16 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE’DE YAŞLI KADININ ORGANLARI, YENİ HAYATLARDA FİLİZLENECEK

12022016_3_0001

ÇANAKKALE’DE YAŞLI KADININ ORGANLARI, YENİ HAYATLARDA FİLİZLENECEK

Çanakkale’de, beyin ölümü gerçekleşen 81 yaşındaki kadının organları, 3 kişiye umut oldu.

Beyin kanaması sonucu 7 Şubat’ta Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi altına alınan Ayşe Dudu Durmaz (81), daha sonra Çanakkale Devlet Hastanesi’ne nakledildi. Beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine Çanakkale Organ Nakli İl Koordinatörü Uzman Dr. Azem Ülkü, Hemşire Emine Karakaya Durmaz ailesi ile görüşerek organlarının bağışlanmasını istedi. Yapılan görüşmelerde Durmaz’ın ailesi” Annemiz 80 yıllık hayatı boyunca herkese yardım eli uzattı hayata veda ederken de ihtiyacı olan insanlara yardım eli uzatarak yeni hayatlarda filizlensin” diyerek organ bağışı kararı aldılar.

Ailenin olumlu cevap vermesi üzerine Bursa’dan gelen ekipler, Durmaz’ın iki böbreği ve karaciğerini aldı. Durmaz’ın karaciğeri Bursa Uludağ Üniversitesi’nde, iki böbreği de Bursa Acıbadem Hastanesi’nde organ bekleyen uygun hastalara nakledilecek.

Dr. Azem Ülkü, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale halkının organ nakli konusunda Türkiye’ye örnek şehirlerinden birisi olduğunu belirterek, bugün de aynı duyarlılığın gösterildiğini söyledi. Ülkü, şunları kaydetti: “Ayşe Duru Durmaz vatandaşımız da vefat etti. Onun organlarını bağışlama konusunda ailesi olumlu karar verdiler. Ve organ bağışı yaptılar. Ayşe Dudu Durmaz’ın organlarıyla 2 böbrek ve 1 karaciğer hastası sağlıklı yaşam şansı bulacaklar. Ben böyle bir acılı zamanda böyle bir kararı aldığı için ailesini kutluyorum. Ayşe Dudu Durmaz, beyin kanaması geçirdi. Önce ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavisi yapıldıktan sonra 3 gündür de bizim hastanemizde yatıyordu. 5 gündür tedavi gördü. Durmaz’ın karaciğeri Bursa Uludağ Üniversitesi’nde, 2 böbreği de Bursa Acıbadem Hastanesi’ndeki 2 hastaya nakledilecek. 3 hastanın Dudu Hanım sayesinde sağlığına kavuşacağına umut ediyoruz.”

12022016_3_0002

About Post Author