27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de Seferşah Mahallesi Kocahendek Mevkiinde yapılacak olan İlkokul ile ilgili siyasi gerginlik yaşanıyor. Konu ile ilgili CHP ve MHP İl Genel Meclis Üyeleri bir araya gelerek ortak basın açıklamasında bulundu.

Ezine’de Seferşah Mahallesi Kocahendek Mevkinde yapılacak olan 8 derslikli İlkokul AK Parti ile CHP-MHP arasında siyasi gerginliğe neden oldu. AK Parti İlçe Başkanı Fırat Akgün’ün beraberinde Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu ve AK Partili Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte düzenlediği basın açıklamasına CHP ve MHP kanadından zehir zemberek açıklama geldi.

CHP ve MHP adına, CHP Ezine il Genel Meclis Üyesi Halil Kaya, CHP İl Genel Meclisi CHP Gurup Başkan Vekili ve Bayramiç İl Genel Meclis Üyesi Halil Behçet Erdal, İl Genel Meclisi MHP Gurup Başkan Vekili ve MHP Çan İl Genel Meclis Üyesi Cahit Özer ile Bayramiç MHP İl Genel Meclis Üyesi Ali Rasim Acar ortak basın açıklamasıyla geçtiğimiz günlerde AK Parti Ezine İlçe Başkanı Fırat Akgün’ün basın açıklamasına ortak basın açıklaması düzenleyerek cevap verdiler. Basın açıklamasına MHP Ezine İlçe Başkanı M.Tevfik Ayitmurer ve CHP’li ve MHP’li partililer de katıldı.

Basın açıklamasının açılış konuşmasını Halil Kaya yaptı. Kaya konuşmasında, “Geçtiğimiz günlerde AK Parti İlçe Başkanı Fırat Akgün Belediye Başkanı Haluk Babaoğlu ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte yapmış olduğumuz ilkokul hakkında açıklaması yaptılar. Hepsi Akköy bardağı gibi dizilmişler, güle oynaya hiçbir şeyden habersiz Akköy bardağı gibi dizilmişler hepsi açıklama yaptılar. Bizlerde burada bir açıklama yapma gereği duyduk” dedi.

Cahit Özer ise konuşmasında, okulun yapılmasının gündeme geldiğinde AK Parti’nin Mecliste azınlıkta olduğunu  belirterek, bu açıklamanın yapılma nedeninin artık doğruları konuşma zamanının geldiğinden olduğunu söyledi.

Özer konuşmasında, “Hırsızlık sadece bir insanın evine girerek mal çalmak değildir. Yapılan bazı yatırımların yanlış anlatılması ve açıklanması da hırsızlığın daniskasıdır. Bugün burada yumuşak konuşmuyorum. Çünkü artık yumuşak konuşma devri bitmiştir. Göğsünde gözlük resimli ilçe başkanının eline kağıdı vermişler, yazıyı okutturmuşlar. Bir takım gerçeklerle alakası olmayan kelimelerle basın açıklaması yaptılar. Beni de çok daha üzen Ezine’nin koskoca Belediye Başkanı Haluk Başkanında orada bulunarak gerçekleri bildiği halde sesini çıkarmamasıdır. Okulun yapılması gündeme geldiği tarihlerde bakınız AK Parti’nin Mecliste çoğunluğu yoktur. O tarihlerde bende Milli Eğitim Komisyonu Başkanıydım. Bana Seferşah Mahallesine okul yapılması ile ilgili ilk teklif Halil Kaya’dan geldi. Kendisi bana “Başkanım bu mahallede böyle bir sorunumuz vardır. Eğitim Komisyonu olarak yerinde inceleyebilir misiniz.” Bende tamam demişimdir.Ben 7 yaşında bir çocuğun annesinin elinden tuttuğunda annesinin yaşadığı endişesini bu mahallede gördüm. Anne çocuğunu eğer kendi koskoca otobandan bu yoldan okula götürmediği zaman bu endişeyi yaşar. Bizlerde bu olayı yerinde inceledik ve gördük ve ardından meclise taşıdık. Mecliste de hep birlikte bu okulun yapılması kararını aldık. 2016 bütçesinde AK Parti’nin toplu iğnenin ucu kadar bir katkısı yoktur. 2016 bütçesini CHP ve MHP olarak birlikte yapmışlardır. Bizler o bütçeye okulumuzun yapılabilmesi için 500 bin lira bütçe ayırdık ve bunu takip ederek okulumuzu temel atma aşamasına getirdik. Hatta okulun adını da inşallah Şehidimiz Fatih Duru’nun adını vermek nasip olur dedik. Şimdi de bunlar “Siz muhalefettesiniz, bu parayı nereden bulacaksınız” diyorlar.

“OKUL HARCANAN PARA KİMSENİN BABASININ PARASI DEĞİLDİR”

Buraya harcanacak para hiç kimsenin babasının parası değildir. Bu para Türkiye Cumhuriyetinin parası, benim param sizlerin parasıdır. AK Partinin parası değildir bu para. Buraya ayrılan parada AK Partinin katkısı yoktur. Devletimiz bu okulu yapacaktır. Gencecik çocukların oraya çıkıp ta ilçe başkanı sıfatıyla bu gerçekleri saklayarak “Bu okulu biz yapıyoruz, muhalefet partilerinin en ufak katkısı yoktur  demelerini kınıyorum. Bunun siyasi ahlakla, siyasi etikle, siyasi adamlıkla alakasının olmadığını açıklıyorum. Ve yine koskoca Ezine Belediye Başkanı sayın Haluk Babaoğlu’na onun yanında konu mankeni olarak oturmasına üzülüyorum. Gerçek budur, doğru budur. Ezine’nin ve Çanakkale’nin bunu bilmesi gerektiğini düşünüyorum. İnşallah yaptıkları hataları anlarlar ve özür dilerler. AK Parti İlçe Başkanı olan genç kardeşimizden CHP ve MHP guruplarından özür dilemesini bekliyorum. Onlar özür dilemedikten sonra hırsızlıkla , sahtekarlıkla, yalancılıkla siyasi tarihe geçeceklerdir.

Kaya; “Ben Ezine için. Çocuklarımız İçin Okulu Gündeme Getirdim”

CHP Ezine İl Genel Meclis Üyesi Halil Kaya’da İlçe Başkanı Akgün’ün açıklamalarına sert tepki göstererek, okulun yapılması teklifinin ilk olarak kendisinden geldiğini ifade etti. Kaya konuşmasında şunları söyledi.

“Ne mutlu bana ki oraya okulun yapılması teklifini ilk olarak ben getirdim. Bir çocuğun bile hayatını kurtarmışsam ne mutlu bana. AK Partililer güle oynaya o açıklamayı yaptılar. Ama hiçbir bilgileri yoktu bu konuda. Orada bir okul yapılması Ezine’nin kanayan bir yarasıydı ve oraya bir okul yapılması şarttı.  Bu okulun oraya yapılmasıyla eğer ben bir çocuğun hayatını kurtarmışsam ben siyasetimi yapmış sayılırım.

Bunlar inanmışlar her şeyi biz yaparız diye. Sizler her şeyi yapamazsınız, biz de yaparız. Yeter ki yürekte olsun her şey. Ben okulun kazı temeli başladığında Belediye Meclis üyesi arkadaşımla birlikte birkaç kişi oraya gittik. Çok seviniyorum çünkü. Gittik hayırlı olsun dedik. Vay sen misin bunu diyen. Çıktılar oraya” Halil Kaya bir çivi bile çakamaz, Bir şey yapamaz” dediler. Halil Kaya çivi çakmaz, çaktı mı fora kazık çakar. Tabi bunları beni eleştirdikleri için söylüyorum. Bunlar Çetmi Köyü konusunda da aynı şeyleri söylediler. Ben kimsenin hakkını yemem. Çetmi Köyüne yine buradaki arkadaşlarımın desteği ile hiçbir alt yapısı olmayan, hiçbir şeyi olmayan ve göç veren bir köyümüze 200 bin lira para çıkardık. Ama yetmedi o para. Dedim ya kimsenin hakkını yemem diye o zaman bende AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Hasan Hüseyin Aytop’a gittim, MHP gurubuna gittim ve durumu anlattım. Destek verin dedim. 160 bin lira daha para lazım olduğunu söyledim. İl Genel Meclis Üyesi arkadaşım Aytop bana bunun üzerine “ Tamam Halil arkadaşım, Ezine için ne gerekiyorsa ben destek veririm” dedi. Biz bu 160 bin lira parayı hiçbir yere çıkmazken Çetmi Köyüne çıkardık. O köyünde çivisini çakmadık ama borusunu döşedik.

Şimdi söylüyorum siyaset böyle olmaz arkadaş. Siyaset seçim zamanında olur biter. Ondan sonra “ben ilçeme ne yapabilirim, nasıl hizmet edebilirim “ bunun çalışması içinde olunması gerekir.

Ben AK Partinin Belediye Başkanını kınıyorum. Neden kınıyorum çünkü Belediye Başkanına yakışan davranışlarda bulunmuyor. Siyasi söylemlerine dikkat edecek. Ben seçim zamanında mücadelemi yaparım. Ondan sonra Ezine halkının hizmetinde olurum” dedi.