27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulunda Engin Kandemir, 216 oy alarak başkan seçildi. Rakibi Saim Yavuz ise 163 oy aldı.

Çanakkale Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu, Prof. Dr. Türkan Sosyal Belediye Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. Engin Kandemir ile Saim Yavuz’un aday olduğu genel kurulda, Kent Konseyinin yeni başkanı 3. Turda belirlenebildi.  İlk iki turda başkanın belirlenemediği seçimde , 3. Turda 213 oy alarak Başkanlığa seçilen  Kandemir seçim sonucunda büyük sevinç yaşadı ve  bunu kendisine destek olanlarla paylaştı.

17 Aralık 2016’da, itirazlar nedeniyle yapılamayan genel kurulda Kent Konseyi Başkanı ve 9 yürütme kurulu üyesi seçildi. İlk olarak, Kent Konseyi Başkanı ve yürütme kurulu üyelerinin istifası nedeniyle Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından çağrısı yapılan ve yönetilecek olan Genel Kurulun temsilci kayıtları ve imzalar alındı.

Daha önce yapılan duyuruda Kent Konseyi Seçimli Genel Kurulu için ve kurum kuruluşlardan 441 temsilcinin bildirim yaptığı bilgisi verilmişti. Bunlardan 350’si imza vererek genel kurula katılınca çoğunluk sağlanmış oldu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan genel kurul toplantısını Belediye Başkanı Ülgür Gökhan açtı. Kent Konseyi’nin 2004 senesinde kurulduğunu kaydeden Başkan Gökhan genel kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Çanakkale Kent Konseyi çalışmalarını tamamlamış, kendi eylem planını yapmış, katılımcılarını tespit etmiş ve 2004 Eylül ayında kurulmuştur. Bakanlığın daha sonra Kent Konseylerinin 5393 sayılı Belediyeler Kanunu içerisine koyması ise 2006 yılında olmuştur. Kent Konseyi Yönetmeliği ilgili maddeler uyarınca Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu ilk dönem için 2 yıl, ikinci dönem için 3 yıl görev süresiyle seçilir diyor” dedi.

Gökhan’ın konuşması ardından divan oluşturulmasına geçildi.  Rıdvan Uz ile İsmet Akıncı arasında divan başkanlığı için oylama yapıldı. İsmet Akıncı oy çokluğu ile Divan Başkanı oldu. Katip Üyeliklerine ise Av. Gültekin Yıldız ve Alper Doğmaz seçildi.

Gündem gereği daha  sonra oy kullanma işlemi başladı. Gerilimin ara sıra yükseldiği ve tartışmaların yaşandığı seçimde İlk olarak engelliler sandığa gidenler oldu.   İlk iki turda sonuç alınmadı 407 temsilcinin oy kullandığı ilk turda Engin Kandemir 215, Saim Yavuz ise 183 oy aldı. 9 oyun geçersiz sayıldığı ilk oylamada, adayların aldığı oylar 3’te 2’lik çoğunluk sağlanamadığından ikinci tur oylamasına geçildi.

İkinci tur da büyük çekişmeye sahne oldu. 396 temsilcinin oy kullandığı bu turda da fazla oyu alan Engin Kandemir oldu. Sandıktan Kandemir’e 211 oy çıkarken, Saim Yavuz’u tercih edenler ise 177 oldu. 8 oy da geçersiz çıktı. Bu turda da yüzde 50’den fazla çoğunluk sağlanamadığından başkan belirlenemedi ve genel kurul üçüncü tura kaldı.

Seçimin sonucunu belirleyen üçüncü ve son tur oldu. 216 oy ile rakibine üstünlük sağlayan Engin Kandemir Başkan oldu. Saim Yavuz’a ise 163 oy çıktı. 6 oy da geçersiz sayıldı.

Kandemir ve destekçileri sonuçların ardından büyük coşku yaşadı. Seçimin başından sonuna dek salondan ayrılmayan Kandemir’in destekçileri sonuçların ardından sevinçlerini de birlikte paylaştı.

Başkanlığa seçilen Kandemir seçim sonunda  “Sizin emeğinizi, hakkınızı ödeyememem. Burada herkes elinden gelenin fazlasını yaptı. Allah sizden razı olsun. Hepiniz çok değerlisiniz. Bize oy verenden de, vermeyen de Allah razı olsun. Biz bu yola çıkarken verdiğimiz sözler gibi bütün Çanakkale halkı olarak her türlü siyasi fikirle, anavatanını seven insanlarla birlikte Çanakkale ruhuyla ses vereceğiz. Burada çok zor bir seçim geçirdik, birçok süreçten geçtik. Bu kadar zamanda 5-6 seçim olsaydı, bu kadar yorulmazdım. İlk Genel Kurul’da bunun değiştirilmesini teklif edeceğim. Çünkü burada insanlar sabahtan geceye kadar bekledi. Hastası, ailesi var, çocukları var. Böyle seçim olmaz. Bu yönetmeliği hep beraber değiştireceğiz.”

Oy çokluğuyla başkan seçilen Engin Kandemir’in Yürütme Kurulu listesinde şu isimler yer aldı; “Ahmet Kale, Resul Demirbaş, Suat Özen, Necip Fazıl Bayram, Gülşen Uz, Şener Akçay, Ümit Burunlular, Serap Dikenli, Erdem Alagök.