19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

CHP’Lİ ERKEK LAPSEKİ’DEKİ SUSUZLUĞU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek Lapseki ilçesindeki su sorunu hakkında TBMM Başkanlığına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 1915 Çanakkale Köprüsünün bağlantı yapım çalışmaları sırasında özensiz davranıldığı, bu nedenle Umurbey Barajı’ndan Lapseki ilçesine dağılan tarımsal sulama boru hattında sıklıkla patlakların oluştuğu, bu durumun da  susuzluğa neden olduğu yönünde vatandaşların dile getirdiği sorunu TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesiyle cevaplaması istemiyle Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

CHP’li Erkek, Bakan Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şunları söyledi ;

“Çanakkale Lapseki ilçemizde faaliyette bulunan çiftçilerimiz son günlerde susuzluk sorunuyla uğraşmaktadır. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bağlantı yol yapım çalışmaları sırasında özensiz davranıldığı, bu nedenle Umurbey Barajı’ndan Lapseki ilçesine dağılan tarımsal sulama boru hattında sıklıkla patlakların oluştuğu, bu durumun da  susuzluğa neden olduğu bölgede yaşayan hemşehrilerimiz tarafından dile getirilmektedir. Çiftçiliğin en önemli ekonomik faaliyet olduğu ilçemizde hem ekim hem de sulama zamanında günlerce yaşanan su kesintisi, ürün verimi açısından da büyük bir tehdit unsurudur. Lapseki’nin neredeyse yüzde 90’ını etkileyen sorun, Merkez, Yeniceköy, İlyasköy, Kocaveli Köyü, Subaşı Köyü gibi ihracata dönük kiraz, şeftali ve domates üretimi yapan bölgelerimizi de olumsuz etkilemektedir. Bu bağlamda:   

  1. Yaşanan sorundan Bakanlığınızın bilgisi var mıdır?
  2. Çiftçilerimizi günlerce susuzluğa mahkûm eden konuyla ilgili herhangi bir inceleme yapılmış mıdır?
  3. Çiftçimizin yaşadığı bu sorunun çözümü için ne gibi önlemler alınacaktır?
  4. Bölgede yaşayan hemşehrilerimizin, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapım çalışmaları sırasında özensiz davranıldığı gerekçesiyle su borularının patladığı sözleri üzerine sorunun çözümü için ne gibi bir girişimde bulunulacaktır?”

About Post Author