12 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP’Lİ ERKEK ÇELTİK SORUNUNU DİLE GETİRDİ ; ” TMO ÇANAKKALE BÖLGESİNDE ÇELTİK ALIMI YAPACAK MIDIR?”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek, çeltik üreticilerinin sorunlarını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye hatırlatarak, cevaplandırılması talebi ile soru önergesi verdi.

Erkek soru önergesinde,  “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çeltik fiyatlarına geçtiğimiz yıla göre daha düşük bir fiyat belirlemesinin nedenleri nelerdir? TMO, üreticiyi korumak adına Çanakkale bölgesinde çeltik alımı yapacak mıdır?, TMO, üreticiyi korumak adına Çanakkale bölgesinde çeltik alımı yapacak mıdır? diye sordu.

Erkek soru önergesinde şunları ifade etti ;

“Çeltik, dünya nüfusunun yarıdan fazlasının besin kaynağı olarak faydalandığı en önemli tahıl ürünlerinden birisidir. Aynı zamanda dünyada en fazla üretimi yapılan ürünleriçinde yer almaktadır.Bilindiği üzere, Çanakkalede ülkemizin en çok çeltik üreten illerindendir ve verimi de oldukça yüksektir. Ancak böylesine kıymetli ve verimi yüksek olan bir ürün için bile üreticilerimiz tedirginlik içindedir. Geçtiğimiz yıl 6,5 liradan satılan çeltik bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı fiyatlar uyarınca 5-5,5 lira arasında alıcı bulmaktadır. Bu durum ise ürünün satıcı açısından pazarlanmasında sorunlara yol açmaktadır. Yaşanan sorunlar üreticinin ve tüketicinin aleyhine sonuçlar doğmasına yol açacaktır. Bu bağlamda:

“TMO Geçen Yola Göre Niye Daha Düşük Fiyat Belirledi”

Son 1 yılda amonyum sülfat gübresi yüzde 157, dap gübresi yüzde 146, tarım ilaçları yüzde 60, elektrik fiyatları yüzde 56, zirai ilaç fiyatları yüzde 80’le yüzde 120 arasında artmışken, yani girdi maliyetleri inanılmaz oranda yükselmişken, yine aynı ürünün marketlerdeki fiyatı ciddi oranda zamlanmışken Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çeltik fiyatlarına geçtiğimiz yıla göre daha düşük bir fiyat belirlemesinin nedenleri nelerdir?

” TMO Çanakkale Bölgesinde Çeltik Alımı Yapacak mıdır?         

İktidarınızın, gerileyen satış fiyatlarını üreticiyi mağdur etmeyecek bir duruma getirmesi yönündeçalışmaları bulunmakta mıdır?  TMO, üreticiyi korumak adına Çanakkale bölgesinde çeltik alımı yapacak mıdır? Dünya nüfusunun yarıdan fazlasının tükettiği ve ülkemizde yüksek verim alınan bu tahıl ürünü için Çanakkale ve diğer illerde üretim alanlarını arttırmaya, üretimi teşvik etmeye yönelik bir planınız bulunmakta mıdır?

 

About Post Author