21 Haziran 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, 65 yaş ve üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ile düğünlere bazı kısıtlamalar getirildi.

Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından gerçekleştirilen toplantı sonucunda, 65 yaş ve üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ile il genelinde düzenlenen düğünlere yönelik bazı kısıtlamalar getirildi.

 İl Hıfszısıhha Kurulundan konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında ;

“İçişleri Bakanlığının 12.08.2020 tarih ve E.13102 sayılı Genelgesi gereği; 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamaları ile ilgili olarak yeniden yapılan değerlendirmeler sonucunda; 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın (hastane/muayene randevusu olanlar hariç) 08: 00-10: 00 ve 16: 30-19: 30 saat aralığında toplu taşıma araçlarını kullanmalarının yasaklanmasına, 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın, kendi mahallelerine en yakın semt pazarı, market ve alışveriş merkezlerini kullanmaları, alışverişlerini kalabalığın yoğunlaşmadığı sabah 10.00-12.00 saatleri arasında yapmalarına, 65 yaş de üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın; düğün, nikah, nişan, gelin alma, sünnet, cenaze, taziye vb. etkinliklere (1.derece yakınlar hariç )katılmasının yasaklanmasına karar verildi” denildi.

Alınan kararda ayrıca, köy ve sokak düğünleri de en geç 23.30’da bitirilerek, süresinin azami 2 saat olarak belirlenmesine karar verildi. Evlenecekler, İl Umumi Hıfzıssıhha Kuruluna düğün yapılacağına dair bildirimde bulunurken, kolluk kuvvetleri tarafından alınan taahhütnamede mutlaka saat aralığının belirtilmesi gerektiği ifade edildi.