21 Haziran 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Kapılarını Ezine’de Ziyaretçilerine Açtı

Çanakkale Savaşlarından kalma objelerin ve dijital gösterilerin yer aldığı Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi geldiği Ezine’de kapılarını ziyaretçilere açtı. Mobil Müzeyi gün içerisinde yüzlerce kişi ziyaret etti.

İçerisinde Çanakkale Savaşı ile ilgili resimlerin, fotoğrafların, çeşitli görsel materyallerin ve videoların izletileceği ekranların, Çanakkale Cephesinden günümüze kalan çeşitli savaş objelerinin sergilendiği bir bölümün ve Çanakkale askerinin heykelinin de bulunduğu Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi geldiği Ezine ilçesinde kapılarını ziyaretçilere açtı.

İlçe merkezinde Zübeyde Hanım meydanında konuşlanarak kapılarını sabah erken saatlerden gece saatlerine kadar Ezine’lilere açan Mobil Müze’yi çok sayıda kişi ziyaret etti.

Mobil Müzeyi Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan’da ziyaret etti. Kaymakam Uzan ziyarette Mobil Müze sorumlu personeli Aylin Coşkun’dan bilgiler aldı. Kaymakam Uzan ziyarette ayrıca Mobil Müze’yi ziyaret eden çocuklara da hediyeler verdi.

Bu proje kapsamında, Çanakkale’ye henüz gitmemiş olan, bu şanlı zafere ve mirasına tanıklık edemeyenler için bir “Mobil Tır” konsepti geliştirilerek, ülkemizin tamamını gezerek hizmet verilmesi amaçlandı. Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi ile tarihi yarımadaya gelmemiş ve gelemeyecek olan dezavantajlı gruplara, bu miras ulaştırılmış olacak.

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’nin 81 ilde yer alan gençleri önceleyerek, tüm vatandaşlara hizmet etmesi planlanıyor. Şehir meydanları ve belirlenen noktalarda faaliyet gösterecek olan Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi ile sahada yaklaşık 100 bin aktif temas ve 1 milyon dolaylı iletişim kurulmasının yanı sıra dijital mecralar üzerinden tüm ülkede ve dünyada farkındalık iletişimi kurulması amaçlanıyor.

“Sosyal Mesafe Kuralı”

Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi’ni gezmek isteyen vatandaşlar sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyularak içeriye alınıyor. İlk önce tırın önünde bulunan dezenfektan ile ellerini temizleyen vatandaşlar, sosyal mesafe kuralıyla içeriye alınıyor.

Öte yandan, engelli dostu olan proje kapsamında tırın arka tarafına konulan engelli rampasıyla, engeli bulunan vatandaşlar bu şekilde mobil müzeyi gezme imkanı bulacaklar.

“Al Sancağın Dalgalandığı Her Yerdir Çanakkale”

81 ilde 7’den 77’ye herkese kapılarını açacak olan ve içerisinde Çanakkale Savaşı ile ilgili resimlerin, fotoğrafların, çeşitli görsel materyallerin ve videoların izletileceği ekranların, Çanakkale Cephesinden günümüze kalan çeşitli savaş objelerinin sergileneceği bir bölümün ve Çanakkale askerinin heykelinin de bulunduğu Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi, ziyaretçilerin Çanakkale ruhunu, tıpkı o gündeymiş gibi yaşayabilmelerini sağlamak amacıyla projelendirildi. Proje ile dış ses, ambiyans ve tasarımlar ile “Al Sancağın Dalgalandığı Her Yerdir Çanakkale” ülküsüyle Çanakkale ruhu, Türkiye’nin dört bir yanına taşınacak. Gezici Mobil Müze bu amaçla çıktığı Çanakkale gezisinde sırasıyla Eceabat, Çanakkale Merkez, Çan, Biga, Yenice, Ayvacık, Lapseki, Bayramiç ilçelerinin ardından Ezine’ye gelerek ziyaretçilere kapılarını açtı. Müze’nin Çanakkale gezisi Gelibolu ilçesi ile sona erecek.