18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Anafartalar Zaferi’nin 105. yıl dönümüne ilişkin bir mesaj yayınladı.

Erkek, mesajında şunları söyledi:

“Bundan 105 yıl önce Çanakkale Savaşları’nın dönüm noktalarından biri yaşandı. Kurmay Albay Mustafa Kemal’in dehasının ve kahramanlığının tarihe mal olduğu zafer, yok olmaya yüz tutmuş ve can çekişen bir imparatorluğun yerine yedi düvele diz çöktüren, bağımsız bir devletin kuruluşunun da ilk adımlarındandı. Nitekim İngiliz General Hamilton anılarında 10 Ağustos muharebeleriyle ilgili şunları yazmıştır: ‘Savaşta Türk askerleri İngilizler için o gün bir afet oldular. Önlerinde durmaya yeltenenleri öldürüp yere serdiler. Conk Bayırı Tepesini temizledikten sonra, kovanından çıkan arı sürüleri gibi, güç halde yakalarını kesin bir ölümden sıyırabilen öteki kollar üzerine saldırdılar.’ Yine daha sonra Anafartalar Grup Komutanlığı görevine getirilen Mustafa Kemal’in başarısı, İngiliz AspinallOglander tarafından şöyle dile getirilmiştir: ‘Bir tümen komutanının üç ayrı yerde tek başına giriştiği hareketlerle bir savaşın, hatta bir ulusun kaderini değiştirecek yücelikte bir zafer kazandığı tarihte pek nadirdir.’ Tüm dünyanın kabul ettiği üstün başarı ve zafer, Mustafa Kemal’in tarih sahnesinde görüldüğü ilk önemli kahramanlığın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazılmasının yanında, Çanakkale’nin karadan da geçilemeyeceğinin ve savaş sonucunda başlayacak bir dostluğun doğuşuna da işaret etmektedir.

Başta Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Çanakkale’de can veren şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum. Anafartalar Zaferi kutlu olsun.”