Per. May 28th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’de ilk, Türkiye’de 2.kez laporoskopi yardımlı perkütan nefrolitotomi ameliyatı Ezine’de yapıldı

1 min read

Ezine Devlet Hastanesi Üroloji Kliniğinde, Çanakkale’de ilk kez, Türkiye’de 2.kez laporoskopi yardımlı perkütan nefrolitotomi ameliyatı yapıldı.

Ezine Devlet Hastanesi Üroloji Kliniğinde ektopik böbreği (böbreğin normal yerleşim yerinden farklı yerde olması) olan hastaya laparoskopik yardımlı perkütan nefrolitotomi ameliyatı yapıldı.

“Çanakkale’de bir ilk Türkiye’de ikinci Kez”

Normalde 1/3000 oranında görülen ektopik böbrekli hastalarda genelde ameliyat için 15-20 cm’lik kesiler ile ameliyat yapılmaktayken sınırlı sayıda üniversite hastanesinde kapalı yöntemle operasyon yapılmaktadır. Türkiye’de bu yöntem ilk kez bir devlet hastanesi olarak Ezine Devlet Hastanesinde gerçekleşti.

Ameliyat Op.Dr.Muhammed Maşuk Okumuş ve ameliyathane hemşireleri tarafından yaklaşık 2 saatlik bir sürede başarılı bir şekilde gerçekleştirildi ve hasta ameliyatın ikinci gününde sorunsuz bir şekilde taburcu edildi.

Afganistan uyruklu 16 yaşındaki Khal Mohammad Ayobi adlı hastanın kendilerine şiddetli, karın ağrısı şikayetiyle başvuduğunu belirten Op.Dr. Muhammed Maşuk Okumuş, yapılan tetkikler sonucunda  hastanın sol ektopik böbreğinde yaklaşık 4 cm’lik taş saptandğını ve hastaya ameliyat kararı verildiğini söyledi.

Op.Dr. okumuş hastanın başarılı geçen operasyonun ardından hastanın 2. günde taburcu edildiğini söyledi.

 

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.