21 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ç.KALE ESNAF ODALARI BİRLİĞİ TOPLANTISI EZİNE’DE YAPILDI

Çanakkale Esnaf Odaları Birliği Aylık Olağan Kurullar toplantısı Ezine’de yapıldı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasında gerçekeşen toplantıya Birlik Başkanı Mustafa Vurucu, Yönetim Denetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri, Meslki Eğitim Danışmanlık Birimi-İşyeri Denetim Danışmanlık Gurubu Üyeleri, Birlik Genel Sekreteri Ünal Özcan, Ezine Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Özkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yılmaz Konca ile Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

Başkan Vurucu ve beraberindekiler ilk olarak Ezine Vergi Dairesine ziyarette bulundu. Vurucu ve beraberindekiler Vergi Haftası dolayısıyla Malmüdürü Serpil Bulunmaz Obruk’un şahsında tüm çalışanların Vergi Haftasını kutladı.

Vurucu ve beraberindekiler daha sonra İlçe Emniyet Müdürlüğüne ziyarette bulundu. Burada İlçe Emniyet Müdürü Alper Pasinli’yi makamında ziyaret eden Vurucu ve beraberindekiler çiçek takdiminde bulundu.

Başkan Vurucu ve beraberindekiler daha sonra Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu’nu makamında ziyaret ederek çiçek takdiminde bulundu. Vurucu burada yaptığı açıklamada, Esnaf Odalarının ve Birliğin yerel yönetimler ile ilişki içinde bulunduklarına dikkat çekerek, “Esnaf ve Sanatkarlarımızın iş yerlerinin açılıp kapanmasından tutun, faaliyetini sürdürmesinde ve birçok işlemlerinde yerel yönetimlerimizle ilişkilerimiz var. Dolayısıyla yerel yönetimler bizim için çok önemli ve yerel yönetimlere çok değer veriyoruz. Onlar olmazsa biz olmayız, biz olmassak onlarda olmaz. Beraber biz bir bütünüz. Ezine’de çalışkan, sevecen ve sıcakkanlı, Belediye Başkanlığı görevinden öncede yakından tanıdığım bir kardeşim burada Başkanlık yapıyor. Başkanımızın Ezine’deki sivil toplum kuruluşları ile iyi ilişkiler içerisinde olduğunu takip ediyorum. Başkanımızın Esnaf ve Sanatkarlar adına çok büyük katkılar yaptığına inanıyorum. Bazı sorunların çözümü noktasında şahsi katkılarını ortaya koyarak destek vermiştir, kendisine şahsım ve tüm camiamız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Makamlar gelip geçici. Önemli olan insana hizmet etmek. İnsana hizmette ibadetten sayılır. Bizde esnaf teşkilatı olarak başkanımızın çalışmalarında yanındayız” dedi.

Belediye Başkanı HalukBabaoğlu’da Ezine’deki sivil toplum kuruluşları ile uyum içerisinde ilişkileri olduğunu belirterek, “Esnaf ve sanatkarlarımızı temsil eden kuruluşlarımız bizden ne türlü destek istemişlerse nasıl bugüne kadar yanlarında olduysak bundan sonrada her türlü desteği vermeye hazırız. Önemli olan hep birlikte ilçeler ve Çanakkale olarak ilimizi iyi bir noktaya getirmek. Yaptığımız çalışmalarla esnafımızın kazancını ve refah düzeyini arttırmayı hedeflemekteyiz” dedi. Başkan Babaoğlu Başkan Vurucu ve beraberindekilere Ezine’de Belediye olarak gerçekleştirdikleri ve yapılması planlanan ve başlanan çalışmalar hakkında genel bilgilendirmelerde bulundu.

Vurucu ve beraberindekiler daha sonra Yanmazlar Restorantta öğle yemeği yediler.

Daha sonra Şoförler ve Ot. Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odasında toplantıya geçildi. Toplantı sonunda açıklamalarda bulunan Vurucu, Ezine’de olmaktan dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, “Her iki odamızın da yeni hizmet binalarının hayırlı olmasını diliyorum. Esnaf ve sanatkarlarımızın gelişip kalkınması, sorunlarının görüşülmesi anlamında biz her ay toplantı yapıyoruz. Bu ayki toplantımızı da Ezine’de gerçekleştirdik. Buradaki toplantımızda da, geçen aydan bu aya biriken toplantılar, esnaf ve sanatkara verilen hizmetler gibi bir çok konuları yöneticiler olarak görüştük. İlçelerimizde yaptığımız bu toplantıların sorunların yerinde tespiti noktasında çok büyük faydası var. Yerel yönetimler bizim için çok önemli. Esnaf ve sanatkarlarımızın işyerleri ile ilgili bir çok konuda doğrudan ilişki halinde olduğu yerel yönetimlerden olan Belediyelerde esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarının çözümü noktasında bir çok yetkiler var. Bizlerde bu toplantılarımızı yerelde yaparak yerel yönetimlerimizi ziyaret ederek esnaf ve sanatkarımızın sorunlarını onlara aktarıyoruz

Devletimizin hükümetimizin son zamanlarda esnaf ve sanatkarımızı ilgilendiren bir çok gelişmeler ve iyileştirmeler var. Bu toplantılarımızda bunları da görüşüyoruz. Örneğin Cumhuriyet tarihinde ilk defa esnaf ve sanatkarımıza 0 faizli kredi verilmeye başlandı. İlk önce Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Halk Bankası aracılığıyla verişen 30.000 TL sıfır faizli kredinin ardından hükümetimizin Kosgeb kanalıyla 50.000 TL. 36 ay vade, bir yılı ödemesiz sıfır faizli krediye başvuran 250.000 kişinin tamamının bu krediden faydalanması adına hükümetimiz çalışma başlattı ve bu konuda girişimler yapıldı. Yine son dönemde esnaf ve sanatkarlarımızla ilgili torba yasa da gelişmeler var. Esnaf ve sanatkarımız için Ahilik Fonu adında bir fon kuruldu. İşini kaybeden esnaf ve sanatkarımız için İşsizlik Sigortası gibi konularda esnaf ve sanatkarlarımız buralardan faydalanacak.

Bugün burada ki toplantımızda oda başkanlarımızdan gelen birçok iş kolu ile ilgili talepleri de görüştük. Verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

 

About Post Author