24 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP EZİNE KADINLAR KOLUNDAN “ÇOCUK İSTİSMARI” TEPKİSİ

CHP Ezine Kadınlar Kolu, çocuklara yönelik cinsel istismar ve kadına yönelik şiddet olaylarına tepki vermek amacıyla basın açıklamasında bulundu.

Ezine Öğretmenevinde gerçekleşen ve Ezine Belediyesinin CHP’li Meclis Üyesi Figen Demir’inde hazır bulunduğu toplantıda CHP Ezine Kadınlar Kolu Başkanı Gülev Kaymak açıklamasında ülke genelinde son günlerde yaşanan olaylara dikkat çekerek, “Son günlerde ülkemizde yaşanan vahim olaylar hepimizi derinden yaralamakta ve sistemi ciddi şekilde sorgulamamız gerektiğini bize yeniden hatırlatmaktadır” dedi.

Başkan Kaymak açıklamasının devamında şunları kaydetti.

“AK Parti iktidarının temsil ettiği zihniyetin özünün yansıması olan kadın, çocuk ve insanlık düşmanı politikaların yanı sıra sosyal hayatı, laik yaşam biçimini, Cumhuriyet devriminin kazanımlarını ve milli benliğimizden gelen ahlak yapımızı hedef alan uygulamalar ile planlanan gericilik toplumun her alanında kendisini hissettirmektedir” dedi.

AK Parti iktidarında kadına şiddet, cinsel istismar ve fuhuş olaylarında artış yaşandığına da dikkat çeken Kaymak, “AK Parti iktidarında kadınlarımıza şiddet % 1.400, cinsel istismar % 434 ve fuhuş olayları da % 790 artmıştır. Son 10 yılda çocuk istismarı vakaları.% 700 artmış ve 300 bini geçmiştir. Adliyelerdeki 4 tecavüz vakasından 1’i çocuklarla ilgilidir.  Kadınlarımızı, kızlarımızı ikinci sınıf vatandaş görerek toplumdan koparıp eve hapsetmek, kocasına kapı kulu yapmak isteyen zihniyetin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde hükmü ve geçerliliği yoktur” dedi.

Kaymak açıklamasının devamında, “CHP olarak, ülkemizin en büyük utancı kadın ve çocuk istismarının önüne geçmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu kokuşmuş zihniyetin kökünü kazıyacağız. Büyük önder Atatürk’ten devraldığımız miras ile demokrasi, eşitli, çağdaş uygarlık ve devrim mirası ile tüm kadınların ve çocukların mutluluğu için  bu düzeni değiştirmeye mecburuz. Çocuklarımız için, kadınlarımız için gelin hep birlikte mücadele edelim. Bu iğrenç zihniyeti karanlığa gömelim ve Türkiye’yi aydınlık yarınlara birlikte taşıyalım” dedi.