13 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’de 2 Günde 449 Düzensiz Göçmen ve 4 Organizatör Yakalandı

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığınca il genelinde 2 gün içerisinde yapılan operasyonlarda 449 düzensiz göçmen ile bunların kaçışını organize ettiği iddiasıyla 4 kişi yakalandı.

Çanakkale İl Jandarma Komutanlığınca Göçmen Kaçakçılığı ile mücadele kapsamında, 01-02 Eylül 2019 tarihinde Ayvacık ve Eceabat İlçe J.K.lığı sorumluluk bölgelerinde meydana gelen 17 düzensiz göç olayında, 369 Afganistan, 50 Suriye, 7 Somali, 7 Filistin, 9 Kongo, 2 Fas, 2 Etiyopya, 1 Sudan ve 1 Samad uyruklu olmak üzere toplam 449 düzensiz göçmen ve düzensiz göçmenlerin kaçışına organizatörlük yapan 4 kişi yakalandı.

Meydana gelen olaylarda ayrıca 2 minibüs ele geçirildi..

Yakalanan Afganistan, Somali, Filistin, Kongo, Fas, Etiyopya, Sudan ve Samad uyruklu düzensiz göçmen işlemlerinin tamamlanmasına müteakip, Ayvacık Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.

Yakalanan Suriye uyruklu düzensiz göçmenlere 6458 sayılı Uluslararası Koruma Kanununun 57/4 maddesine göre ikamet etmekte olan illerine gönderilmeleri için tebliğ yapıldı.

Adli makamların talimatı gereği, 2 minibüs yediemin otoparkına çekilmiştir.

Ayvacık Cumhuriyet Savcısının talimatı ile M.A. , E.M. ve A.E. tutuklanırken, A.A isimli organizatör ise gözaltına alındı.

 

 

 

About Post Author