Per. May 28th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE MEHMET AKİF ERSOY DEVLET HASTANESİ’NDE YEŞİL ALAN UYGULAMASI

2 min read

Ayda 18 bin hastaya hizmet veren Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde,  acil servisinde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek amacıyla “Yeşil Alan” uygulaması başlatıldı.

Acil servislerde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığının gönderdiği genelge çerçevesinde acil servislere başvuran hastalardan genel durumu en hafif olan ve “Yeşil Alan” da muayene olması gerekenlere ‘Yeşil Alan ‘ kodu verilerek, bu hastaların acil servisteki genel tabip muayene polikliniklerinde bakılması sağlanacak. Bu bağlamda Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde de Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen genelge hayata geçirilerek, hastanede “Yeşil Alan” uygulamasına geçildi.

Yeşil Alan uygulaması hakkında bilgi veren Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ufuk Tali  “Acil Servisimize girişi yapılan hastalarımız Kırmızı, Sarı ve Yeşil Alan olarak üç ayrı kategoride değerlendirmeye alınıyor. Kırmızı ve Sarı Alanlar travma, elektrik çarpması, felç, inme, zehirlenme, yüksekten düşme, kalp krizi gibi yüksek öncelikli ve ilk müdahale hakkına sahip vakaları kapsıyorken Yeşil Alan ise ayaktan başvuran, genel durumu itibariyle ayaktan tedavisi sağlanabilecek sağlık sorunları bulunan hastalar için hizmet veriyor. Bu hastalarımızın ayaktan tedavilerinin hızlanması ve acil servis yoğunluğunun azaltılması amacıyla Yeşil Alan Polikliniği oluşturduk. Acil servise başvuran hastalara sağlık personeli tarafından triaj yapılarak, yeşil alanında muayene olması gerekenlere ‘Yeşil Alan’ kodu verilerek, yeşil alan muayene polikliniklerinde bakılması sağlanacak.

Vatandaşlarımızın “Yeşil Alan ” uygulamasını normal bir poliklinik hizmeti olarak görmemesini, Acil Servise ayaktan müracaat eden hastaların daha hızlı ve kaliteli bir hizmet almasını sağlayan bir işleyiş olarak görmelerini rica ediyoruz” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.