13 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Düzenlendi

Çanakkale’de Süslü Kadınlar Bisiklet Turu Düzenlendi

Gelibolu’nun Balıkhane Meydanı’nda hem kendilerini hem de bisikletlerini süsleyerek toplanan yüzlerce süslü kadın, önce müzik eşliğinde gönüllerince dans edip göbek atarak, özgürlüklerini ilan ettiler.

“Ortak Dileklerimiz Ve İsteklerimiz Var”

Eğlencenin ardından Saros Gönüllüsü Tuğba Diner, aynı anda yapılan ortak basın açıklamasını yaptı. Diner, “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” kapsamında bisikletin günlük hayatın bir parçası olmasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, kendilerini temsil etmelerine fırsat vermek ve güvenli bisiklet sürmeye ilişkin altyapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir diyerek, şunları söyledi;“2013 yılında İzmir’de başlamıştır. 11 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik önce Türkiye’de daha sonra dünyada diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl birçok şehirde ve ülkede eş zamanlı olarak yine bağımsız gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, gururluyuz. Bu alt yapı talebini pekiştirmek için düzenlenmektedir. “Ortak dileklerimiz ve isteklerimiz var “

Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu ve her alanda kendilerini özgürce ifade etme hakları olduğunu hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından, yüz kadar ilçenin kızceleri kapalı caddeden başladıkları bisiklet turunu fener altı sahil yolundan ikiz kayalar mevkiinde sonlandırdılar.

About Post Author

Bu kapanacak 0 saniye