29 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

KARACİĞERİ VE MAVİ GÖZLERİYLE BAŞKA BEDENLERDE YAŞAYACAK

Çanakkale’de, 4 yıldır böbrek nakli bekleyen diyaliz hastası 23 yaşındaki Simge Gündoğ, yüksek tansiyona bağlı geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti.

Çanakkale’de ağır böbrek hastası olan, beyin kanaması geçirince kaldırıldığı hastanede tedaviye alınan, ancak beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Simge Gündoğ’dan alınan karaciğer ve kornealar, organ bekleyen hastalar için umut oldu.

Çanakkale’de 2010’da ağır böbrek rahatsızlığı geçiren Ege Üniversitesi Süt ve Ürünleri Teknolojisi Bölümü mezunu Simge Gündoğ’a canlı verici olan annesi Muhterem Cambaz’ın bir böbreği nakledildi. 3 yıl boyunca sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdüren ve bir firmada çalışan Gündoğ’un böbreği, 2013 yılında enfeksiyon nedeniyle iflas etti. 4 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren Simge Gündoğ, geçen salı günü yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçirdi.

Çanakkale Devlet Hastanesi’nde ameliyat olan Simge Gündoğ, yoğun bakıma alındı. Dün ise beyin ölünü gerçekleşti. Ailesi organlarını bağışlama kararı aldı. Simge Gündoğ’un gözleri ve karaciğeri kendi isteği üzerine organ bekleyen hastalara bağışlandı.

Bursa ‘dan gelen özel ekip tarafından alınan Simge Gündoğ’un karaciğeri Bursa Acıbadem Hstanesi’ne, korneaları da hastalara nakledilmek üzere Bursa Yüksek İhtisas Eğitim  ve Araştırma Hastanesi’ne şifa bekleyen hastalara götürüldü.

“Organlarımı bağışlayın”

Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Uzman Dr. Azem Ülkü, Simge Gündoğ’un ameliyata girmeden önce annesi Muhterem Cambaz ve babası Hasan Salih Gündoğ’a öldüğü takdirde organlarını bağışlaması yönünde vasiyette bulunduğunu söyledi. Dr. Ülkü, “Simge geçirdiği beyin kanaması sonrası Çanakkale Devlet Hastanesi’ne getirildi. Yaşatmak için her şey yapıldı. Maalesef kurtarılamadı ve beyin ölümü gerçekleşti. Ailesine sık sık söylediği vasiyeti yerine getirildi. Ailesi kızlarının söylediklerini tereddüt etmeden gerçekleştirdiler. Simge’nin sağlam olan organlarının başkalarına sağlıklı yaşam vermesini istediler. Bu sayede yaşam umudu tükenmek üzere olan bir karaciğer hastası artık sağlığına kavuşacak. Görmeyi yitirmiş iki insan Simge sayesinde görebilecekler. Acılı aileye de sabırlar diliyor ve ekibim adına teşekkür ediyorum” dedi.

About Post Author