10 Ağustos 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplandı

Çanakkale Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu 6.Toplantısı Çan’da yapıldı.

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya Başkanlığında, Çan Esnaf ve Sanatkârlar Odasında gerçekleşen toplantıya, Çan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şahin, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim, Eceabat Ziraat Odası Başkanı Özay Kuzu, Yenice Ziraat Odası Başkanı Fahrettin Özcan, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Mutlu Yaşar, Biga Ziraat Odası Genel Sekreteri Arif Ödül, Ezine Ziraat Odası Genel Sekreteri Hamza Turhan ve Çan Ziraat Odası Genel Sekreteri Özgür Atağ katıldı.

Bir önceki toplantının değerlendirilmesiyle başlanan toplantı, KOVİD 19 virüs pandemi sürecinin tarıma olan etkilerini değerlendirerek, sektörde yaşanan olumsuzlukların tespit edilmesi ve alınacak önlemler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Gelibolu Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Eraslan’ın buğdayda kök boğazı hastalığı konusunda yaptığı sunum ile devam etti. 2020 Yılı İl Koordinasyon Kurulu bütçesinin görüşülmesinin ardından, Çanakkale bölgesinde hasadına başlanılan ürünlerin, hasat, depolama ve satışında yaşanan sıkıntılar hakkında konuşulduğu toplantı, çözüm önerileri, görüş ve değerlendirme ile sona erdi.

Toplantının akabinde toplantı heyeti Son teknoloji ile kurulan, organik tarım yapımı amacıyla Kale Seramik Fabrikaları bünyesinde Çan kurulan Mavruz serayı ziyaret etti. Daha sonrasında Çan Belediye Başkanı Bülent Öz ve Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal’ı makamında ziyaret ederek, Çanakkale tarımı değerlendirildi. 

İl Koordinasyon Kurulu Başkanı İsmail Kaya Mavruz sera ziyaretinden sonra kısa bir açıklama yaptı.”

“Gelişmiş ülke örneklerine baktığımızda, tarımın ekonomilerinde büyük bir yere sahip olduğunu görüyoruz.Tarım dünyada ve ülkemizde değişiyor ve gelişiyor.Bu değişime üreticilerimizle birlikte kendimizi hazır tutabilmek çok önemli.Tarımın dün çok kıymetli olduğunu biliyoruz. Bugün ise kıymetinin daha da arttığını ve yarın daha da kıymetli olacağını göreceğiz. Bu serada tarımın ne kadar değiştiğinin ve geliştiğinin bir göstergesidir.Öyle umut ediyorumki Çanakkale tarımına yol gösterecek, örnek olacak, fikir olacak bir projedir.Bölgemiz birçok ürünü yetiştirilebilen bir bölgedir.Bu tarzda değişimlere doğru yerde, doğru zamanda,kendimizi ve üreticilerimizi bu gelişmelere hazır tutmak çok kıymetlidir” dedi.