15 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

“Can Boğazda” Festivali Başladı

“Can Boğazda” Festivali Başladı

 

29042016_7_0001

 

 

“Can Boğazda” 1’inci Uluslararası Sanat ve Sağlık Festivali, gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı.

 

İdil Dişçi ve Gülsel Zengin tarafından organize edilen 28 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan “Can Boğazda” 1’inci Uluslararası Sanat ve Sağlık Festivali, Lodos’da gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. Açılışının ardından festivalin ilk etkinliği olan Sağlık Kongresi gerçekleştirildi.

 

İdil Dişçi ile Gülsel Zengin tarafından organize edilen ve çeşitli kamu kurumları, dernekler, sivil toplum örgütleri ve özel şirketler tarafından desteklenen “Can Boğazda” 1’inci Uluslararası Sanat ve Sağlık Festivali Lodos’ta düzenlenen açılış töreni ile başladı. 28 Nisan ve-1 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecek olan etkinlik, kanser hastalığı hakkında duyarlılık ve farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilecek. 

 

29042016_7_0002

 

29042016_7_0003

 

Festival açılışına Çanakkale Valisi Hamza Erkal ve eşi Hanife Erkal, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Sağlık İl Müdürü Kenan Eliuz, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Burhan Kütük, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. Tezcan Sezgin çok sayıda sağlık çalışanı, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Açılışta bir konuşma yapan festival yürütücülerinden İdil Dişçi bu etkinliğin yapılmasında festival yürütücüsü olarak kendisi dışında Gülsen Zengin, Dilek Mildon, Bahar Yurt Atan ve Dr. Mercan Kaplan’ın da yer aldığını belirterek, Kanser farkındalığının öne çıkarıldığı bu yılki festivalde Çanakkale’den tüm dünyaya sağlık farkındalığı yaratmak üzere “ Dünyayı kadınlar Çanakkale’den kurtaracaktır ” mesajını veriyoruz. Bu kapsamda Çanakkale’de çoğulcu bir paydaş yaklaşımla bu amaca ulaşılabileceği ortak anlayışla festivale destek veren tüm kurum kuruluş, sağlık kuruluşları, özel sektör ve halk kitlesi bir araya geldi” dedi.

 

29042016_7_0004

 

Törende daha sonra söz alan Vali Hamza Erkal’ın eşi Hanife Erkal ise konuşmasında;  “Bu konu benim çok duyarlı olduğum bir konu. Bu konu ile ilgili benim de çalışmalarım vardı. Sağlık ve sanat çok ciddi bir konu. İkisi de insanların hayatına renk katan bir konu. İdil Hanım ve Gülsen Hanım çok güzel bir çalışmaya imza atarak, bu çalışmanın ne kadar başarılı olduğu ve insanlar tarafından nasıl benimsendiği de açıkça ortada. Çok fazla paydaşı var. Bütün kamu kurumu ve kuruluşları burada. Bu nedenle bu çalışmanın böyle bir aşamaya gelmiş olmasından dolayı son derece mutluyum. Kendilerini bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Bundan sonra da gelenekselleşmesini diliyorum” dedi.

 

“Tedbirlerimizi almalıyız”

 

Törede söz alan Vali Erkal ise yaptığı konuşmada; “Bugün burada çok güzel bir program dolayısıyla bir aradayız. Bizleri bu program dolayısıyla bir araya getiren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Toplumun en duyarsız kaldığı nokta, fakat toplum için en elzem noktaya değindikleri için ve özellikle de bu konuda toplumda duyarlılığı arttırmak ve farkındalık yaratmak için yaptıkları bu çalışmadan dolayı tebrik ediyorum. Bunun Çanakkale için de lazım olan bir girişim olduğunu ifade etmek istiyorum. Merhaba sağlık diyerek bütün insanlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi için elimizden geleni yapmak zorundayız. Kanuni Sultan Süleyman’ın çok meşhur bir sözü vardır, ‘halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’. Yani insanlar içerisinde devletin her hangi bir biriminde konum sahibi olmak çok kıymetlidir, ama sağlık bir nefes alabilmenin ne kadar önemli bir şey olduğunu insanlar bilmediği için o cümleyi kuruyorlar. Bizler de bu toplumda nerede olursak olalım, hangi konumda olursak olalım, sağlığımız iyi değilse, sağlığınız ile ilgili sıkıntılarınız varsa yaşamdan dahi zevk alamazsınız. Çünkü biz normal hayat sürerken belli uzuvlarımızın nasıl çalıştığını ve beynimizin bunları nasıl yönettiğini bilmeyiz. Biz ne zaman ayağımıza, gözümüze bir şey olsa o zaman sağlığımızın veya o uzuvlarımızın ne kadar kıymetli olduğunun farkına varıyoruz. O yüzden bunlar başımıza gelmeden önce tedbirlerimizi almalıyız. Özellikle de duyarlılık oluşturulmaya çalışılan konu kanser” dedi. 

 

 

29042016_7_0005

 

Sağlık Kongresi

 

 

Açılış töreninde yapılan konuşmaların ardından “Can Boğazda” 1’inci Uluslararası Sanat ve Sağlık Festivali’nin ilk etkinliği olan Sağlık Kongresine geçildi. Lodos’ta düzenlenen kongreye konuşmacı olarak Amerikan Hastanesi Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, Amerikan Hastanesi Onkoloji Uzmanı ve Diyetisyen Dr. Tuğçe Aytuğlu, Amerikan Hastanesi Onkoloji Uzmanı ve Psikolog Dr. Aslıhan Kurt Beierlein ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yılmaz Akgün katıldı. Kongrede konuşmacılar, sağlığın önemi hakkında konuşmalar gerçekleştirirken, kanserle mücadelede erken teşhisin önemine vurgu yaptılar.  

 

29042016_7_0006

 

29042016_7_0007

 

29042016_7_0008

 

29042016_7_0009

 

29042016_7_0010

 

29042016_7_0011

 

29042016_7_0012

 

29042016_7_0013

 

 

 

 

About Post Author