27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE ÜRÜNLERİ COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİNDE TANITILDI

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından 28-29 Nisan tarihlerinde, Türkiye’nin yöresel ürünlerini dünyaya tanıtmak, Ankara’yı bu ürünlerin ticaret ve ihracatının merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Çanakkale ürünleri tanıtıldı.

Mesut Yar’ın sunumuyla ATO Congresium’da gerçekleştirilen zirvenin açılışına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ankara Valisi Ercan Topaca, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ve çok sayıda davetli katıldı.

Protokol konuşmalarıyla başlayan zirvede daha sonra coğrafi işaretli ürünlerle ilgili oturumlar ve paneller gerçekleştirildi.

Zirve kapsamında gerçekleştirilen Coğrafi işaretli Ürünler Fuarında 32 metrekarelik ÇANAKKALE Stantında Çanakkale ürünleri büyük beğeni topladı.

Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz, Meclis Başkan Yrd. İzzet Arıcı Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya ÜZEN, Yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Salamon Halyo, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Ezine Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ramazan Eren, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan Elver ve Kadın Girişimcilerden Atiye Laçin tarafından temsil edilen Çanakkale standında Çanakkale’nin coğrafi işaretli ürünleri Ezine Peyniri, Bayramiç Elması, Bayramiç beyazı, Çanakkale El halısı ile İşaret Başvurusu devam eden ürünleri Çanakkale Domatesi, Gelibolu Sardalyesi, Ezine Kaşarı, Şeftali ve kirazı, ile markalaşma niteliğine sahip ürünlerinden Çanakkale Zeytin ve Zeytinyağları, Yenice kaypa biberi, Gelibolu Mevlevi tatlısı vb. ürünleri tanıtıldı.

Çanakkale Standımızda ayrıca Çanakkale’nin turizm değerleri ve 2018 Troia yılı ile ilgili tanıtım çalışmaları gerçekleştirildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu Standımızı ziyaret etti. TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na Çanakkale’mizin Coğrafi işaretli ürünleri ikram edildi. Ayrıca ziyareti anısına Çanakkale 1915Harp Madalyası takdimi gerçekleştirildi.

Fuar ile ilgili değerlendirmede bulunan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S.Kaya ÜZEN; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TOBB, Türk Patent ve Marka Kurumu, Ankara Üniversitesi, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı’nın katkılarıyla düzenlenecek zirvede yerli ve yabancı uzmanlar, oda ve borsalar, üreticiler, üretici birlikleri, belediyeler, kalkınma ajansları, üniversiteler ve perakende sektörü temsilcileri bir araya gelerek tecrübe ve fikirlerini paylaştıklarını bildirdi.

Zirve kapsamında düzenlenen Coğrafi işretli ürünler fuarına Çanakkale olarak 32 metrekarelik stantımızla Çanakkale Ticaret Borsası, Çanakkale Ziraat Odası, Bayramiç Ziraat Odası, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Ezine Peynirciler Derneği olarak katılım yaptık. Çanakkale’mizi Coğrafi işaretli ürünlerimizi ve markalaşma niteliğine sahip ürünlerimizi tanıttık. Turizm değerlerimizi anlattık ve 2018 Troia yılı ilan edilmesi ile ilgili tanıtımlarımızı gerçekleştirdik.

Çok başarılı geçen bu zirveyi düzenleyen ve bizlerle yakinen ilgilenen Ankara Ticaret Odamız başta olmak üzere emek veren katkı sunan herkese ayrıca stantımızda Çanakkalemizi en güzel şekilde tanıtılmasını sağlayan Çanakkale Ziraat Odamız, Bayramiç Ziraat Odamız, İl kültür ve Turizm Müdürlüğümüz, Ezine peynirciler derneğimiz, Ezine Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze ve üyelerimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.