12 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ezine’de Saygıyla Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün ebediyete intikalinin 82. yıldönümü ve 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü dolayısıyla Ezine’de tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı ve Parkındaki ve Gazi Ortaokulu tarafından hazırlanan tören  Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan ve Belediye Başkanı Güray Yüksel tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saatler 09.05´i gösterdiğinde ise Ezine’de hayat durdu. Sirenler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşuna geçildi. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte bayraklar yarıya indirildi.

Daha sonra Gazi Ortaokulu Türkçe Öğretmeni Özge Akbay tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Akbay konuşmasında ; ” Mustafa Kemal Atatürk, savaşlardaki başarılarıyla büyük asker, yönetimiyle büyük bir devlet adamı; görüşlerindeki sağlamlık, doğruluk, geçerlilik, uluslararası ilişkilerde güvenirlik, barış ve insan severlik değerleri ile de evrensel bir kişidir. Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan birçok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.  Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız. Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.”

Akbay’ın konuşmasının ardından Gazi Ortaokulu 8/A sınıfı öğrencisi Nisan Aktaş tarafından “Mustafa Kemal’i Düşünüyorum” adlı şiirin okunmasıyla tören sona erdi.

 

 

 

 

 

 

About Post Author