21 Nisan 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ticaret Borsası bölgemizin en önemli sektörlerinden olan zeytin ve zeytinyağının sektör toplantısına ev sahipliği yaptı.

Ezine’de gerçekleşen toplantıya Çanakkale Ticaret Borsası Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü Komite Başkanı Doç.Dr. Ferhan Savran, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Ruhi Badem, Ezine Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ramazan Eren, Meclis Üyesi Sinan Erdoğan, Natık Civir, Cengiz Yanmaz ve Sektör ile ilgili kooperatif başkanları ve borsa üyeleri katıldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Doç.Dr. Ferhan Savran; zeytin ve zeytinyağı sezonu başlangıcında sektörün paydaşları olarak bir araya gelerek, bir bilgilenmenin ve değerlendirmenin faydalı olacağını düşünerek bu toplantıyı organize ettik. Katılımlarınız için teşekkür ediyoruz.Yeni sezonumuzun İlimize, Bölgemize ve Ülkemize hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyoruz dedi.

Başkan Ferhan Savran, zeytin ve zeytinyağının insan hayatındaki önemine değinerek, Ülkemiz coğrafi konumu, iklim ve toprak özellikleri ile zeytin üretiminde dünyanın en şanslı ülkeleri arasında yer aldığımızı bildirdi.

Ulusal Zeytin Zeytinyağı Konseyi bu sezon için 6000ton rekolte tahmininde bulunduğunu ifade eden Savran, geçtiğimiz sezona göre düşük olduğunu belirtti.

Zeytin zeytinyağı sektör komitesi olarak bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler veren Ferhan Savran, Ülkemiz Dünyanın en önemli üreticilerinden olmasına rağmen, zeytinle ilgili birtakım problemlerimiz oluşmakta. En büyük handikabımız ürünün yeterince iyi pazarlanamaması. İhracatta yaşanan sorunlar, gittikçe büyüyen dünya zeytinyağı pazarından Türkiye’nin hak ettiği payı bir türlü alamamasıdır.

Toplantıda sektör kurulu üyeleri tarafından, zeytin karasuyunun bertarafı, iki fazlı sisteme geçiş ile ilgili problemler, taklit ve tağşiş de uygulanan cezai yaptırımların caydırıcı düzeyde arttırılması hususu, Çanakkale Zeytinyağlarının coğrafi işaret tescillerinin alınması konusundaki çalışmalar ile ilgili konularda görüşmeler gerçekleştirildi.

Ezine Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ramazan Eren, 17-18 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenecek olan Geyikli Zeytin Hasat Şenliği programı ile ilgili bilgiler vererek, sektör üyelerini ilgili programa davet etti. Ayrıca hastalık ve zararlılarla ilgili İl ve İlçe Müdürlüğü olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Toplantının sektör kurulu üyelerinin karşılıklı görüş alışverişi ile son buldu.