17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında tüm yurt genelinde kutlanan “Emzirme Haftası” Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde kutlandı.

Tüm dünyada anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla kutlanan bu hafta ile, Anne sütünün, yeni doğan bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içermekte olduğu, Dünya Sağlık Örgütü’ ilk altı ayda sadece anne sütü ile iki yaşa kadar da tamamlayıcı beslenmeyle beraber anne sütünün alımını öneriliyor. Yapılan açıklamada bu konuda annelerin cesaretlendirilmesi, desteklenmesi ve özendirilmesi gerektiği belirtildi.

1992 yılından bu yana “Bebek Dostu hastane” ünvanına sahip Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde 1-7 Ekim Dünya Emzirme Haftası etkinlikleri çerçevesinde anne sütü ile beslenmenin önemini vurgulamak, emzirme hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla stant kurularak bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürlüğünün destek verdiği stant çalışmasında Eğitim Hemşireleri ve Anne Sütü Hemşireleri tarafından anneler ile sohbet edilerek anne sütünün önemi anlatıldı.

Tüm dünyada anne sütü ile beslenmeyi desteklemek ve yaygınlaştırmak amacıyla kutlanan bu hafta ile, Anne sütünün, yenidoğan bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içermekte olduğu, Dünya Sağlık Örgütü’ ilk altı ayda sadece anne sütü ile iki yaşa kadar da tamamlayıcı beslenmeyle beraber anne sütünün alımını öneriliyor. Yapılan açıklamada bu konuda annelerin cesaretlendirilmesi, desteklenmesi ve özendirilmesi gerektiği belirtildi.