17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinliği, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk ve 81 İlin Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları’nın katılımlarıyla Ankara’da gerçekleştirildi.​

Etkinliğe katılan TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Birce Bilici Şimşek, “Kadın toplumun  en önemli şekillendiricisidir. Hayattaki en değerli  kaynak olan insan kaynağını biçimlendirir. Toplum olarak gelişip, büyümek ve arzu edilen medeniyet seviyesine ulaşmak istiyorsak, cinsiyet gözetmeksizin, başta çalışma hayatı olmak üzere toplumsal yaşamın her alanında var olmalıyız. Unutmayalım ki; Kadın toplumun içindeyse o toplum medenidir.Kadın toplumun içindeyse o toplum üretkendir.Bu amaçlar doğrultusunda her cephede mücadele veren, emek veren tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Ayrımcılığa ve kadınlara karşı ön yargılara karşı çıktıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Kadın girişimciliğin desteklenmesi gerektiğini güçlü bir sesle dile getirdik. Fırsat eşitliği istedik. Kadınların, iş dünyasından akademik camiaya, sosyal hayattan siyasete kadar, geniş bir yelpazede aktif rol alması gerektiğini, her fırsatta savunduk” dedi.

Hisarcıklıoğlu, imkan verilir ve önlerine engel konmazsa, kadınların başaramayacağı hiçbir iş olmadığını belirterek, bu noktadan hareketle, TOBB öncülüğünde, 2005 yılında Türkiye’nin Kadın Girişimcilik hikâyesini başlattıklarını ve 2007 yılında 81 ildeki teşkilatlanmalarını tamamladıklarını söyledi.

Böylece her ilde kadınların temsil edildiği kurulları hayata geçirdiklerini anlatan TOBB Başkanı, “Geçen zamanda, kadın girişimci kurullarımız müthiş işler başardılar, Oda-Borsa sistemimizin ayrılmaz bir parçası oldular. Bugün TOBB Kadın Girişimciler Kurulumuz, 7 bin üyesiyle dünyanın en geniş kadın ağlarından biri haline geldi. 81 ilde binlerce girişimcilik faaliyeti düzenliyorsunuz. Girişimci kurullarımız her ilde dayanışma faaliyetleri düzenliyorlar, eğitim ve mentörlük hizmetleri veriyorlar, kadın girişimci sayısının ve istihdamının arttırılması için gece gündüz çalışıyorlar. Başarılı kadın girişimcileri rol model olarak öne çıkarıyorlar. Genç kızlarımıza örnek oluyor, onların da iş dünyası atılmalarını sağlıyorlar” dedi.