4 Temmuz 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Böbreklerinden Maden Ocağı Çıktı

Ezine Devlet Hastanesi Üroloji Kliniğinde gerçekleşen kapalı ameliyatla bir hastanın 2 böbreğinden 500’ü aşkın taş çıktı.

Ezine Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniğine bel ağrısı ve diğer şikayetlerle başvuran Bayramiç Kapalı Cezaevi İnfaz Koruma Memuru olarak görev yapan Cahit Erol isimli hastanın yapılan muayenesinin ardından her iki böbreğinde geyik boynuzu (staghorn) şeklinde taşlar olduğu saptandı. Yapılan tetkik ve incelemelerin ardından hastanın acilen ameliyata alınmasına karar verildi.

Ezine Devlet Hastanesi Üroloji Polikliniği doktoru Op. Dr. Muhammet Maşuk Okumuş tarafından Cahit Erol’un her iki böbreğine iki seansta kapalı yöntemle yaklaşık 1 santimetrelik kesilerle uygulanan operasyon yapıldı. Hastaya yapılan operasyon sonucunda her iki böbreğinden irili ufaklı beş yüzden fazla taş çıkarıldı.

Böbreklerinden çıkan taşları görünce maden ocağı varmış böbreklerimde diyen Hasta Cahit Erol AA Muhabirine yaptığı açıklamada ilk olarak 2003 yılında rahatsızlığı nedeniyle Ege Üniversitesinde doktora giderek muayene olduğunu, yapılan muayene ve tetkikler neticesinde böbreklerinde geyik boynuzu Stoghorn) şeklinde taşların olduğunun tespit edildiğini belirterek, “Doktorum bana muayeneden sonra sen nasıl durabiliyorsun böyle dediğinde bana bende “Hocam ben hiç rahatsızlık duymuyorum” diye cevap verdim.  Geçtiğimiz günlere kadar da yoktu herhangi bir aşırı rahatsızlığım. Başka bir rahatsızlığımda olmadığından doktora da gitmiyordum 8-10 yıldır. Fakat idrarından kan gelmeye başlatınca çok korktum ve Ezine Devlet Hastanesine gelerek doktorumuza muayene oldum. Doktorum bana yaptığı muayene ve tetkiklerden sonra böbreklerimin artık iflas etme noktasına geldiğini ve diyalize bağlanmama ramak kaldığını söyledi ve acilen ameliyat olmamın gerektiğini belirtti. İlk olarak bir böbreğimin ameliyatı gerçekleşti. Aradan bir ay geçince diğer böbreğimden de olacaktım fakat trafik kazası geçirip kolumu da kırınca bu ameliyatım ertelendi. İyileşince tekrar doktorumuza geldim. Yapılan muayene ve tetkiklerden sonrada diğer böbreğimin de tamamen kapalı durumda olduğu ve derhal ameliyat olmam gerektiğini söyledi bana doktorum. Yatışım yapıldı ve ertesi gün ameliyatımızı olduk çok şükür. 1 Nisan da gelip 2 Nisanda yapılan ameliyatımın ardından çok şükür Nisan’ın dördünde de sağlığıma çok şükür kavuşarak taburcu oldum. Doktorumuza çok çok teşekkür ediyorum sağ olsun beni sağlığıma kavuşturdu. Ama ameliyatımdan önce böbreklerimde bu kadar çok taş olacağını tahmin etmiyorum. Görünce ben çok şaşırdım ve şok oldum. Allah kimseye göstermesin. Ben çok şükür kurtuldum.   

Ezine Devlet Hastanesi Üroloji Doktoru Muhammet Maşuk Okumuş’ta AA muhabirine yaptığı açıklamada hastanın kendilerine bel ağrısı ve idrarda kanama olması şikayetiyle geldiğini belirterek, “Biz yaptığımız muayene ve tetkikler neticesinde hastamızın her iki böbreğinde Geyik Boynuzu (stoghorn) şeklinde taşlar saptadık ve hastaya acilen operasyon önerdik. Hastamıza her iki böreğinde de bu taşlardan tespit ettiğimizden dolayı iki seansta operasyon yaptık. Geyik Boynuzu değimiz şey de böbrekte birden fazla ve çok miktarda taş olduğunu gösterir bize.  Daha çok enfeksiyondan dolayı olduğunu gösterir bize. Normalde taşların çok fazla olması ve büyük olmasından dolayı bu tür ameliyatlar açık olarak yapılmaktadır. Biz burada tek seansta her iki böbreği de kapalı operasyonla bitirdik. Hastamızın sırtından yaklaşık1 cm. kesi açıp buradan içeri girerek böbreklerdeki taşları kırıp alıyoruz. Böylelikle hastamız ameliyatın ardından 2 günde hiçbir sıkıntı olmadan taburcu oluyor. Bu yöntemi tercih etmemizin nedeni de, açık ameliyatta hastamıza yaklaşık 15 cm. lik bir kesiler yapılarak ameliyat yapılmakta, hasta ancak bir hafta veya 10 gün sonra hastaneden taburcu olabilmekte, halbuki yaptığımız bu kapalı ameliyatlarda ise sadece 1cm. lik kesiler açılarak ameliyatlarımızı başarılı bir şekilde gerçekleştirip hastamızı daha konforlu bir şekilde daha acısız ağrısız sağlığına kavuşturmuş oluyoruz.  Hastamızın ameliyat sonrası çektiğimiz filmlerde de şuanda hiçbir probleminin kalmadığını görmüş olduk bizde.

Daha önce hiçbir hastamdan bu kadar çok taş çıkartmadım”

Op.Dr. Okumuş bugüne kadar bir çok ameliyat gerçekleştirdiğini fakat bu hastanın ameliyatında böbreklerinden çıkan taş kadar hiç taşa rastlamadığını da ifade ederek, “Ameliyatımız gerçekleştirdikten sonra çıkan 500’den fazla taşı görünce bende çok şaşırdım. Bu kadar çok taşa daha önce hiçbir ameliyatımda rastlamadım Benim için bir ilk oldu. Bu tür kapalı ameliyatlar genellikle büyük devlet hastanelerinde yapılmakta, Ezine Devlet Hastanemizde de bu tip ameliyatı gerçekleştiriyor olmamız bizim için ayrıca gurur verici bir durum olmaktadır.”