20 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE’NİN EVLATLARI’NA FELİS’TEN 8 ÖDÜL BİRDEN

Kale Grubu, Çanakkale Savaşı’nda kaybedilen kahramanların anılarını yaşatmak ve Çanakkale ruhunu yeni nesillere aktarabilmek adına hayata geçirdiği Türkiye’nin ilk dijital savaş müzesi, “Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi” ile “Felis Ödülleri”nde 3 büyük ödül dahil toplam 8 dalda ödüle layık görüldü.

2006’dan beri MediaCat tarafından düzenlenen Felis Ödülleri’nin kazananları belli oldu. Yılın en etkili ve yaratıcı iletişim projelerinin ödüllendirildiği Felis Ödül Töreni’nde, Doğrudan Pazarlama, Basın ve Üretimde Ustalık bölümlerinin büyük ödülü, tasarım ve prodüksiyon aşamaları Modiki tarafından gerçekleşen “Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi” ile Kale Grubu’nun oldu. Gecede 3 Felis büyük ödülünün sahibi olan proje ayrıca 5 ayrı bölümden de Başarı ödülleri kazandı.

Geçtiğimiz yıl Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Dijital Belgesel Çalışması, bu yıl da Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi ile sektörün önemli ödüllerinin sahibi olan projenin en son kazandığı bu 8 ödülü, düzenlenen törende Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler Kıroğlu ve Modiki Dijital Marka Direktörü Fatih Yılmaz aldı.

Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi

Kale Grubu, doğduğu topraklara vefa için, Çanakkale’de kaybedilen kahramanları, savaşın 100. yılında saygıyla anmak ve anılarını yaşatmak adına geçtiğimiz yıl interaktif bir dijital belgesel hayata geçirdi. “Çanakkale’nin Evlatları/Sons of Gallipoli” interaktif belgeseli ile başlayan proje büyüyerek, kalıcı bir sergi olma ve uzun süreli ziyaretçi ile buluşma amacıyla Çanakkale’nin kalbi İskele Meydanı’nda bu sene müzeye dönüştürüldü. 18 Mart’ta “dokun, gör, dinle, hisset” sloganıyla Kale Grubu tarafından kapılarını açan Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi kullanılan en son teknolojiler ve yeni müzecilik teknikleri ile kurduğu iletişim dili sayesinde, gelen ziyaretçilere aktif bir sergi deneyimi yaşatıyor.

Sadece 5 ayda dünyanın dört bir yanından 250 bin kişi tarafından ziyaret edilen, Çanakkale Savaşı’nın tüm yönlerinin ele alındığı bu dijital sergide ziyaretçiler; gazilerin ses kayıtlarından oluşturulan özel yapımları dinleyebiliyor, hatıra defteri, arşiv belgeleri ve çok özel fotoğrafları interaktif bir deneyimle görebiliyor, belgesel nitelikli filmleri ve cephe günlerini son teknolojiye sahip iletişim kanallarıyla izleyip ilk defa bu sergiyle birlikte gün ışığına çıkan 500’ün üzerinde ilgi çekici objeyi özel olarak tasarlanan hologram teknolojisiyle görme imkanı buluyor, destanı tüm duyularıyla hissederek yaşıyor.

Tamamen ücretsiz olan Çanakkale’nin Evlatları İnteraktif Deneyim Sergisi, Çanakkale Savaşı’nı tarihçesini anlatmasının ötesinde; savaş içerisindeki insan hikayeleri, cephe gerisinde savaştan etkilenen sosyal hayat ve savaştan sonra ülkelerine dönen askerlerin günlük hayatları üzerine de durarak, 6 yaş üzerindeki tüm ziyaretçilere savaşın her durumunu ifade eden benzersiz bir deneyimi sunuyor.

11112016_5_0002

Print Print

 

About Post Author