30 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’de “Hızlı Beta Testi” Uygulanmaya Başlandı

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ ne bağlı sağlık tesislerinde “Hızlı Beta Testi” uygulanmaya başlandı.

Boğaz enfeksiyonlarında Hızlı beta testinin öneminden bahseden Genel Sekreter Uzm. Dr. Kerim YEŞİLDAĞ; “Boğaz enfeksiyonlarının en sık sebebi virüslerdir. Virüslerin sebep olduğu boğaz enfeksiyonları en geç bir hafta içinde kendiliğinden iyileşir.Bazı kişilerde ise boğaz enfeksiyonunun sebebi bakterilerdir. Bakterilerin sebep olduğu boğaz enfeksiyonlarının en sık nedeni  ise A grubu beta hemolitik streptokok adlı bakteridir. Çocuklarda %20-40, yetişkinlerde ise %5-15 arası boğaz enfeksiyonu bakteriler tarafından meydana gelir.Hızlı beta testi, boğaz enfeksiyonu sebebinin A grubu beta hemolitik streptokok adı verilen bakteri olup olmadığını kısa sürede belirlemeye yarar. Bu sayede boğaz enfeksiyonu için antibiyotik kullanımının gerekli olup olmadığı anlaşılır” dedi.

NASIL UYGULANIYOR?

Hızlı Beta Testi’ nin nasıl uygulandığı hakkında da bilgiler veren Yeşildağ, “Adından da anlaşılacağı üzere, hızlı beta testi  5 dakika kadar kısa bir sürede sonuç verir. Doktorunuz ucunda pamuk bulunan bir çubuğu boğazınızda enfeksiyon bulunan bölgeye sürer. Bu çubuğu test içindeki kimyasal maddeler ile birleştirir. Karışım bir kart üzerine aktarılarak sinyal vermesi beklenir. Hızlı beta test sonucu negatif ise: kart üzerinde tek bir çizgi belirir. Bu durumda boğaz enfeksiyonunun sebebi “A grubu beta hemolitik streptokok” değildir. Kişinin antibiyotik kullanmasına gerek olmadığı anlaşılır. Hızlı beta test sonucu pozitif ise: kart üzerinde iki çizgi belirir. Bu durumda boğaz enfeksiyonunun sebebi “A grubu beta hemolitik streptokok” bakterisidir. Hastanın antibiyotik kullanması gereklidir. Doktorunuz uygun antibiyotiği reçete eder. Yalnız, kısa süre önce antibiyotik kullanmış olmak veya test öncesi ağız gargarası yapmak hızlı beta test sonucunu etkileyebilir. Böyle bir durum varsa doktora söylenmelidir.” dedi.

 

About Post Author