2 Ağustos 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, TBMM’nin kuruluşunun 100. Yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Şarlan mesajında şunları söyledi.

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yıldönümündeyiz. Ülkemiz için çok değerli bu günü coşkuyla, gururla kutluyoruz. 23 Nisan 1920 de direniş ve dirilişimizle; egemenlik, kayıtsız ve şartsız milletin olmuştur.

MECLİSİN TEMELİNDE HUKUK VARDIR

Takvim yaprakları 23 Nisan 1920’ye döndüğünde, hak ve hukuku savunmak için her türlü emperyalist oyuna karşı dik duran, onurlu milletvekilleri görürüz. Bu günden hukukçulara ilham veren birliği, beraberliği, baş eğmemeyi öğreniriz.

100 yıl önce açılan Meclis, bir yandan ülke kurtarırken bir yandan da modern bir devlete ve topluma giden, bu devleti ve toplumu hukukun üstünlüğü ile tanıştıran hamlelerde bulunmuştur. İşte bu süreç, hepimiz için çıkarılması gereken önemli derslerle doludur. İlk meclisimizin hukukçu vekilleri, biz hukukçuların onurlu mazisindeki iftihardır. Bugün de Avukatlar, o günkü anlayışla hukuka bağlı olarak görevlerini yapmaktadır. Çanakkale Barosu ve Avukatları, 23 Nisan 1920 gününü çok iyi benimsemiş bir anlayışla çalışmalarına devam etmektedir. 

ASIL BAYRAM, ÇOCUKLARIN HUKUKUNUN KORUNDUĞU GÜNDÜR

23 Nisan’ı değerli ve eşsiz kılan bir diğer özelliği, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmiş bir bayram olmasıdır. İnanıyoruz ki bu gün, çocuklar ancak şiddetten, uyuşturucudan, tacizden, angaryadan uzak kaldıkça bayram günü olacak, gerçek egemenliğe o zaman kavuşulacaktır. İşte o zaman Ulu Önder’in neden bu ülkeyi çocuklara emanet ettiğini bir kez daha anlamış olacağız.

Çanakkale Barosu’nun Çocuk Hakları Komisyonu başta olmak üzere, baromuzun tüm değerli üyeleri, bu bayrama layık olmak için sadece 23 Nisanlarda değil her zaman çocukların yanındadır. “

Copyright © All rights reserved. | Newsever by AF themes.