13 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Batıkent Rekreasyon Alanı Yapımı Sürüyor

 Başkente Bir Proje Daha: Batıkent Rekreasyon Alanı Yapımı Sürüyor

ANKARA – BHA

Çubuk 1 Rekreasyon Alanı, 30 Ağustos Zafer Parkı, Gazi Park, Hacıkadın Kent Ormanı ve Lavanta Parkı gibi birçok önemli projeye imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle ilçesi Kentkoop Mahallesi’ne kazandırılacak ‘Batıkent Rekreasyon Alanı’nın çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Yüzde 70’i tamamlanan ve yakında açılması için çalışmaların gece gündüz sürdüğü proje ile Başkentlilere doğal bir yaşam alanı sunulacak.

 

7 Bin 100 Ağaç Ve 300 Bin Bitki Toprakla Buluşuyor

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, bölgeye nefes aldıracak dev projenin yüzde 70’ini tamamladı. Atıl durumda bulunan 431 bin 600 metrekarelik alanda Ankara’nın doğal bitki örtüsü ile iklim şartlarına uyumlu 7 bin 100 ağaç ve 300 bin bitki toprakla buluşturulacak. 3 bin 676 metrekarelik hiçbir kimyasal kullanılmadan bitkiler ve mikro-organizmalar yoluyla kendi kendini temizleyen biyolojik gölet ile birlikte parkta, 17 kilometrelik yürüyüş yolu ve 6 kilometrelik bisiklet parkuru da yer alacak.

Ekolojik Ayak İzini Azaltacak

Tasarımında doğal malzemelerin kullanıldığı parkın yüzde 80’i yeşil alanlardan oluşacak. 40 bin metrekarelik çim ile 80 bin metrekarelik çayır alanının bulunacağı parkın toplam 180 bin metrekaresi ise ağaçlandırılarak Başkente kazandırılacak. Uzmanlarca yapılan modellemeler, iklim pozitif temalı park projesinin 3 yıl içinde ekolojik ayak izini azaltacağını gösteriyor.

 

Sosyal Donatı Alanlarından Spor Tesislerine Kadar Birçok Alan Yer Alacak

Sözleşme bedeli 229 milyon 453 bin TL olan rekreasyon alanında; gençlik merkezi, kadınlar lokali, sergi salonu, çay bahçesi, kafeterya, mescit, çok amaçlı salon, otopark ve büfeler yer alırken vatandaşların gönüllerince spor yapabileceği alanlar da unutulmadı. Rekreasyon alanı içerisinde; iki adet kapalı spor tesisi, basketbol, mini futbol sahası ve tenis kortu ile birer adet voleybol ve profesyonel futbol sahası bulunacak.

 

About Post Author

Bu kapanacak 0 saniye