2 Mart 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÇGC) Başkent ziyaretinden Çanakkale siyasetine ilişkin detaylar çıktı.

AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Turan, Ayvacık ve Yenice belediye başkanlarını kapsayan 3 dönem etkeninin bu isimleri adeta teğet geçtiğini açıkladı. Turan: “Ayvacık ve Yenice, ikisinide başarılı buluyoruz” diyerek Ayvacık ve Yenice başkanlarını rahatlatacak sözler etti.

“GEÇ KALDILAR”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, 31 Mart 2019’da gerçekleşecek yerel yönetimler seçimine ilişkin TBMM’deki AK Parti Grup Başkanlığındaki toplantı ofisinde aday adaylığı sürecine ilişkin dikkat çekici çıkışa imza attı.

Turan, “AK Parti çalışmayan bir yer varsa tokatlıyor. Tabiri caizse çalıştırıyor”

Bizim 4-5 aday adayımız var. Öyle gözüküyor. Biz kimseye engel değiliz. Aday adayı gelsin çalışsın. Kendini göstersin. İkna etsin, amma: ‘geç kaldılar’ “ifadeleriyle aday adaylığı sürecine ilişkin sahaya inmekte geç kalındığını dile getirdi.

Başkent gözüyle Çanakkale

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti’nin (ÇGC) düzenlediği iki günlük Başkent ziyareti, Çanakkale siyasetine ilişkin önemli gözlemlerin, önemli isimlerin ağzından işitilmesine yol açtı. ÇGC Başkanı Hafize Akıncı, Çanakkale’de görev yapan haber ajanslarının temsilcileri ve yerel basının yazı işleri kadrosundan 22 gazeteciyle Ankara’ya gerçekleştirilen gezide kafileyi önce TBMM’deki etkinliklere katılmasını sağladı.

İlk gün siyasi partilerinin grup toplantılarının yoğunluğuna tanıklık eden Çanakkaleli gazeteciler iktidar kanadının grup toplantısını birebir izleyip Başkentteki meslektaşlarının locasından siyasetin havasını kokladı.

Kafile ardından, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile buluştu. Öncesinde ise Çanakkale’nin tarihinde ikinci kadın vekili seçilen Jülide İskenderoğlu ile meclis lokantasında öğle yemeği yedi. Çanakkaleli gazeteciler İskenderoğlu ile bir süre AK Parti Grup Toplantı ofisinde sohbet etti. Ardından sohbete AK Parti Grup Başkanvekili Turan’da katıldı. Gazetecilerin siyasete ilişkin terleten sorularına net yanıtlarla karşılık veren Bülent Turan’ın en dikkat çeken sözleri yerel seçimler için aday adaylığı sürecinde geç kaldığını ifade ettiği isimlere yönelikti. Vekil Turan bir soru üzerine, sahaya inmekte geç kalan isimler şeklinde serzeniş içeren sözlerle şöyle konuştu:

“Bizim şuanda sahada varım diye gözüken 4-5 adayımız var öyle gözlemliyoruz. Biz kimseye engel değiliz gelsin çalışsın, kendini göstersin, ikna etsin. Ama geç kaldılar. Sahaya günler öncesinden çıkacaksın. Siyasi çalışmanın hakkını vereceksin, yani çalışacaksın, üreteceksin biz de bakacağız. Bu arada anketler yapılıyor. Ankette ne çıkıyor. Partiye sorunca ‘Bu adam iyi olur’ diyorlar. Şimdi varsayalım seçime 10 gün kalmış ‘ben adayım’ demek yanlış olur. Adaylık süreci şuanda tamda böyle. Sahada ısrarlı olmalıyız ki, seçmende sorulduğunda bir isim sunabilsin. Yani diyeceğim şu ki, sahada çalışmak lazım.”

Turan’dan mevcut başkanlar için dikkat çeken sözler

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Grubunun toplantı ofisinde Çanakkale basınıyla siyasete ilişkin sohbet ederken bir TV programında kendisinin gündeme getirdiği 3 dönem kuralına ilişkin ifadelerini Başkentte yineledi.

Çanakkale’de Ayvacık ve Yenice belediye başkanlarının bu kapsamda olduğunu, ancak bu isimlerin başarılı isimler olduğunu ve tartışmanın bir anlamının da bulunmadığına işaret etti.

“3 dönem o Başkanları kapsamıyor”

Konuya ilişkin Turan şunları kaydetti. “Mevcut başkanlarımız var. Bu konuda onların adaylığına ilişkin bazı söylemler geçiyor. Tabanda deniliyor ki “adam çok sert” Tamam da mevcut adamın sertliğini anlatıncaya kadar yeni kimliği olanlar daha zor, atıyorum, parametreler çok zor değil. Ama Çanakkale’de ismi geçen bu arkadaşlarımızdan birkaç tanesi olabilir. Genel Merkez kadın isterse, kadın adaylarımız var. O yüzden tartışacağız ve doğru kararı vermeye çalışacağız.”

Gazeteciler sordu, Bülent Turan İçtenlikle yanıtladı

Çanakkale’li gazetecilerin Başkent mesaisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gün boyu sürdü. Gazetecilerin, ‘bizim merak ettiğimiz Çanakkale’deki adaylıklar için ne düşünüyorsunuz’ şeklindeki soruya Turan’ın yanıtı şöyle oldu ;

“Geçen Hafta Çanakkale’deydik ve bunu uzun uzun konuştuk arkadaşlarımızla, ‘Şu Jülide İskenderoğlu’nun, “Şu Bülent Turan’ın adayıdır” açıklamalarını doğru bulmuyorum. Biz kim istiyorsa gelsin bir sahaya çıksın görelim, o saha çalışmasına göre de teşkilatlar, Genel Market, anketler değerlendirmesi yapacağız. Elbette vekillerin kıymeti önemlidir. Ama tek başına ben bunu istiyorum demek doğru bir yaklaşım olmaz. “Ben çok istiyorum ama ankette çıkmıyor. Ne yapacağız? Ben çok istiyorum ama teşkilat karşı. Ne yapacağız?” “Ben çok istiyorum ama seçilmiyorum yakarım kendimi. Ne yapacağız?” gibi düşünün. o yüzden diğer argümanlarla beraber değerlendirilir.  Erdener Can bey başvurusunu yapıyor. Eski Kayseri valimiz Süleyman Kamçı var o talep ediyor. Timur bey her halde aday adaylığını koyacak, Gültekin Yıldız Başkanımız değerlendiriyor. Başka belediyeler için başka adayların ismi geçiyor. Bunlar hepsi meydana çıksın yapılan anketlerle de öğretmenin, işçinin bile ismi çıkarsa bunun karşılığını yapmamız lazım. İşimiz kolay değil ama ayağımızın yere basması lazım.  Çanakkale’de mevcut belediye başkanı var. Mevcutları başkanları yıkmak zordur bunun farkındayım, teknikler, iletişimler, bırak CHP’yi AK Parti’nin kendi içindeki o arkadaşlarımıza bakıldığında bir sistem var. Sistemi yıkmak zor olur, kolay değil, bunun farkındayız. Çok azdır kaybeden belediye başkanları. Her parti için söylüyorum. İstanbul, Ankara’yı maksimum bir Belediye Başkanı alınca yıllarca yönetir. Çalışanlar, oradaki gazeteciler herkes bir gaz alıyor tabiri caizse. Çanakkale’de de bu sistemin olduğunu ben görüyorum.  Geçen de söyledim, Üç tane ilde hala asbest su borusu kullanılıyor. Bunlardan birisi de Çanakkale.  Bırakın siyasal kavgayı,  gürültüyü  asbest boru kullanan üç ilden birisi de Çanakkale denmesi lazım. Tamam oy vermeyin ama bastırın, biraz zorlayın. İş yapsın ve kazansın. Gelibolu’da aynı şey. Eğer vatandaşımız memnunsa baş tacı devam etsinler. Yazık ama. Gelibolu Çanakkale’nin en özel bölgelerinden biri, yoluyla, sokağıyla bir köy gibi. Onlar bize kızıyor o olmadı bu olmadı diye. Ama neden Lapseki’de olmuyor.  Kimse bize CHP’li belediyeye vermedin diyemez. Kim ne derse onu yaptık.  Daha geçen hafta Dr. Ömer Faruk Mutan yazmış ‘Benim kepçem yok’ dedi. Adama 10 gün sonra kepçe gönderdik buradan. O yüzden Çanakkale’nin tercihine saygı duyuyorum.  Kim olduğuna göre zihinsel bir yaklaşım sonuçta. CHP’nin örnek gösterileceği ilde belediye yok diye gördüm.  O yüzden AK Parti çalışmayan bir yer varsa tokatlıyor tabiri caizse çalıştırıyor.”