27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı.

Turan mesajında şunları kaydetti.

“Anadolu, geçtiğimiz yüzyılın başında destansı bir Milli Mücadeleye tanık oldu. Çanakkale’den Hakkari’ye Adana’dan Trabzon’a kadar Anadolu’nun her köşesinde ayrı bir bağımsızlık destanı yazıldı.

Memleketin dört bir tarafı işgal altındayken 97 yıl önce açılan Meclis, işgale karşı direnişin merkezi oldu. Bu direniş merkezi, milli iradenin sesi olarak bağımsızlığımızın sembolü oldu. Meclis, adeta istiklal ve istikbal mücadelesini bir arada verdi.

İstiklal mücadelemiz, Cumhuriyet’le taçlanmış, Türkiye, tam bağımsız bir döneme adım atmıştır. Milli tarihimizin en şanlı sayfalarından biri olan 23 Nisan, sonrasında ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal tarafından dünya çocuklarına armağan edilmiş, ilk çocuk bayramı olarak kutlanmıştır.

97 yıl önce işgalcilere karşı mücadele eden Millet Meclisi, bugün de milletten aldığı yetkiyle darbecilere, vesayetçilere, teröre karşı vazifesini kararlılıkla sürdürmektedir.

Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bu vatan için canını feda eden tüm istiklal şehitlerimizi saygıyla anıyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının ülkemize, bölgemize ve tüm dünya çocuklarına barış, huzur ve esenlik diliyorum.”