17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale İli Oda ve Borsaları Değerlendirme Toplantısı AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülideİiskenderoğlu’nun ile Çanakkale oda ve borsa başkanlarının katılımları ile video konferans yöntemi ile yapıldı.

Hükümetin açıkladığı destek paketleri ve süreç ile beraber ortaya konan tespitlerin görüşüldüğü toplantı hakkında Turan, “Salgının başladığı ilk günden itibaren Çanakkale’mizin tüm dinamikleriyle karşılıklı istişare kültürünü geliştirmeye azami gayret gösteriyoruz” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya Üzen’in moderatörlüğünü yaptığı ve ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çetin, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen ve Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Okyay’ın hazır bulunduğu toplantıya, Çanakkale Milletvekili ve Ak Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan ve Çanakkale Ak Parti Milletvekili Jülide İskenderoğlu katılım sağlayarak bölgede gerçekleştirilen çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.

“Devlet ve Millet Uyumuyla Üstesinden Gelemeyeceğimiz Hiçbir Sorun Yok”

Konuyla alakalı açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Bu mücadelenin hem insani hem ekonomik hem de dayanışma boyutundayız. Hemşehrilerimizi, işcimizi, işverenimizi ve istihdamı korumak temel amacımız. Tüm talepleri büyük bir hassasiyetle dikkate alıyoruz. Tüm gücümüzle esnafımızın, iş dünyamızın, hemşehrilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Salgının başladığı ilk günden itibaren Çanakkale’mizin tüm dinamikleriyle karşılıklı istişare kültürünü geliştirmeye azami gayret gösteriyoruz. Bugünde Çanakkale’mizde bulunan Oda ve Borsa başkanlarımızla bir araya gelerek şehrimizin bu süreci hem ekonomik hem de istihdam noktasında en az zararla atlatması için istişare ederek onların tespitlerini not aldık. Uygulanan tedbirlerin, alınan kararların sahada yansımasını bir de onlardan dinledik. Devletimiz; 200 milyarlık ekonomik istikrar paketi başta olmak üzere milyonlarca insana sosyal ve ekonomik destek veriyor. Yine Çanakkale’mizde kısa çalışma ödeneği için; 3143 firma ve 22.830 kişi için başvuruda bulundu. 21.800 kişinin işlemleri tamamlanarak, 17.980 kişi kısa çalışma ödeneğine hak kazandı ve 1000 kişinin ise işlemleri devam ediyor. Tüm hemşehrilerimiz devletimizin gücünü hissetti. Her zaman söylediğimiz bir hususun tekrar altını çizmek istiyorum. Devlet ve millet uyumu ile üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yok. Milletimizin devletine güveniyle, devletimizin milletine sahip çıkmasıyla bu salgını en az hasarla atlatacağımızdan hiç şüphemiz yok” dedi.

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ise yaptığı açıklamda, “Üreticimiz, sanayicimiz ve esnafımız, ekonomimizin lokomotifidir. Türkiye’nin büyümesinde ve kalkınmasında, hedeflerine doğru ilerlemesinde önemli bir rol üstleniyorlar. Yaptığımız çalışmalarımızla tüm hemşehrilerimize temas etmeye gayret ediyoruz. Salgın yüz yüze teması engellese de bizler iletişimi koparmadan şehrimizin sorunlarına çözüm arıyoruz. Muhtarlarımızla, belediye başkanlarımızla, kaymakamlarımızla ve valimizle her dakika alınan önlemleri ve bölgelerin son durumlarını istişare ediyoruz. Tüm bu çalışmaların yanı sıra oda ve borsa başkanlarımızla bir araya gelerek salgına karşı sağlanan destek paketlerinin yansımalarını, tespitlerini görüştük. Artık tedbirleri alarak normalleşme sürecine giriyoruz. İnanıyoruz ki hızlı ve sağlam bir toparlanma sürecini hep beraber hayata geçireceğiz” dedi.

“EKONOMİK İSTİKRAR PAKETİ, İSTİHDAM BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM SEKTÖRLER İÇİN CAN SUYU OLDU”

Toplantı hakkında bilgi veren Başkan Selçuk Semizoğlu; “Devletimiz tarafından açıklanan ve sürekli olarak iyileştirilen Destek ve İstikrar Paketleri, Covid-19 salgını döneminde bier nebze de olsa nefes alma şansı verdi. Kredi Garanti Fonu limitinin yükseltilmesi, borcu yoktur yazısı istenmemesi, kredi kullanımında sorunu yaşayan birçok üyemize fayda sağladı. İşe Devam Kredisi, TOBB Nefes Kredisi ve İşe Devam Desteği Küçük İşletme Cansuyu Kredisi ile Oda ve Borsa üyelerine yönelik şahıs firmaları için hazırlanan kredi paketlerini son derece yerinde buluyoruz. Toplantıya katılan Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Valiliği koordinasyonunda yürütülen çalışmalara destek veren Oda ve Borsa Başkanlarına gösterdikleri hassasiyet ve işbirliğinden dolayı teşekkür ettiler. Covid-19 salgın döneminde kendilerine iletilen talepleri hiç vakit geçirmeden ilgili kurumlara iletildiğini belirten Çanakkale Milletvekilleri, Çanakkale’nin her zaman olduğu gibi dayanışma ve işbirliğinde örnek gösterildiğini ifade ettiler. Sayın Vekillerimize Pandemi süresince üyelerimizin yaşadığı sıkıntıları ilettik. Zaten sürekli kendileriyle iletişim halindeyiz. Enerji maliyetlerinin yüksekliği özellikle bu dönemde YEKDEM maliyetlerinin artışı sanayiciye büyük yük getirdiğini ifade ettim. Mücbir sebep kapsamının genişletilmesi, sicil affı konularını da tekrar dile getirdik. Kendilerine destekleri için teşekkür ediyorum.” dedi.

Toplantıda Oda/Borsa başkanları Mücbir sebep kapsamının genişletilmesi başta olmak üzere KGF kredileri, TOBB Nefes Kredisi, Buğday taban fiyatı, TMO alım politikaları, Canlı hayvan pazarı, Mevsimlik İşçiler, İflas Erteleme, Çek Sicil Affı, Dükkan Kiraları, BDDK kararları gibi konularda görüşlerini iletti.

Çanakkale ili oda ve borsaları istişare toplantısında korona virüs salgınının ekonomiye etkilerini azaltmaya yönelik alınan tedbirler ve yapılan çalışmalar ile mevcut durum değerlendirmesi yapıldı.