27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale İl sağlık müdürlüğü yaptığı açıklama ile Çanakkale’de doktor, diş hekimi, hemşire, sağlık memuru, ebe, ATT gibi sağlık çalışanlarından meydana gelen 90 ekibin koronavirüs(Kovid-19) ile mücadele ettiğini bildirdi.

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla mücadelede en önemli rolü hiç şüphesiz sağlık çalışanlarının üstlenmekte olduğu ve bu çalışmaların en büyük halkalardan birini ise filyasyon ekiplerinin oluşturduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi nedenlerden kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir.

Covid-19 Salgınında görev yapan filyasyon ekiplerinin amacı, virüsün sahada yayılımını engellemek ve daha fazla vaka çıkmasını önlemektir.Tam donanımlı ekipler, gerekli tedbirleri alarak, Covid-19 tanısıyla evlerinde izole edilen hastaları ve temaslı vatandaşları ziyaret edip takiplerini yapmakta, hasta ve temaslı vatandaşları dışarıya çıkmamaları konusunda bilgilendirerek, doğru izolasyonun bu hastalığın yayılımını önlemedeki rolünü anlatmaktadır. Covid-19 testi pozitif çıkarak sisteme işlenen vakaların temas ettikleri kişilere, ekiplerin adeta dedektif titizliğinde yürüttüğü çalışmalar sayesinde ulaşılmaktadır.

İlimizde de Doktor, diş hekimi, hemşire, sağlık memuru, ebe, Att vb. sağlık çalışanlarından oluşan toplam 90 filyasyon ekibimiz, salgının ilk günlerinden itibaren gece gündüz demeden, 7/24 aktif bir şekilde kapı kapı dolaşarak koronavirüs salgınına karşı savaşmaktadır.

Koronavirüs salgınıyla mücadelede ön saflarda yer alan ve büyük bir özveriyle görev yapmakta olan filyasyon ekiplerimize gösterdikleri tüm fedakarlıklar ve emekleri için teşekkür ederiz.