24 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Halk Eğitimi Merkezi Türk Sanat Müziği Korosu geçtiğimiz günlerde ŞES Hakan Güder yönetiminde gerçekleştirdiği konserle izleyicilere müzikseverlerin günlüne dokunurken onlara güzel bir akşam ziyafeti verdi.

Şef Hakan Güder yönetiminde gerçekleşen konserde, Koronun ve koro sanatçıları tarafından hicaz, muhayyer kürdi, hüzzam, nihavend, uşşak, rast, mahur makamlarında insanlarımızın gönlünde yer edinmiş birbirinden güzel şarkılar seslendirildi.

Konserde ayrıca Bestesini Ezine’mizin Canakkale’deki temsilcisi olan Bestekar Koro Şefi hakan Güder’in, güftesini ise şu ana kadar yayımlanan beş kitabı bulunan Şair Cüneyt Utkun’un yaptığı ve yine Hakan Güder’in seslendirdiği “EY VEFASIZ YAR” adlı Nihavend yürük semai şarkı izleyicilerden alkış alarak geceye damgasını vurdu.

Bunun yanı sıra yine bestesi şef Hakan Güder imzası taşıyan güftesini Ezinel’i  bestekar Saim Binay’la birlikte yazdıkları mahur makamındaki “DEMİR ATTIM SESSİZLİĞİN LİMANINA” adlı şarkı ve yine Ezine’li Bestekar Saim Binay’ın kendisinin yazıp seslendirdiği “DARDANELİ TEMAŞA” siiri ile  koronun seslendirdiği “BİR MECLİSİ MEVKİ ARADIM” adlı şarkı 300 kişilik salonu tıklım tıklım dolduran  Çanakkaleli izleyicilerden büyük beğeni aldı.

Gecenin sonunda konuştuğumuz Koro şefi Hakan Güder geceye katılan tüm müzikseverlere çok teşekkür ettiklerinin belirterek, “13 yıldır aralıksız yönettiğim koromla gerek il içi gerekse il dışında gerçekleştirdiğimiz konserlerimizle önemli başarılara imza attık. Amacımız kendi öz müziğimiz olan Klasik Türk Müziğimizi yaşatma ve gelecek nesillere ulaştırma adına bir köprü vazifesi görerek üzerimize düşen bu önemli görevi yerine getirmek ve repertuarımızda yer verdiğimiz Türk müziğinin büyük üstadlarının dillerimize pelesenk olmuş eserlerinin yanı sıra kendi içimizden de beste ve güfte çalışmaları yapan üyelerimizin eserlerinin halkla buluşmasını sağlamaktır” dedi.