18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Tüm yurt genelinde olduğu gibi Çanakkale’de 85 yaş üstü vatandaşların aşılama takvimi doğrultusunda aşılanmasına başlandı.

Aşılama takvimi doğrultusunda 85 yaş üzeri yurttaşların aşılanmasına başlandı. Aşılamalar, 90 yaş üstü yurttaşlarda olduğu gibi yine evlerde veya randevu alınarak sağlık kuruluşlarında yapılabilecek.

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulunca hazırlanan aşılama takvimi doğrultusunda sağlık çalışanlarıyla başlattığı COVID-19 aşı uygulamasında şimdi de 85 yaş üzeri yurttaşları aşılıyor.

Aşılamalar, 90 yaş üstü yurttaşlarda olduğu gibi yine evlerde veya randevu alınarak sağlık kuruluşlarında yapılabiliyor. Sağlık durumları kontrol edilen 85 yaş üstü yurttaşlara aşı uygulanıyor. Sonrasında aşılanan kişi en az yarım saat gözetim altında tutularak sağlık durumu takip ediliyor.

85 yaş ve üzeri olan vatandaşlar da Sağlık Bakanlığının randevu sistemi üzerinden randevu alarak aşılarını sağlık kuruluşlarında ya da evlerinde yaptırabilecekler. Randevular MHRS VE ALO 182 telefon hattı üzerinden oluşturulacaktır.

85 yaş ve üzeri vatandaşların yanında ikamet eden 65 yaş ve üzeri vatandaşlar da bu kapsamda aşı olabilecekler.