2 Ağustos 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamada, bugün ( 28.03.2020 Cumartesi günü) saat 17.00 itibariyle otobüs ile şehir dışına çıkışlarda “Şehirler arası Otobüs Seyahat İzin Belgesi” zorunluluğunun getirildiğini duyurdu.

Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamada, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vaka sayısında artışlar yaşanan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) en temel özelliğinin fiziksel temas, hava yolu gibi yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artması olduğu belirtildi.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi.

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayısında artışlar yaşanan (Covid-19) virüsünün en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artmasıdır. Bu salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamaktır. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmaktadır.
       
Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri ile ilgili olarak aşağıdaki ek tedbirlerin alınması zaruriyeti oluşmuştur:

Çanakkale ili ile diğer iller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi saat 17:00’den itibaren ancak Valiliğimiz izni ile yapılabilecektir.

Çanakkaleli vatandaşlarımızın Çanakkale’de kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde Çanakkale’de kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Seyahat İzin Kurulu izni ile gerçekleştirilebilecektir.

Çanakkale ili ile diğer iller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlarımız, Valiliğimiz ve Kaymakamlarımızın koordinesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde “şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi” düzenlenecektir.
       
Valilik Makamının 28.03.2020 tarihli onayı ile il merkezinde; İl Emniyet Müdür Yardımcısı Halil GENÇ Başkanlığında, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürü, İl Jandarma Komutanlığı Trafik Şube Müdürü, Çanakkale Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürü, Çanakkale 15 Temmuz Demokrasi Otogarı Müdürü, Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanından teşkil eden Seyahat İzin Kurulu  oluşturulmuştur. Bu kurul otogarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.

 

Seyahat İzin Kurulu ilçelerde kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilcisi, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacaktır. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.

 

Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacaktır ve ilgililere bilgi verilecektir.

 

Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcular sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaktır.

Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.

Valiliğimizce, ilimize gelecekleri bildirilen yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altında kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.

Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacaktır.

Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuların kapasitelerinde boşluk olması durumunda izin verilen yolcuyu alabilecektir.

Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanacaktır.

İzinsiz yolculukların önlenmesi için Kaymakamlıklar ve kolluk birim amirlerince yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler planlanacaktır.

Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, sürekli hijyen kuralları açısından Kaymakamlıklar, kolluk birimleri, yerel yönetimler ve İl Sağlık Müdürlüğü görevlilerince denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacaktır.

Yukarıda belirtilen çerçevede, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesinde ” İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteaallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır.

Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hâllerde… ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilir; belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilir veya kısıtlayabilir…

Bu fıkra kapsamında alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66 ncı madde uygulanır” hükmü ve Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında; otobüs seferlerinin 28.03.2020 tarihi saat 17:00’den itibaren durdurulması için gerekli kararlar ilgili kurumlarca alınacak ve ivedilikle uygulanacaktır.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

 

Copyright © All rights reserved. | Newsever by AF themes.