7 Mayıs 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, Çanakkale, Gelibolu, Biga Oda ve Borsaların Başkanları, Yönetim Kurulları, Meclisleri, Yüksek İstişare Kurulları, Meslek Komiteleri, Kadın ve Genç Girişimci Kurulları üyeleri ile video konferans toplantısı düzenledi.​

Yaklaşık beş saat süren toplantıda COVID-19 pandemisi sürecinde işletmelerimizin yaşadığı sorunlar tek tek ele alındı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu tarafından talep ve öneriler ilgili mercilere iletilmek üzere not edildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun sunumuyla başlayan toplantıda Başkanlar da sırasıyla söz aldı ve üyelerinin taleplerini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“BİZ SİZLERİN, SİZLERDE ÜYELERİNİZİN AVUKATISINIZ. ÜYELERİMİZİN SORUNLARI KENDİ İŞLERİMİZDEN ÖNCE GELMELİ”

(TOBB) Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu toplantıda yaptığı açıklamada şunları söyledi ;

“Oda ve Borsa Başkanlarımızın, üyelerinden hızlı bir şekilde aldığı sorunları bizde aynı hızla ilgili makamlara ilettik. 70 maddelik sorun ve çözüm önerilerini 18 Mart 2020’de Cumhurbaşkanımıza ilettik. Çok büyük bir kısmı çözüldü. Her yıl TOBB olarak eğitim yardımı yapıyor, Odalarımızdan aldığımız kaynakların tamamını tekrar Odalarımıza aktarıyoruz. Kamu kaynaklı rekabete karşıyım acilen bu mevzuatın değişmesini istiyoruz. Kamu özel sektörün rakibi olamaz. Ülkemizde yapılan Devlet Desteklerinin oranı binde 8 gelişmiş ülkelerde bu oran %10-25 aralığında.Bu makasın Ülkemizde de genişletilmesini her platformda dile getiriyoruz.AVM’ye HES kodu ile girmek yasak değil ama lokanta ve restoranlara yasak. Uçaklarda bilet alırken arada mesafe 2 metre, uçağa binince herkes yan yana oturuyor.Bu durumu en üst düzeyde görselleriyle ilgili makamlarda da dile getirdik. Biz sizlerin yani Oda ve Borsa Başkanlarımızın, sektör temsilcilerimizin avukatlarıyız. Sizlerde görev aldığınız şehir ve ilçelerde üyelerinizin avukatları olmalı, üyelerin sorunlarına kendi işinizdeki sorunlardan öncelik vermeliyiz. İş dünyamız bizden bunu bekliyor. Şimdi sizleri dinlemek istiyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Sayın Birlik Başkanım,İlimiz oda ve borsalarının çok kıymetli Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanları, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Kadın ve Genç Girişimciler Kurulumuzun Değerli Başkan ve Üyeleri,Sayın Akademik Danışmanımız, Değerli Genel Sekreterlerimiz,Aslında kısaca Çanakkale İş Dünyası Ailemiz ve Ailemizin Büyüğü Birliğimizin Başkanı desem daha samimi olacak. Bugünü bir aile toplantısı olarak değerlendiriyorum ve aile ortamı içinde biz bize, hepimize güç verecek bir toplantı olacağına inancımla hayırlara vesile olmasını diliyorum.

“HER PLATFORMDA BİZLERİN TALEPLERİNİ DİLE GETİRMENİZ VE HIZLI BİR ŞEKİLDE HAYATA GEÇİRİLMESİ İÇİN DESTEKLERİNİZ BİZLERE MORAL OLUYOR”

Toplantımıza şeref verdiğiniz için, özellikle salgın döneminde ortak sorunlarımızın yakın takibi ve hızlı müdahaleler ile çözüm odaklı yaklaşımınızdan ötürü teşekkür ediyorum. Gerçekten sesimiz oldunuz Rifat Başkanım. Gece gündüz demeden gerek ilgili Bakanlar, gerekse Cumhurbaşkanımız nezdinde bizler için nefes tükettiğinize şahidiz. Saatler süren toplantılarda heyecanınız enerjiniz hiç bitmedi, Allah da bitirmesin.

Hepimizin elini değil boynunu taşın altına sokması gereken bir süreçten geçiyoruz. Bizler de bu süreçte yerelde elimizden gelenin fazlası ile katkı vermeye çalıştık.

Vefa Destek Grubu ile koordineli olarak yapılan gıda yardımı, ÇOMÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesine gerçekleştirdiğimiz ventilatör cihazları bağışı, tablet yardımlarımız için ayırdığımız bütçe ile ÇTSO olarak 2020 gider bütçemizin yaklaşık % 15’ini seve seve harcadık. Üyelerimizi güncel gelişmelerle sürekli bilgilendirdik. Üyelerimizi tek tek arama yöntemi ile bir anket çalışması gerçekleştirdik ve Meclis toplantılarımızda sonuçlarını paylaştık. Dayanışma,  birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu hissettirmeye çalıştık. Mesai saatlerimizi personelimizin sağlığı ve hizmetlerimizin sürekliliği  için güncelledik, ancak telefonlarımız ile  7/24 hizmet verdik.

2020 yılının bize öğrettiği en önemli şey nedir diye sorulsa; eminim ki hepimizin ilk sırada cevabı sağlığın ve dolayısı ile bu alanda gelişmiş bir alt yapıya sahip olmanın kıymeti olacaktır. Sağlıktan sonra da cevabımız muhakkak ki üretimin, kendi kendimize yetmenin önemi ve tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerektiği olmuştur.

Beş yıl önce proje sahibi olarak Odamızın girişimi ile ilk adımları atılan Ezine Gıda İhtisas OSB’de çok şükür arsa tahsis aşamasına geldik Sayın Başkanım.  Toplam 727.657 m² olan 91 adet sanayi parsel alanının % 43,30’una tekabül eden 28 adet parselin de tahsisi ile ilgili karar aldık. Mevcut Çanakkale Merkez OSB doluluk oranı ise  % 100’e yaklaştı. Genişleme çalışmalarımız devam ediyor.

Üretimin olmazsa olmazımız olduğunun bilinci ile salgın döneminde Çan İlçemizde de bir karma OSB için tekrar harekete geçtik.

Çanakkale Ticaret Borsamız ile birlikte Ayvacık ilçemizde Jeotermal Tarıma Dayalı Sera İhtisas OSB kurulması girişiminde bulunduk. Bu konuda Borsa Başkanımız Kaya Bey bilgi verecek.

Türkiye’nin en büyük kamu yatırımı olan Çanakkale 1915 Köprüsü ile birlikte İlimizin gelişim vizyonuna üyelerimizin hazır olması gerektiğini her platformda anlattık.  Oda olarak proje konusunda oldukça iddialıyız. İhracatçı üyelerimize destek olmak, ihracat potansiyeli olan üyelerimizi ihracata başlatmak için yürüttüğümüz biri gıda diğeri orman ürünleri sektöründe olmak üzere 2 UR-GE Projemiz var Sayın Başkanım. Ayrıca COSME Projemiz ile Avrupa İşletmeler Ağında konsorsiyum ortaklığımız var. GMKA destekli bir projemiz kapsamında da Odamızda Dış Ticaret Destek Merkezi kurduk. Bir yıl gibi kısa sürede ihracatçı sayımızı 54’den 96’ya çıkardık. Bunlar devam eden projelerimiz, İlimizin tanıtımına yönelik de pek çok proje gerçekleştirdik.  Üyelerimizin menfaatine olan her desteğin, hibenin  peşine düştüğümüz gibi Odamızın imkanlarını sunmaktan da kaçınmıyoruz. Üretim ve ihracat hedefli projelerimizin yanında çok sayıda sosyal sorumluluk projemizi de hayata geçirdik.

2020 yılında ÇTSO Ailemize 563 yeni üyemiz katılırken 179 üyemiz çeşitli sebeplerle aramızdan ayrıldı. 2020 sonu itibariyle 8.187 üyeli geniş bir aileyiz.

Üyelerimizin yaklaşık üçte biri hizmet sektöründe,  dolayısı ile kısıtlamalardan önemli ölçüde etkilendiler. Mağduriyetlerinin minumuma indirilmesi konusunda ilettiğimiz çözüm önerilerimiz sayenizde kısmen de olsa hayata geçti ama yeterli değil tabi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dile getirdiğimiz konuları sizin çok yakından takip ettiğinizi biliyorum ancak çok kısa tekrarlamak istiyorum:

  • Özel mülkiyet kiraları ile ilgili maalesef yapılacak çok bir şey yok. Ama rakam sembolik de olsa en azından kira yardımları kapsamı genişletilerek tüzel kişi üyelerimizi de kapsamalı, kira stopajları faaliyetleri kısıtlanan işyerleri için sıfırlanmalıdır.
  • Gelir ve kurumlar vergisine tabi işyerleri için vergi oranları düşürülmeli, peşin vergi kaldırılmalıdır.
  • Asgari ücrette işverenin yükü hafifletilmelidir.
  • E-Haciz uygulaması mantık çerçevesinde revize edilmelidir.
  • İşçi çıkarma yasağı suistimal edilmektedir. İş mahkemelerinin neredeyse % 100’e yakın kısmı çalışan lehine sonuçlanmaktadır. Çalışan ile çalışmayanı bir tutarak çalışma barışını da bozan bu uygulamanın adil olması sağlanmalıdır.
  • Gerçek anlamda sicil affı getirilmelidir.
  • Bankalara geçen hafta yaptığınız çağrıyı çok önemsiyorum ve sonuna kadar destekliyorum Sayın Başkanım. Sanayicinin, tacirin ayakta kalması için finansmana erişim kolaylaştırılmalıdır. Banka kredilerinden etkin bir şekilde yararlanamıyoruz. Ekspertiz işlemleri gerçek değerler üzerinden yapılmıyor. Kredi Garanti Fonunun sağladığı imkanlar bizlere tam olarak yansıtılmıyor. Faiz yükü çok ağır.

2019 vergi rekortmenleri listesinde ilk 10’da 7 banka var. 2018’de bu sayı 6 idi.

Örneklendirirsek; Almanya’nın vergi rekortmenleri listesinde ise ilk 10’da yer alan firmaların hepsi üretici firmalar. Bu veriye çok odaklanmamız, üzerinde çok düşünmemiz gerekiyor.

“ÜLKEMİZDE FAİZİN DEĞİL ÜRETİMİN VERGİ ŞAMPİYONU OLMASI HALİNDE GÜNDEMLERİMİZ DE ÇOK DEĞİŞECEKTİR”

Sayın Başkanım, biliyorsunuz 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı ilan edildi. Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunun bir bölümünün geçtiği Bayramiç İlçemizdeki evi beş yıl önce restore edildi ve ziyarete açıldı. Şartların müsait olduğu ilk zamanda Birliğimizin Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte sizi İlimizde görmekten ve birlikte Mehmet Akif Ersoy Evi’ni ziyaret etmekten memnun olacağımızı ifade etmek istiyor, toplantımızı şereflendirdiğiniz için şükranlarımı sunuyorum”dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÜYELERİMİZİN SESİ OLMAYA GAYRET GÖSTERİYORUZ.

Toplantıdaki konuşmasında Çanakkale Ticaret Borsasının pandemi sürecindeki çalışmalarını özetleyen ÇTB Başkanı Kaya Üzen, “Borsamız üyeleriyle çok yakın bir temas içinde, onların ilettiği sorun ve önerileri kendi tespit ettiklerimizle birlikte, ilgili Bakanlıklara iletilmek üzere hızlı bir şekilde Birliğimize aktarıyoruz. Çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere, kimi zaman bakanlık yetkilileriyle birlikte online ortamda sürekli iletişim halindeyiz Üyelerimizim sesi olmaya gayret gösteriyoruz. Malumunuz bu güçlü iletişim pek çok ekonomik tedbirin üretilmesine vesile oldu. Zorlu pandemi döneminde üyelerimizin sıkıntılarını en hızlı ve en aktif bir şekilde bizlerden alarak Bakanlıklara ileten ve sağlıklı çözümler sunan Değerli Birlik Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ediyoruz” dedi.

BİRLİKTE RAHMET, AYRILIKTA AZAP VARDIR.

Çanakkale olarak bu dönem çok güzel birliktelik gösterildiğini belirten Başkan Üzen bu zorlu süreçte Sayın Valimiz başta olmak üzere, Grup Başkan Vekilimiz Bülent Turan, Değerli Milletvekillerimiz Jülide İskenderoğlu, Muharrem Erkek, Özgür Ceylan, Çanakkale iş dünyamız ile yakın ilişkiler içerisindeler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz dedi.

Çanakkale 1915 Köprüsü’nün Ülke ve Şehir Ekonomisine sağlayacağı katkılara değinen Başkan Üzen, İlimizin vizyon projelerinden olan Borsanın kurucu ortağı olduğu Çanakkale Teknopark başta olmak üzere, Ezine Gıda İhtisas Osb, Küçükbaş Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi Çalışmaları, Çanakkale/Ayvacık Tarıma Dayalı İhtisas Seracılık (Jeotermal Kaynaklı) Organize Sanayi Bölgesi gibi projeler ile bilgiler verdi.

TOBB’un desteği ile geçtiğimiz günlerde protokolü imzalanan bölgemizin girişimcilik ekosistemine önemli düzeyde katkı sağlayacak Çanakkale Teknoparkta yer alan Çanakkale Facebook iş istasyonu projesi ile ilgili Birlik Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerini iletti.

TOBB TÜRKİYE 100’DE 3 ÇANAKKALE FİRMASI

Tüm bu güçlüklere rağmen 2016-2018 yılları satış geliri artış hızı sıralamasına göre en hızlı büyüyen ilk 100 sıralamasında, TOBB Türkiye 100 listesinde Çanakkale’mizden 3 firmanın yer aldığını belirten Başkan Üzen 2 firmanın Borsa üyesi olduğunu söyledi.

Kodak Taşımacılık Tar.Ür. Ltd.Şti, Altınkılıç Gıda Ve Süt Sanayi Ticaret A.Ş. ve Kunt Plastik –Burak Kunt firmalarımıza Değerli grup başkan Vekilimizin teşrifleri ile ÇTSO Başkanımız ile birlikte plaketlerini takdim etmiştik. Bir kez de sizin huzurunuzda kendilerini tebrik ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda söz alan Meclis Başkanı Abdullah Deniz ise İlimiz için çok önemli makro proje olan 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yollarının tamamlanması ile Çan ilçesinin önemli bir lojistik merkezi olacağını belirterek bölge ekonomisine çok önemli katkı sağlayacağı düşünülen Çan Karma OSB’nin kuruluş çalışmaları ile ilgili bilgiler verdi. Bölgemizin rekabet gücünün artması ve kalıcı istihdamın sağlanması için gerçekleştirilen bu projeye Ticaret Borsası olarak çok önemsediklerini belirterek, birliğimizin de destekleri bizlere güç verecektir dedi.

Meclis Başkanı Abdullah Deniz ayrıca iklim değişikliğine ve kuraklığa dikkat çekerek Tarımda reform yapılması gerektiğini, barajlarımızın kapalı devre sulama sistemine geçirilmesi ile sulama kaynaklarımızın verimli kullanılmasının sağlanacağını ifade etti. Başkan Deniz ayrıca Hayvancılık sektörünün yaşadığı sıkıntılara da değindi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan yaptığı konuşmasında; “Koronavirüs salgınının hemen başlangıcında pandeminin ekonomik etkilerini sizlere iletmeye başladık ve ortaya çıkan olumsuzlukların çözümünde ilgili Bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar nezdinde çözüm odaklı girişimlerin bir an önce başlatılması için sürekli görüşmelerde bulunduk. Bu süreçteki çabalarınız ve birçok desteğin hayata geçirilmesindeki katkılarınız için size ve şahsınızda tüm TOBB yönetimi ile çalışanlarına teşekkür ediyorum.

Pandemi tedbirleri kapsamında kapanan veya ciddi ciro kaybı yaşayan işletmelerimizin ilave desteklere ihtiyaç olduğunu sizlere ilettik. Bu işletmelere kira vb. giderleri için doğrudan destek verilmesi gerektiğini belirttik. Vergi, sigorta primi ve kredi geri ödemelerinin ertelenmesinin hayati öneme sahip olduğunu dile getirdik.

Pandemi mağduru sektörlere ciddi devlet destekleri verilmeli ve kredi borçları yeniden ertelenmeli..!

Tüm bu zorluklara rağmen, Türk iş dünyası olarak, şartlar ne olursa olsun çalışıyoruz, üretiyoruz, hizmet sunuyoruz ve var olanın üzerine daima yenisini ekliyoruz.

Çeşitli borçların yapılandırılması ile piyasalar bir nebze rahat nefes almış oldu. İş dünyası olarak elbette daha fazlasını bekliyoruz. Ulusal anlamda, 2021 ve sonraki yıllarda güçlü bir büyümenin sağlanmasında, yapısal reformların uygulanabilirliği, uzun vadeli ekonomik istikrar yönünden önemli. Cari açığın düşürülmesini sağlayacak önlemler bekliyoruz. Ülke olarak tükettiğimizden fazlasını üretmeliyiz. Bireyler olarak da ihtiyaçtan fazla tüketmemeyi ve tasarruf etmeyi hatırlamalıyız.

Kafe ve Restoranlara yönelik tedbir kararları gözden geçirilmeli
Son yayınlanan genelgeye göre kafe restoran gibi işletmelerimiz paket servis hizmeti ile çalışmaya başladı. Ancak AVM’ler ve diğer tüm mağazalar faaliyetlerini yürütmeye devam ediyor.

Elbette her zaman dile getirdiğimiz gibi insan sağlığı her şeyden önemlidir. Fakat alınan tedbirlerin tek başına yeterli olmadığı görülüyor. Bu uygulama hizmet sektörünün önemli bir parçası olan kafe restoran işletmelerini oldukça olumsuz etkiledi. Hem sağladığı istihdam, hem ekonomiye katkısı düşünüldüğünde sürecin devam etmesi halinde binlerce kişinin işsiz kalacağı ve işletmelerin de tek tek kapanacağı görünüyor. Bu sektörümüze ve mağdur olan tüm sektörlerimize ciddi devlet destekleri verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Pandeminin ilk döneminde verilen krediler bu döneme ertelenmişti, üyelerimizden bu kredi ödeme vadelerinin uzatılması, tekrar ertelenmesi talepleri de gelmektedir. Ticaret erbabının desteklenmeye ihtiyacı olduğu aşikârdır.

Sayın Başkanım, değerli katılımcılar, talep ve önerilerimize geçmeden önce Odamızın bazı faaliyetlerinden söz etmek istiyorum.

2013 yılından bu yana ekibimle birlikte Bigamız için, Çanakkalemiz için, Ülkemiz için sizlerin önderliğinde, tüm kamu ve sivil toplum kuruluşlarımızla uyum içinde gece gündüz demeden çalışıyoruz.

2020 Ekim ayında Covid-19 tedbirlerini alarak 14’ncü Biga Fuarı’nı yaptık. Çok da verimli geçti.

Oto galericilerimiz için Belediyemizle birlikte güzel bir mevkide 70 işletmelik tesisin Şubat ayında başlayacak ve Temmuzda teslim edilecek şekilde proje hayata geçecek. Bu konuda büyük bir eksiklik giderilmiş olacak.

Yine Bigamızda mevcut 2 adet küçük sanayi sitesi ihtiyaca cevap vermediğinden, Savaştepe Köyümüzde yaklaşık 400 dönüm araziye üçüncü bir küçük sanayi sitesi yapıyoruz.

Aynı şekilde kamyoncularımız için de yeni ve modern bir kamyon garajı yerine belirledik. Proje çalışmaları başladı.

Kadın ve Genç girişimciler kurullarımız çalışıyor. Güzel işlere imza atıyorlar.

Eko Turizm ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Parion Antik Kenti yeniden diriliyor ve turizme kazandırılacak. Nilüfer Gölü ve mesire alanı ile Işıkeli Pomak Kültür Evi turizme kazandırılacak.

Mehmetçik adının doğmasına vesile olan Seddülbahir Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş’u yeni nesillere tanıtmak için çalışmalarımız sürüyor.

Coğrafi işaret tescili alınabilecek ürünlerimizi belirledik. Çalışmalarımız sürüyor.

Vergi, ihracat ve istihdamda sıralamaya giren üyelerimiz için ödül törenleri düzenliyoruz.

Sayın Başkanım, şimdi de sizlere bazı taleplerimizi arz etmek istiyorum.

Esnaf ve sanatkârlar kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla esnaf ve sanatkârlara kullandırılan krediye benzer bir kredi sisteminin ticaret ve sanayi odasına kayıtlı üyelere de devamlı nitelikte sağlanması veya aynı sisteme TSO üyelerinin de dahil edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu konu çok önemli…
Bilindiği üzere, yerli ve milli üretimin artması, istihdam olanaklarının genişlemesi ve toplumun refah seviyesinin yükselmesi vazgeçilmez temel önceliklerimizdendir. Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla Türkiye Halk Bankası’ndan esnaf ve sanatkârlara kullandırılan uygun maliyetli krediden Ticaret ve Sanayi Odası/Ticaret Odası üyesi tacirlerin de yararlanmalarını sağlamak büyük önem arz etmektedir. Bunun için gerekli mevzuat değişikliği çalışmalarının yapılmasının, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri’nin adının “Tacir, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi” olarak değiştirilmesinin ve hizmet kapsamının genişletilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

Güney Marmara’nın ve Çanakkale’nin önemli yatırım merkezi olan Biga’da, demir-çelik, enerji, madencilik, gıda ve mobilya başta olmak üzere mevcut birçok sanayi yatırımının yanısıra önümüzdeki dönemlerde de pekçok sanayi yatırımlarının yapılması beklenmektedir. Biga sahil bandı cazibe merkezine dönüşmüş olup, halihazırda yoğun yatırımlar yapılmaya devam etmektedir. Biga ve Çanakkale’nin 2023 vizyonunda beklentisi; demiryolu hattının Bandırma-Biga-Çanakkale güzergahında liman bağlantısı olacak şekilde yapılmasıdır.

Yine uluslararası lojistik ihtiyacının çözümü için Karabiga beldemize bir konteyner limanı yapılmasını istiyoruz. Bu konuda plan ve projelerimiz hazır. Gerekli görüşmelerimiz sürüyor. Sizlerin de bu konuya sahip çıkmanızı destek vermenizi bekliyoruz.

Biga Organize Sanayi Bölgesi tam doluluk oranına ulaştı ve OSB’mize genişleme sahası dahil edildi. Biga’da mobilya ve demir-çelik yan sanayimiz gelişti. Türkiye’de internetten satılan mobilya ürünlerinin yarısından fazlası Biga’da üretiliyor. Üreten, ihracat yapan ve istihdam sağlayan sanayicimizin şimdi en önemli ihtiyacı Biga OSB’nin doğalgaza kavuşması. Bu konuda da desteklerinizi bekliyoruz.

Tarıma dayalı sanayi yatırımları da desteklenmelidir. Bölgemizde yoğun bir şekilde hayvancılık yapılmakta, buna paralel olarak et ve süt üretimi gerçekleştirilmekte. Yine bölgemiz meyve-sebze üretimi için Türkiye’nin en uygun bölgesi olup, büyük çapta sebze-meyve üretimi yapılmakta. Bu nedenle, tarıma dayalı sanayi yatırımlarının desteklenmesine ağırlık verilmeli. Türkiye’nin dış pazarlara ürün satmasında zorluk yoktur. Tek sorun, rekabet edebilir fiyat ve kaliteli ürün yetiştirebilmektir.

Zat-ı alilerinizin de teşrifleriyle 24 Ağustos 2017 tarihinde yeni hizmet binamızın açılışını gerçekleştirmiştik. Bizlere o gün vermiş olduğunuz bir söz vardı. Tüm illeri bitirdikten sonra ilk olarak Biga’ya bir okul yapacağız demiştiniz. Bu konuyu size burada hatırlatmak istiyorum. Biz bu okulu istiyoruz. Yerimiz hazır. Sizlerin tasvipleriyle TOBB Biga TSO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir an önce hayata geçirilmesini çok arzu ediyoruz. Sizden protokol startı için onay bekliyoruz. 2023 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü yılı, aynı zamanda da Odamızın kuruluşunun 50’nci yılı. Okulumuzu bu yıl açmak istiyoruz.

Sayın Başkanım, hayvan yemi fiyatları sürekli yükseliyor. Üreticiyi sürekli yükselen yem ve diğer girdi maliyetlerinin karşısında koruyacak gerekli tedbirlerin alınması uygun olacaktır.

Bigamızda şu anda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesine bağlı 2 fakülte ve 1 meslek yüksek okulu mevcut. Üçüncü bir fakültemiz yolda. Yabancı dille eğitim verecek İşletme Fakültesi. Artık, bağımsız Biga Üniversitesi’ni hayata geçirmek istiyoruz.

Sayın Başkanım, ticari araçlardan OCAK ayında yatması gereken Motorlu Taşıtlar Vergisinin alınmaması sektörün biraz olsun rahat nefes almasına katkıda bulunacaktır. Bu konuda da desteğinizi bekliyoruz.

Ekmek ile ilgili azami fiyat tarifelerinin belirlenmesinde sıkıntılar yaşıyoruz. Bu konuda bizim elimizi rahatlatacak çözümlerin hayata geçirilmesini bekliyoruz.

Ve son olarak da piyasaların rahatlaması için Kredi desteklerinden yararlanamayan işletmeler için Sicil Affı çıkarılması büyük önem taşımaktadır.” dedi.