17 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, Çanakkale’deki meslek kuruluşları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Deniz Polis Evinde bir araya geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Av. Gültekin Yıldız, AK Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Deniz Polis Evi’nde Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri ve Oda Başkanları ile kahvaltıda bir araya geldi.

Çanakkale Ezine Gıda İhtisas OSB’nin sadece Çanakkale’nin değil Türkiye’nin projesi olduğunu belirten AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, 91 parselde yer alacak yatırımcıların bölgeye etkileri ile birlikte 8 bin tarım işçisine istihdam sağlayacağını, ilde tarım ürünlerinin marka değerinin atacağını ifade etti.

Turan, ““Ezine bölgesinde Tarım Gıda sanayi Bölgesi yapıyoruz. Ezine, Ayvacık, Bayramiç havzasında Çanakkale Gıda OSB’si, tam bin 500 dönüm üzerinde, devasa bir yer, içerisinde 92 ayrı fabrika bölümü olan, Çanakkale’nin kaderi olacak bir yer. Bin 500 dönüm demek 160 tane futbol sahası demek, kamulaştırmaları bitti, planları bitti. Şimdi yer tahsisi başladı, sonra kış gelmeden temeli atacağız. 8 bin kişinin çalışması ön görülüyor. Hiçbir OSB kuruluşunda olmadığı kadar hızlı karar süreçlerini sağladık. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bu konuyu projelendirdi, bizler de sahip çıktık, elbirliği olunca güç birliği de oluyor. Hiçbir OSB kuruluşunda olmadığı kadar hızlı karar süreçlerini sağladık. Hepimiz Çanakkale için istedik. İş dünyası ne kadar iyi olursa, ne kadar umutlu olursa bizler de mutlu oluyoruz. Gücümüzü sizler için harcamaktan, sizler için koşturmaktan keyif alıyoruz” şeklinde konuştu.

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu da, Sayın Turan’ın Çanakkale için yaptıklarından dolayı teşekkür ederek ” Ne zaman arasak, ne talep etsek her zaman kolaylaştırıcı oldunuz, çözüm için gayret gösterdiniz. Son yıllarda Çanakkale’ye yapılan yatırımlar için müteşekkiriz. Küçükkuyu- Midilli seferleri, Büyükhusun altında kruvaziyer liman, batıklarla ilgili planlanan çalışma, Ezine Gıda İhtisas OSB’ye destekleriniz için teşekkür ederiz. 14 Mayıs 2018 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenen OSB’lerde bedelsiz tahsis uygulamasında e Ezine ilçemiz 3.kademede yer almıştır ve bu da % 60 indirim demektir, % 60 hibe demektir. Bu çok önemli. İnşallah Çan’da ‘da raporunu hazırlamış olduğumuz Çan Karma OSB’yi de hızla İlimize kazandırırız.” dedi.

Toplantı ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz; Türkiye 16 yıldır büyük bir gelişim sağladı. Biz iş dünyası olarak geçmişle bugünü mukayese ettiğimizde aradaki farkı çok net olarak görebiliyoruz. Geçtiğimiz 16 yılda sadece Çanakkale’ye yaklaşık 22 milyarlık bir yatırım yapıldı. Bakınız Çanakkale’ye her gün bir yeni temel atma, yeni bir tesisin açılışı gerçekleşiyor. Bu yatırımların Çanakkale’mize kazandırılmasında grup başkanvekilimiz Bülent Turan’ın ve Ayhan Gider vekilimiz çok kıymetli katkıları oldu, onlara bir kez daha teşekkür ediyorum. Çanakkale’ye dünyaya örnek projelerin hayata geçirildiği bir şehir oluyor. 100 yıllık rüyamız olan boğaz köprümüzün temeli atıldı inşaatı devam ediyor, Ezine’de 8 bin kişiye istihdam sağlayacak Gıda OSB’nin temelleri atılıyor. Yeni hastane binalarımız hizmete açılıyor, Küçük kuyu tünelleri, Midilli Seferleri, Gelibolu’ya yeni iskele gibi saymakla bitmeyecek birçok yatırım ilerliyor. Bunlar çok kıymetli işler, bu yatırımlarla Çanakkale’nin ekonomisini bir üst lige çıkaracak. İş dünyası, halkımız bu yatırımları görüyor” dedi.