15 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’de 1 Vali Yardımcısı 3 Subay Açığa Alındı

Çanakkale’de 1 Vali Yardımcısı 3 Subay Açığa Alındı

18072016_2_0001

 

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Çanakkale’de 1 vali yardımcısı ile İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli 2 yüzbaşı ve 1 teğmenin daha açığa alındığını söyledi.

 

Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, “İl Jandarma Komutanlığında 3 muvazzaf subay, bunlardan ikisi yüzbaşı birisi de teğmen olmak üzere onlar da açığa alınmış, beylik silahlarına el konulmuş durumda. Bir de bir vali yardımcımız açığa alınmış durumda.” dedi.

Erkal, makamında düzenlediği basın toplantısında, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından herkesin ayağa kalktığını, darbecilere hadlerini bildirmek üzere bütünÇanakkale halkı olarak meydanlarda bulunduklarını söyledi.

İlgili makamlarca gerekli tedbirleri alarak bu girişimde görev alanlarla ilgili yaptıkları işlemler hakkında bilgi veren Erkal, şöyle konuştu: 

“İlk gün Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ahmet Serdar Gündoğdu‘nun sıkıyönetim komutanı olarak ilan edildiği için orası özellikle takip edildi. Hemen sabaha doğru Gündoğdu gözaltına alınmıştır. O gün burada bulunan askeri öğrencilerin özellikle de İstanbul‘a darbecilerin çağrısı üzerine gitmeye kalkışması üzerine epey bir mücadele sonucunda onlara da 467 öğrenci, başlarındaki komutan ve otobüs şoförleriyle beraber gözaltı işlemi yapılmıştır. Daha sonraki süreçte durum normale dönmeye başlamıştı. Akabindeki süreçte, dün akşam itibarıyla 18. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında bir hareketlilik tespit edilmesi üzerine oranın Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Gürgen ile ilgili gözaltı işlemi yapılmıştır. Kamu personelinden özellikle bu işle ilintisi olabileceklerle ilgili açığa alma işlemleri yapılmıştır. Özellikle emniyet mensupları arasında 36 kişi açığa alınmıştır. Adalet Bakanlığının gönderdiği açığa alma listesi üzerine 16 hakim ve savcı açığa alınıp onlara da gözaltı işlemi yapılmıştır. Gelibolu‘daki 2. Kolordu Komutanlığında görevli üçer askeri hakim ve savcıyla ilgili gözaltı işlemi yapılmıştır. Otobüs şoförlerinin darbe girişimiyle ilgili olmadıkları anlaşıldığından onlar serbest bırakıldı. JandarmaKomutanlığında 3 muvazzaf subay, bunlardan ikisi yüzbaşı birisi de teğmen olmak üzere onlar da açığa alınmış, beylik silahlarına el konulmuş durumda. Bir de bir vali yardımcımız açığa alınmış durumda.”

Durumun kontrolleri altında olduğunu vurgulayan Erkal, “Tabii bundan sonraki süreçte gelecek olan istihbari bilgiler veya ilgili makamlardan deliller geldiği sürece bu işle ilintisi olan kim varsa hepsiyle ilgili işlemler yapılacak. Bu konu ciddiye alınması gereken, bizim de ciddiyetle üzerinde durmamız gereken bir konudur. Çünkü devletin bekasıyla alakalı bir konudur.” değerlendirmesinde bulundu.

Erkal, kaderlerine sahip çıkmak üzere bütün kurumlarla ayakta olduklarını ve süreci ciddiyetle takip ettiklerine işaret ederek, “Bugün de mesai günü. Herkes işinin başında. Bizim vatandaşımız tabiri caizse ayın 15’i akşamı vatanı kurtarıp, hemen şimdi de mesaiye başlamış durumda. Bizim için vatan kurtarmak o kadar normal bir şey demektir. O yüzden de milletimizi, özellikle Türk halkını tebrik ediyorum. Muhteşem bir demokrasi sınavı verdiler.” diye konuştu.

“Bizi arayacak yürek yok diye düşünüyorum kimsede”

Bir gazetecinin “Darbe girişiminde bulunanların, vali ve kaymakamları arayıp ‘görevinizi bırakınız’ dediği kamuoyuna yansıdı. Size o akşam böyle bir telefon geldi mi?” sorusu üzerine Vali Erkal, şunları kaydetti: 

“Bizi arayacak yürek yok diye düşünüyorum kimsede. Henüz öyle bir telefon almadık. İlk o akşam ben ilgili yerleri arayıp, özellikle de yukarıdan gelecek çünkü meşru olmayan bir grup tarafından ele geçirilen karargahlardan gelecek emirlere asla uyulmaması, bizim vereceğimiz talimatlarla hareket edilmesi gerektiğini söyledim.”

 

About Post Author