16 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’de Engelsiz kitap kafesi açıldı

Çanakkale’de Gençlik spor bakanlığı ve Ensar vakfının ortaklaşa gerçekleştirdiği’7/24 engelsiz kitap kahve projesi merkezinin açılışı’ gerçekleşti.

İl Müftülüğünün hemen yanıbaşında açılan kafenin açılış törenine, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Vali Orhan Tavlı, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, ENSAR Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, ENSAR Vakfı Çanakkale Şube Başkanı Sabattin Güner, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Yıldıray Ölçek, İl Müdürleri, daire amirleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılış töreninde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan burada yaptığı konuşmada ; “Bizler 17 yıldan beri takip ediyorsunuz güzel işler yapmaya çalışıyoruz. 
Şehrimizin her anlamda marka değerinin artması için halkımıza milletimize en önemlisi şehitlerimize layık olmak için gece gündüz çalışıyoruz. Bu millet bize hep sahip çıktı. Seçim oldu oy verdi, ekonomik sorun oldu sabretti, 15 Temmuz oldu can verdi. O yüzden bu millete bizim vefa borcumuz var, can borcumuz var. Daha çok çalışacağız. Son dönemde Çanakkale’miz köprüsünden OSB’sine birçok anlamda yatırım aldı. Ulusal projelerle adından söz ettirdi. Bugün engelli kardeşlerimiz için kıymetli bir iş yapılacak. Burada çay, kahve içecekleri, kitap okuyacakları, oyun oynayacakları ve güven duyacakları bir mekandan söz ediyoruz. Spor Bakanlığımız ile Ensar Vakfının ortak bir projesiyle Çanakkale’de ki bir açığın azda olsa kapatılması imkanı yaşayacağız. Eğer bu şehirde hala engelsiz bir yaşam imkanı yoksa, hala kaldırımda yolda engellinin rahat yürüyeceği imkanlar yoksa hepimizin kusuru. Başta Belediye tüm kurumlar bu şehre A dan Z’ye tarayarak bakarak, engelli bir arkadaşımız evinden çıktığında sinemasına, okuluna, parkına kendi kendine gidip gelecek imkanı yoksa bu engel bizim engelimizdir. Engelsiz olan biz oluruz. O yüzden tüm kurumlarımızın engelli kardeşlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda çalışma yapması gerekiyor. Hükümetimiz zaten bu konuyu özenle değerlendiriyor. 2005 yılında engelli kanunun büyük bir titizlikle çıkarttık. 2017’de BM’nin engelli haklarıyla ilgili sözleşmesini imzalayarak taraf ülke olduk. 2010’da engelliler için pozitif ayrımcılık maddesini ana yasaya ekleyerek ekstra gündem yapma imkanı verdik. Engelli istihdamımız 2002 yılında Türkiye genelinde 5 bin 700’dü. Bugün bu sayı 52 bin’e geldi. Daha iyi olacak inşallah. Hiçbir kardeşimizin evde mahkum olmasını kabul etmeyiz. Bugünde vakfımızın güzel bir çalışmasına imza atıyoruz. FETÖ’nün sevmediği ne kadar dernek ve vakıf varsa hep iftiralara, yanlış ithamlara maruz kaldı ama insanlar bunu gördü ve aştı” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu ise yaptığı konuşmada ; “Bizler sizlerin seçimlerinden hemen sonra Meclise geçtik ve yoğun bir programa dahil olduk. Üst üste kanunlar çıkardık. O seçim döneminde yapamadığımız işleri daha detaylı yapmaya çalıştık. Son bir ayda Turizm Teşvik Yasasını çıkardık. Turizm Teşvik Yasasında Çanakkale’de belki bir çoğunuzun haberinin olmadığı, denizin altına dalışla ilgili bir sıkıntımız vardı. Askeri alan olduğu için dalış yapılamıyordu. Ancak çıkarttığımız yasayla, özel bir izinle Çanakkale’de denizin altında  60 dan fazla yatan gemilerimiz var ve orada aslında şehitliğimizin üstü kadar altıda bizim müze. Bunlar için özel bir izin çıkarttık. Bu dalış turizmi dünyada  Türkiye’nin sadece % 1 döviz elde edebildiği bir turizmdi. Ama biz % 30 ları hedefliyoruz. İnşallah bugün Çanakkale’ye gelecek olan yabancı turist demek döviz demek ve sizlerin de aslında ürünlerinin, mahsullerinin ve köylerinin şehrimize daha da değer kazandırmasıdır. O yüzden de hepinize hayırlı uğurlu olsun demek istiyoruz. Biz bunun haricinde 11. Kalkınma Planını onayladık. Bu planla birlikte Türkiye’nin 15 yılını planladık. 15 yılın sonunda işsizlik oranını % 10 ların altına düşürmeyi, 4,5 milyon daha ekstra istihdam alanı oluşturmayı, ayrıca Ezine Gıda OSB sinin de içinde olduğu, 64 OSB nin planının yapılmasını sağladık. Daha çok iş yapabiliriz, çok şey yapabiliriz birlikte”dedi.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat törende yaptığı konuşmada, “ENSAR milli ve manevi değerlerin aktarılmasında önemli kuruluşlarımızdan birisidir. ENSAR gibi kuruluşlarımız, gençliğin yeniden asli görevlerini yerine getirmesine vesile olacaktır. Bugün artık savaşlar topla tankla yapılmıyor. Artık insanların ruhları yok ediliyor. Vicdanları, ruhları, dinleri yok ediliyor. Bu şehrin bizi kendimize getirmesi gerekir. Binlerce şehidimiz, biz bugün bir araya gelelim diye can verdiler. Ben engelli kardeşlerimizle ENSAR Vakfı’nda iftar yapmıştım. O kardeşler engelli değil, engelliler vicdanları ve ruhları yok olan insanlardır” dedi.

ENSAR Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader ise konuşmasında, “1979 yılında kurulan vakfımız 40 yılını doldurmuştur. 165 şubesi, 58 yurdu ile vakfımız hizmetlerine devam etmektedir. Bugün burada açılışını yapmakta olduğumuz kitap kafemiz, Türkiye’nin birçok yerinde açıldı ve hizmet vermeye devam ediyor. İnşallah burada okumanın değeri ve bilginin kıymeti anlaşılacaktır” dedi.

 

About Post Author