20 Nisan 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

TOBB 73. Olağan Genel Kurulu 24 Mayıs 2017 Çarşamba günü gerçekleşti. Çanakkale Ticaret Borsası genel kurula katılım gösterdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 73. Genel Kurulu nedeniyle TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında TOBB Genel Kurul Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu, Konseyler, oda, borsa başkanları ve delegeler Anıtkabir’i ziyaret ederek Ata’nın huzurunda saygı duruşunda bulundular.​

Anıtkabir Ziyareti sonrasında, TOBB Birlik Merkezi Bahçesinde Genel Kurula katılan Oda ve Borsalar tarafından, katılımcılara her ilin yöresel ürünlerin tanıtımı yapıldı.

Sonrasında TOBB delegesi olarak 10 ve 20 yılını dolduranlara, son seçimlerden bu yana ahirete intikal eden Oda ve Borsa Başkanlarının ailelerine ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde Başkanlık yapmış olan Ali Coşkun’a Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket takdim edildi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan törene Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek, milletvekilleri ve TOBB delegeleri katıldı.

24 Mayıs Çarşamba günü TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde gerçekleşen TOBB 73. Olağan Genel Kurulu, İstiklal Marşı ile başlayıp, Genel Kurul multivizyon sunumu ile devam etti.

TOBB’un 73. Genel Kuruluna, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, TOBB’a bağlı 365 oda ve borsanın yöneticileri, üst kurul delegeleri ile TOBB Genç Girişimciler kurulu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu başkanları, bürokratlari siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda basın mensubu katılımıyla TOBB ETÜ Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Genel Kurula ,Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TOBB Delegesi Salamon Halyo, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Uysal, TOBB Marmara Bölgesi  ve Çanakkale ili Genç Girişimciler Kurulu Başkanı İ.Kürşat Tuna, Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Rıza Yüzügüler ve Genel Sekreter Sevcan Elver katılım sağladı.

TOBB 73. Genel Kurulu “Yarına Odaklandık, Geleceğe Yürüyoruz”sloganı ile yapıldı.

Genel Kurulda açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu yeni hükümet sistemiyle güçlenen ve hızlanan yönetimde, kararlar daha hızlı alınacağını belirtirken, “Devletteki çarkların hızlanması, bürokrasinin aşılması, özel sektöre olumlu yansıyacak. Böylece Zaman, daha güçlü Türkiye için, dayanışma içinde olma ve geleceğe odaklanma zamanı. Türkiye’nin yarınını, bugününden çok daha güzel yapma zamanı.

Yeni hükümet sistemiyle güçlenen ve hızlanan yönetimde, kararlar daha hızlı alınıp uygulanacak.

Devletteki çarkların hızlanması, bürokrasinin aşılması, özel sektöre olumlu yansıyacak. Böylece ekonomide yeni bir büyüme modelini ve kalkınma hamlesini hazırlayabileceğiz” dedi.

Türkiye’nin, son 15 senede müthiş bir ekonomik gelişme gösterdiğinden söz eden Hisarcıklıoğlu, artık yarına odaklanmak ve geleceğe birlikte yürümek gerektiğinin altını çizdi. Reform ateşini yeniden canlandırmanın önemi üzerinde duran TOBB Başkanı, hep birlikte çalışarak yeni büyüme hikâyesini tüm dünyaya göstereceklerini bildirdi.

 Genel Kurul hakkında değerlendirmede bulunan Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen; TOBB’un 73. Genel Kurulu çok yoğun ve üst düzey bir katılımla gerçekleşti.

Birliğimiz, ülkemizin en dinamik, en güçlü ve en etkin sivil toplum kuruluşu.Her yıl TOBB Genel Kurullarımız büyük katılımla gerçekleşmekte. Oda-Borsalarımızın katılımın yanı sıra politikacılar, üst düzey bürokratlar ve hükümet yetkilileri geniş katılım sağladığı TOBB Genel Kurulu ülkemiz ekonomisinin, siyasetinin, dış ilişkilerinin bir aynası. Bu nedenle genel kurullarımız çok hareketli geçmekte. Bunlarda şüphesiz TOBB Başkanımız Rifat Bey’in çok büyük katkısı var.

TOBB 73. Genel Kurulunda yine Ülkemiz ekonomi ve sanayisi adına TOBB başkanımız çok önemli değerlendirmelerde bulunarak mesajlar vermiştir.

M.Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında “Öncelikle bu hafta göğsümüzü kabartan bir ilki yaşadık. İlk kez bir Türk takımı Avrupa basketbol şampiyonu oldu. Ülkemize bu gururu yaşatan Fenerbahçe’mizi yürekten kutluyorum”. Dedi

Ardından Hisarcıklıoğlu;” Ramazan ayının hemen öncesinde, Genel Kurulumuzda sizlerle bir araya geldik. Bu yıl Ramazan’ı, hem insanlık ve hem de İslam âleminde, son derece zor bir zamanda karşılayacağız. Zaman ne kadar zorlu olursa olsun, Ramazan ayı rahmet, bereket ve merhamet demektir. Ramazanımız mübarek olsun.

Gerçekten de, olağandışı pek çok olayın yaşandığı bir dönemdeyiz.

İngiltere’nin AB’den çıkış kararı Brexit, Avrupa’da artan terör olayları, yine Avrupa’daki aşırı uç siyasetin yükselişi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimi, dünya gündemine damgasını vurdu.

Küresel ekonomi, hala kriz öncesi seviyelere ulaşamadı. Üstelik giderek büyüyen korumacılık tehlikesiyle karşı karşıyayız.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni yönetim, Avrupa’daki seçimlerde yükselen popülizm; korumacılık yanlısı politikaların artacağı sinyalini veriyor. Korumacılık, gelişmekte olan ülkelerin aleyhinedir ve küresel gelirin adil dağılmasını engeller. Dünyada bunlar olurken, çevre coğrafyamızda sıkıntılar devam ediyor.Suriye’deki insani dramın yükünü de Türkiye omuzluyor.Ülkemizde bulunan sığınmacı sayısı 3 milyon 600 bini aştı. Böylece Türkiye, dünyada en fazla sığınmacı ağırlayan ülke konumuna geldi.

Yine bu süreçte, sözde birbiriyle alakası olmayan terör örgütleri, aynı anda ülkemizi hedef aldı. Ama en önemli olayı 15 Temmuz gecesi yaşadık. Milletimiz ve devletimiz, hain ve canice bir darbe girişimi sonrasında, uçurumun kenarından döndü.

Devlet içinde yuvalanmış FETÖ çetesi, harekete geçip, doğrudan milli varlığımızı hedef aldı. Allah’ın izniyle bu millet, ayağa kalktı ve hain darbecileri yenilgiye uğrattı. Bunu, Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı duruşu ve liderliğiyle başardık. Milletimiz, elinde bayrak, dilinde tekbirle, dünya tarihine geçen bir direniş sergiledi. Meclisimiz, siyasi partilerimiz, medyamız tek vücut oldu. Vatanperver emniyet güçlerimiz ve askerlerimiz, bu hain güruha canları pahasına direndi. Bu vesileyle tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimizi minnetle anıyoruz “dedi.

Konuşmasında ayrıca; “Biz, darbe girişimine karşı ilk harekete geçen, ilk inisiyatif alan meslek örgütüyüz. Daha darbe bildirisi okunur okunmaz, gece saat 00:22’de çıktık dedik ki; “Milletin iradesi ve demokrasi dışında hiçbir iradeyi tanımıyoruz. Gün demokrasiye sahip çıkma günüdür”Sonrasında tüm camiamızı, darbeye karşı harekete geçirdik.

Ertesi gün, meslek örgütlerinin hepsiyle bir araya geldik. Darbeye karşı ortak tavrımızı gösterdik. 81 ildeki Odalarımız ve Borsalarımız, ilk günden itibaren, demokrasi nöbetlerini aktif bir şekilde destekledi.

Sizin himayenizde başlatılan, “15 Temmuz Şehitleri dayanışma kampanyasına”, en fazla katkıyı da, yine Odalarımız ve Borsalarımız sağladı.

Ve müsaadenizle, bu salonu dolduran Anadolu’nun dört bir köşesinden gelmiş, reel sektörün asli temsilcilerini, alkışlamak istiyorum dedi.

Başkan Rifat Hisarcıklıoğlu; 3 alanda faaliyetlerimizi yoğunlaştırdık.Bunlardan ilki, etkili bir ekonomi diplomasisi yürütmekti. Resmi diplomasi sürecine, özel sektörün azami desteğini sağladık. Zira dünyada eşi benzeri olmayan bir etki alanımız var.Atlantik ile Pasifik arasında, yani Avrupa’dan Çin’e kadar, tüm küresel iş örgütlerinin yönetim kurullarında, etkin bir şekilde yer alıyoruz. Bunu başaran, dünyadaki tek meslek örgütüyüz. Tüm dünyada, ülkemizin, müteşebbisimizin sesini duyuruyor, hakkını savunuyoruz.

15 Temmuz sonrasında da, yurt dışında ülkemiz aleyhine oluşturulmak istenen algılara karşı gerçekleştirdiği lobi çalışmalarından bahseden Başkan Hisarcıklıoğlu, “6 kıtada, 98 ülkedeki muhataplarımızla ve 25 çok uluslu iş örgütüyle temas kurduk. Ülkemizde yaşananları ilk elden anlattık” dedi.

Başkan Hisarcıklıoğlu ayrıca, Hükümetimizin yurtdışında başlattığı imaj kampanyasına da her türlü katkıyı verdik. Çünkü bu vatan bizim. Bu devlet, milletin. Millet varsa, devlet var. İkinci önemli konu, yatırımcıların güvenini yeniden tesis etmek ve yükseltmekti.

Bunun için önce, Türkiye’de yatırım yapmış en büyük 300 uluslararası şirketi, sonra da 81 ilin kanaat önderleri olan Oda ve Borsa Başkanlarımızı, Sayın Cumhurbaşkanımızla ve Başbakanımızla bir araya getirdik. Olan biteni doğrudan liderlerimizden dinleyince, tedirginlikleri kayboldu. Herkes ileriye bakmaya başladı.

TOBB Başkanı, “Peki, dünyaya anlattınız, yatırımcıları da topladınız, konuştunuz. Sonuç ne oldu?” diye soranlar olacaktır. Darbe girişimi öncesindeki 7 ayda Türkiye’ye gelen küresel sermaye miktarı, 6,3 milyar dolar. Sonraki 7 ayda gelen yatırımsa, bunun üzerinde, tam 7,1 milyar dolar. Yani çok şükür, milletçe hiçbir emeğimiz zayi olmadı. Yatırımcıların ve piyasaların güvenini yeniden kazandık. İşte bu, Türkiye’ye güvenin eseridir. Türkiye’nin geleceğine güvenin eseridir. Odaklandığımız üçüncü alan da, küresel rekabette bizi öne çıkaracak adımlardı. İş ve yatırım ortamını iyileştirmek üzere, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Başbakanımızla ve Bakanlarımızla birlikte çalıştık. Bu çalışmaların pek çoğu da hayata geçti, geçiyor. En çok üzerinde durduğumuz konu, istihdamdı.

Hisarcıkloğlu konuşmasında ayrıca, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası, TOBB Nefes Kredisi, Taşınır Rehni Kanunu, Karekodlu çek, Ürün İhtisas Borsası, Üretim Reform Paketiyle, yeşil pasaport başlıkları üzerinde ayrıntılı bilgiler vererek, hükümetimizden aldığı destekleri belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TOBB Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Her yerde yüksek faizden şikayet var mı, var. Bunu dillendiren bir başbakan, bir cumhurbaşkanı olarak hep gündemimde tuttum, hala da gündemimde. Gündemimde olmaya da devam edecek. Çünkü faizi, hep söylüyorum, çok açık net söylüyorum, yüksek faizi ben bir sömürü aracı olarak görüyorum. Burada kar amaçlı bir faiz mantığı yok, sömürü aracı olarak bir faiz mantığı var.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB’un çatısı altında Türkiye’nin gelişmesi, kalkınması, büyümesi için gayret gösteren, ter döken, emek veren herkese teşekkür etti. Erdoğan, Genel Kurulda 81 ilden seçimle göreve gelen oda ve borsa başkanlarından meclis üyelerine kadar iş dünyasının seçkin temsilcilerinin yer aldığını bildirdi.

İş dünyasının aynı zamanda bulundukları şehirlerin kanaat önderleri, sivil toplum temsilcileri olduğuna işaret eden Erdoğan, “Temsil ettiği geniş iş, fikir ve dünya görüşü yelpazesiyle bu salon, aslında Türkiye’nin yelpazesidir. İş dünyamızın lokomotifliği, itici gücü, emeği ve desteği olmadan hedefimize ulaşmamız mümkün değildir. Üreten, istihdam oluşturan, ihracat yapan, hep daha iyisine ulaşmak için gayret gösteren sizlerin azmi, heyecanı, enerjisi bizim için en büyük güç kaynağıdır.” ifadesini kullandı.

Geçmiş dönemin muhasebesinin yapılmasının yanı sıra geleceğe ilişkin beklentilerin tartışıldığı Genel Kurulun, 2019 ve 2023 projeksiyonlarına da ciddi katkılar sağlayacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Esasen ülkemizde bizim kadar, iş dünyasıyla hesap veren sanatkarlarımızla toplumumuzun her kesimiyle yakın ilişki içinde olan bir başka siyasi hareketin olduğunu da sanmıyorum. Her sabah ekmek teknesini besmele ile açıp, akşama kadar nafakasını çıkarmak için ter döken, esnaf ve sanatkarımızın daima yanında yer aldık. Aynı şekilde ulusal ve uluslararası düzeyde projelere imza atan büyük yatırımcılarımıza hep destek olduk. Şehirlerimize yaptığımız ziyaretlerimizde bir fırsatını bulup mutlaka iş dünyamızla bir araya gelmeye çalıştık.”

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan; Cumhurbaşkanı Erdoğan, yurt dışı seyahatlerinde de mümkün olan her yere iş adamlarıyla birlikte gittiğine, onların meselelerinin takipçisi olduğuna dikkati çektğini, Tek terdi üretmek, kendisiyle birlikte ülkesini geliştirmek, büyütmek, kalkındırmak olan herkesin yanında yer almaya devam edeceklerini belirten Erdoğan, “Bunun da böyle bilinmesini istiyorum. Ülkemizde çalışmak, üretmek, kazanmak isteyen hiç kimseye engel olmadığımız gibi tam tersine her türlü desteği sağlıyoruz. Tüm bu çalışmalarda iş dünyamızın temsilcileriyle sürekli istişarede bulunuyoruz. Şu bir gerçektir, TOBB, asli görevlerine ne kadar odaklanırsa o kadar başarılı olmuştur.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ahilik sisteminin günümüzdeki mümessilleri olan oda ve borsaların, kendi üyeleri arasında tesis ettiği dayanışma güçlendikçe, bu kurumların itibarının da arttığına değindi.

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya ÜZEN son olarak, Camiamızda Ülkemizin her kurumundan,  her ilinden, her bölgesinden, her sektöründen orada temsilciler var. Çok geniş bir perspektifi ve çok geniş bir sorumluluğu var. Birliğimizin gelişmesi, Türk özel sektörünün gelişmesi, Türkiye’nin büyümesi hepimizin yararınadır. Bölgemizdeki tüm ülkeler bundan istifade edecektir. Bu nedenlerden dolayı ben genel kurullarımızı çok önemsiyorum ve ekonomimiz için, iş dünyası için önemli bir fırsat olarak görüyorum” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz ise “73. genel kurulumuz Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Ülkemiz oda ve Borsaları Başkan ve temsilcilerinin iştirakleri ile her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük katılım ile gerçekleşti. Gelişen, büyüyen, istikrarlı ve kalkınan toplumumuzun dinamizmi tüm dünyada çok büyük ilgiyle izleniyor. Bizler de bunu genel kurulda müşahede ettik.

Çanakkale olarak TOBB’nin genel kurullarında, yönetimlerinde, komisyonlarında çok daha aktif olmamız gerektiğini, çok daha geniş yerler edinmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü TOBB ülkemizin mali açıdan en güçlü, ülkemizin her yanına yayılmış,  her sektörü temsil eden, en küçüğünden en büyüğüne kadar özel sektörümüzün sesi ve sözü olan bir kuruluş.

Çanakkale olarak hem siyasi açıdan hem de ekonomi politikalarımız açısından son dönem gelişmeleri yakından izleme ve gözleme imkânımız oldu. Bizler için çok farklı ve faydalı bir genel kurul oldu.

Genel kurulumuzda alınan kararların ülkemiz ekonomisine ve özel sektörüne hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.