17 Ekim 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Üzen ; “Türk kültürü çok köklü bir kültür. Ülkemizin dört bir yanında dünyaya tanıtılması gereken çok önemli değerlerimiz var.

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından gerçekleştirilen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açılışı yapılan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi” gerçekleştirildi.

Açılış sonrası Emine Erdoğan Çanakkale standını ziyaret etti.

Türkiye’de coğrafi işaretler konusundaki en kapsamlı organizasyon olan “II. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi”, 19-20-21 Eylül 2019 tarihlerinde, Anadolu’dan Dünyaya” teması ile Ankara Ticaret Odası Congresium International Convention & Exhibiton Center’da düzenlendi.

Çanakkale, zirve kapsamında yapılan “Coğrafi İşaretler İhtisas Fuarı”na Çanakkale Ticaret Borsası ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığı ile Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, Bayramiç Ziraat Odası, Ezine Peynirciler Derneği, Ezine Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü işbirliğinde 30 metrekarelik stand, ile  katılım sağladı.

 

Kurulan Çanakkale standında, ismi şehirle bütünleşmiş olan Coğrafi İşaretli ürünler katılımcılara tanıtıldı. Stantta, Çanakkale’nin Coğrafi işaretli ürünleri olan Ezine Peyniri, Bayramiç Beyazı, Bayramiç Elması ve Çanakkale el halısının yanı sıra coğrafi işaret tescili alma niteliğine sahip olan Çanakkale Domatesi, Ezine Êski Kaşarı, Ezine İnek Peyniri, Gelibolu Sardalyesi, Gökçeada Zeytinyağı, Geyikli Zeytinyağı, Gökçeada Kekik Balı, Ayvacık Karakovan Balı, Lapseki Şeftalisi, Lapseki Kirazı, Yenice Kaypa Biberi, Çanakkale Peynir helvası, Bayramiç helvası, Biga Lokumu, Biga Köftesi, Mevlevi Tatlısı, Süt Reçeli, Domates Salçası vb gibi ürünlerinin tanıtımları ve Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ve Çanakkale’nin turizm değerleri de Başkentlilerle buluştu.

Ankara Ticaret Odası Congresium International Convention & Exhibiton Center’da düzenlenen Zirve ile Türkiye coğrafyasına ait ürünlerin bir markaya dönüşmesine katkı sağlayarak ülkemizin coğrafi işaretli ürün potansiyelini harekete geçirmek ve bu yolla büyüyen uluslararası ticaretten yararlanmasına ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşılması amaçlanıyor. Düzenlenen organizasyonun bu amaçlar bakımından çok anlamlı olduğuna dikkat çeken Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, “Coğrafi işaretin, dünyada 200 milyar dolar, Avrupa’da ise yaklaşık 60 milyar avro düzeyinde pazarının olduğunu ifade etti.

Üzen, “Coğrafi işaretler konusu, ürünlerin katma değerinin artırılması ve özellikle kırsal kalkınmanın sürdürülebilirliğinin sağlanması bakımından büyük önem arz ediyor. Ülkemizin kültürel ve ekolojik sistemi bakımından 2 bin 500 civarında coğrafi işarete konu ürün olduğu tahmin ediliyor. Şu anda 408’i tescillenmiş, 409 adedi için de tescil süreci devam ediyor. Avrupa ülkelerinde 150 yıldır uygulanan bu sistemle yöresel kalkınma güçlendiriliyor.” dedi.

Yerel özelliklerinden dolayı bir yöreye, bölgeye, ülkeye ait anonim ürünler olması dolayısı ile gelecek nesillere de önemli bir miras bırakılmış olacağını aktaran  Borsa Başkanı S.Kaya ÜZEN  “0 yöre halkının menfaatleri de gelecek nesiller boyunca korunmuş olacaktır. Türk kültürü çok köklü bir kültür. Ülkemizin dört bir yanında dünyaya tanıtılması gereken çok önemli değerlerimiz var. Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesi’nin, Türkiye’de tarım veya el sanatları ürünlerine yönelik gerçekleştirilen organizasyonlardan en önemli farkı bir yandan coğrafi işaretlerin tanıtımı ve ticarileşmesine zemin hazırlarken, diğer taraftan katılımcılara coğrafi işaretler alanında daha fazla bilgi ve deneyim edinme, son gelişmeleri tanıyabilme, network ve ticari ilişkiler geliştirme gibi çok yönlü avantajlar sağlamasıdır.

Organizasyonda, ülkemizin coğrafi işaretli ürünleri yer aldı. Bizde Odamız ve Borsamız olarak, Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu, Bayramiç Ziraat Odası, Ezine Peynirciler Derneği, Ezine Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü işbirliğinde Değerli Grup Başkan Vekilimiz Sn. Bülent Turan’ın da teşrifleri ile Çanakkale’mizi, Başkentte en iyi şekilde temsil etmeye çalıştık” şeklinde konuştu.