17 Mayıs 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Kamudan özel sektöre, STK’lardan, üniversitelere kadar geniş bir yelpazede birçok sektöre hitap eden 4. Ege Ekonomik Forumu online olarak düzenlendi. Toplantıda Bakan Pakdemirli Çanakkale’ye jeotermal enerji ile ısıtmalı sera OSB’si yatırımına başlanacağının müjdesini verdi.

 

Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen’in de katılım sağladığı forumda, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli Ege Bölgesine 2 yeni Tarıma Dayalı OSB yatırımının geleceğini belirterek, “Çanakkale Jeotermal Enerji İle Isıtmalı Sera OSB’si ile Muğla, Seydikemer Tarıma Dayalı Süt Sığırcılığı İhtisas OSB’sinin yatırımına da başlıyoruz. İnşallah 2023 hedefimiz; Ege illerindeki 17 olan tarıma dayalı İhtisas OSB sayısını 25’e ulaştırmaktadır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAKAN PAKDEMİRLİ ÇANAKKALE’YE JEOTERMAL ENERJİ İLE ISITMALI SERA OSB’Sİ YATIRIMINA BAŞLANACAĞININ MÜJDESİNİ VERDİ

 

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Kaya Üzen; Tarım sektörü, gayri safi yurtiçi hasıla içinde aldığı pay, istihdama olan etkisi, bitkisel üretimdeki öncülüğü, markalaşmış ürünleri ve ürettiği katma değer ile Çanakkale’nin öncelikli sektörleri arasındadır. Tarıma dayalı sanayinin ihtiyaç duyduğu birçok tarımsal ürün Çanakkale’nin geniş ve verimli topraklarında yetiştirilmekte olup il tarıma dayalı sanayi yatırımları için önemli fırsatlar sunmaktadır.

Bu düşüncelerden hareketle; tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörü ile ilgili İlimizde yapılan vizyon projelerle birlikte, İlimizin tarımda Marka Şehir olma yolunda hızlı adımlarla ilerlediği düşüncesindeyiz.

Çanakkale Tarımın paydaşları olarak Sayın Valimiz başkanlığında Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda geçtiğimiz günlerde Çanakkale seracılığının gelişmesi için yaptığımız çalışmalar sonuçlarını vermeye başladı.

Bakanlığımızın destekleri ile İlimiz çok kısa bir süre içerisinde sera merkezi haline gelecek. Ayvacık’ın Tuzla bölgesinde gerçekleşecek projemiz “Hem ihracata dönük bir çalışma hem de tüketicimiz için uygun fiyata ürün hedeflemekte” dedi.