24 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Barosu Başkanı Bülent Şarlan, 5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Şarlan mesajında şunları ifade etti ;

“Bugün 5 Nisan, Avukatlar Günü, meslektaşlarımın Avukatlar gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyor, sağlıklı günler diliyorum.

Çanakkale Barosu olarak her yıl Avukatlar Günü’nü coşkuyla ve bir hafta süren etkinliklerle kutladık. Zira 5 Nisan, biz savunmanın temsilcisi Avukatlar için son derece kıymetli bir gündür. Her yıl olduğu gibi sizlerle Cumhuriyet Meydanı’nda buluşmayı, tüm kaygı ve temennilerimizi dile getirdikten sonra birbirimizi tebrik edebilmeyi ve haftaya yaydığımız tüm etkinliklerde birlikte olabilmeyi ne çok isterdik.

Ancak bildiğiniz gibi 2019 yılının Aralık ayında, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyada etkisini gösteren yeni tip Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle alınan önlemler kapsamında etkinlikler iptal edilmiş, iş yerleri kapatılmış, seyahat kısıtlamaları getirilmiş ve kısmi olarak sokağa çıkış yasakları düzenlenmiştir. Şüphesiz ki sosyal mesafe, salgına karşı alınacak en önemli ve öncelikli tedbirdir. Bu nedenle bu yılki tebriklerimiz “temassız” ve “mesafeli” olmak zorunda kalmıştır. Bu sebeple en başta Kanun ve kuralları uygulamak sadece mesleklerinin değil, yaşam biçimlerinin de gereği olarak yerine getiren biz Avukatlar için zorunluluktur. En kısa zamanda biraraya geleceğimiz günleri, mesleğimizi icra edeceğimiz anları ve ülkemizin bu süreci atlatacağı zamanı sizler gibi beklemek durumundayız.

Salgın sebebiyle vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyor; hastalıkla mücadele edenlerin bir an evvel şifa bulmasını temenni ediyorum.

Hukuk devletinin vazgeçilmezi olan yargı bağımsızlığı, ancak ve ancak güçlü savunma, güçlü avukat ile mümkündür. Zira güçlü avukat demek, adil yargılanma demektir. Çanakkale Barosu olarak savunmanın güçsüzleştirilmesi çabalarına karşı bugüne kadar verdiğimiz mücadeleyi bundan sonra da sürdüreceğiz. Sadece meslektaşlarımıza değil, adalet arayışındaki, bize ihtiyacı olan her vatandaşımıza ses olmaya çalışacağız. Sosyal ve demokratik hukuk devleti olmanın ve bu değeri korumanın tüm gereklerini yerine getirmeye devam edeceğiz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı yolda, O’nun ilke ve inkılapları ışığında, gösterdiği hedefe yürümekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Mesleki sorunlarımız dağ gibi dururken, maalesef buna bir de küresel sağlık krizine bağlı ekonomik sorunlar eklenecektir. Bu süreçte birlikte yaşayacağımız sorunların çözülmesi için Türkiye Barolar Birliği’nden başlayarak, Çanakkale Barosu ve tüm Barolar, ülkemiz için, meslektaşlarımız için var gücüyle çalışmaya devam edecektir. Barolara tanınan tüm hak ve yetkiler, meslektaşları için kullanılacaktır.

İçinde bulunduğumuz zor günlerde bürolarımızdan ve meslektaşlarımızdan ayrı kalmanın, duruşmalarımızın ertelenmesinin, zorunlu ve ivedi haller dışında adliye koridorlarında dahi yürüyememenin üzüntüsü ve burukluğu içerisinde olduğumuz şüphesizdir.

Birçoğumuzun maddi ve manevi kaygıları, belki bakmakla yükümlü olduğu hastaları, çeşitli endişeleri var. Ancak bilimin öngördüğü tedbir ve tedavilere sadık kalarak aşabileceğimize inandığım bu süreci mümkün olduğunca kısa sürede atlatacağımıza inanıyoruz.

Bugün Avukatların Günü, fakat savunma sırası hepimizde. Virüse karşı kendinizi ve çevrenizi savunmak yaşam hakkının gereğidir. Lütfen; adaleti koruyabilmek için sosyal mesafemizi koruyalım. Hukuki sorunlarımıza yeniden el atabilmek için tıbbın önerileri olan kurallara uyalım, maske ve eldiven kullanımına dikkat edelim, evde kalalım. İnanıyorum ki yaratıcı ve üretken bir meslek grubu olarak Avukatlar, bu süreçte ellerinden geleni yapacak ve bu süreci en az hasarla atlatacaktır.

Cüppelerimizi tekrar giyebilmemiz için, önlüklerini hiç çıkarmayan, doktorlarımıza, hemşirelerimize ve tüm sağlık çalışanlarımıza da Çanakkale Barosu Avukatları olarak içten teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bu gün vesilesiyle Modern hukuk devrimlerinin mimarı Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden saygıdeğer meslektaşlarımızı, bu salgında canlarını yitiren doktorları, sağlık çalışanlarını ve tüm vatandaşlarımızı rahmetle ve saygıyla anıyoruz.

Ülkemizin gerçek bir hukuk devleti olması, savunmanın sorunlarının bitmesi, Avukatlığın hak ettiği saygınlığa kavuştuğu günlerde; hukukun, hukukun üstünlüğünün, insan haklarının, adil yargılanmanın, demokrasinin ve sağduyunun egemen olması dileğimizdir.

Bu dileklerle, 5 Nisan Avukatlar Günümüzü kutluyor, Çanakkale Barosu Yönetim Kurulu ve şahsım adına hepinize, saygı ve sevgilerimi sunuyor, herkese sağlık ve adalet diliyorum.”