17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’li Öğrenciler Ay’da Yaşam” temalı uluslararası yarışmada ödül aldı

Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Özde Elvin Aktay ve Deniz Naz Turba, Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olarak görülen MIT’nin düzenlediği uluslararası To The Moon To Stay yarışmasına katılarak mansiyon ödülü kazanarak göğsümüzü kabarttı.

Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olarak görülen Massachusetts Institute Of Techonology (MIT) Havacılık Ve Uzay Bilimleri Bölümü ve MIT Media Laboratuarı’nın organize ettiği “Ay’da Yaşam” temalı yarışmada Türkiye’yi Çanakkale Bilim Ve Sanat Merkezi öğrencileri Özde Elvin Aktay ve Deniz Naz Turba temsil etti. Başarılı öğrenciler yaptıkları araştırma, tasarım ve sunum çalışmasıyla mansiyon ödülü kazandı.

Yarışmaya dokuz ABD eyaleti (California, Florida, Maryland, Massachusetts, New Jersey, North Caroline, Pennsylvania, Texas ve Virginia) ve beş ülke (ABD, İngiltere, Meksika, Türkiye ve Japonya) dahil olmak üzere dünyanın her yerinden katılım sağlandı.

Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Berna Aras Çakar yaptığı açıklamada, Massachusetts Institute Of Techonology (MIT), Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü, insanlığın Ay’a dönüşünü yeniden canlandırmak için bir yarışma düzenlediğini belirtti.

Uzayla ilgili halen cevaplanamayan soruların olması, gizemini koruması, sınıf ders kazanımlarında yer alması, özellikle yapılan güncel uzay araştırmaları öğrencilerin ilgisini çektiğini belirten Aras Çakar açıklamasının devamında şunları kaydetti.

Öğrenciler, 2019-2020 öğretim yılı plan çerçevesinde yapılan yüz yüze eğitimle Astronomi Biliminin temel özelliklerini öğrendi. Bu kapsamda, Astronomi ile ilgili eTwinning projesinde görev aldılar. Yapılan uzay keşifleri, tasarlanan uzay teknolojileri ile ilgili araştırmalar yaparak başarıyla çalışmalarını tamamladılar. Araştırmalarında NASA, ESA, TÜBİTAK vb. ulusal ve uluslar arası kuruluşların online yayınları gibi birçok kaynaktan yararlandılar.

Yine pandemi sürecinde de öğrenciler, uzaktan eğitim kapsamında araştırma ve çalışmalarına devam ettiler. Yapılan ulusal ve uluslar arası çalışma ve yarışmalara katıldılar. Mayıs ayında gerçekleştirilen To The Moon To Stay yarışmasına da katılarak mansiyon ödülü kazandılar. Massachusetts Institute Of Techonology (MIT), Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü ve MIT Media Lab, insanlığın Ay’a dönüşünü yeniden canlandırmak için bir yarışma düzenledi. MIT To the Moon to Stay ekibi, dört farklı yaş kategorisinde K-12 öğrencilerine yönelik gelecekte Ay’da bir köy veya yaşam alanı tasarlamalarını istedi. Katılımcılar tasarlanan bu habitatın nasıl görüneceğini, nasıl inşa edildiğini, hangi teknolojileri gerektireceğini ve orada yaşayan insanlar için günlük yaşamın nasıl gerçekleşeceğini (solunum, beslenme, barınma, su ihtiyacı, enerji gereksinimi, tarım vb.) sunmalarını istedi. Her katılımcı 8 sayfalık bir kitapçık ile araştırma ve tasarımını sundu. Yarışmaya dokuz ABD eyaleti (California, Florida, Maryland, Massachusetts, New Jersey, North Caroline, Pennsylvania, Texas ve Virginia) ve beş ülke (ABD, İngiltere, Meksika, Türkiye ve Japonya) dahil olmak üzere dünyanın her yerinden katılım sağlandı. Yarışmada ülkemizi Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Özde Elvin Aktay ve Deniz Naz Turba temsil etti. Öğrencilerimiz yaptıkları çalışma ile mansiyon ödülü kazandılar. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.”