10 Mayıs 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP’li Muharrem Erkek: “19 kez yeri tespit edilen IŞİD’li Yunus Durmaz neden yakalanmadı?”

CHP’li Muharrem Erkek: “19 kez yeri tespit edilen IŞİD’li Yunus Durmaz neden yakalanmadı?”

CHP’li Muharrem Erkek, İçişleri Bakanı Soylu’ya IŞİD’in Antep Emiri Yunus Durmaz’ın örgütlediği bombalı saldırılardan sonra adım adım izlenmesine ve yerinin 19 kez tespit edilmesine rağmen neden yakalanmadığını sordu.

CHP Milletvekili Muharrem Erkek Diyarbakır, Suruç, Ankara ve Taksim’deki bombalı saldırıları nedeniyle aranan IŞİD’in Antep Emiri Yunus Durmaz’ın 29 Nisan-19 Mayıs 2016 tarihleri arasında nerede olduğunun defalarca tespit edilmesine rağmen yakalanmamasını Meclis gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Erkek, “Teknik takip altındaki Yunus Durmaz neden yakalanmamıştır? Yunus Durmaz’ı kimler, neden korumuştur?” diye sordu.

19 KEZ YERİ TESPİT EDİLDİ AMA YAKALANMADI

 

Erkek, Cumhuriyet tarihinin en kanlı katliamı olan 10 Ekim Gar Katliamı ile ismi sık sık gündeme gelen IŞİD’in Antep Emiri Yunus Durmaz’ın örgütlediği bombalı saldırılardan sonra adım adım izlendiğine değindi.

Erkek, 2006 yılında İran’a giden Durmaz’ın daha sonra Afganistan’a geçerek cihatçılara katıldığını, 2009 yılında da Pakistan’da yakalanarak Türkiye’ye gönderildiğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Basında yer alan bilgilere göre, tarihimizin en kanlı katliamlarından olan 10 Ekim Gar Katliamı sonrası isminden sıklıkla söz edilen IŞİD’in Gaziantep Emiri Yunus Durmaz’ın örgütlediği bombalı saldırılardan sonra adım adım izlenmesine rağmen yakalanmadığı ileri sürülmüştür.2006yılında İran’a giden Durmaz, daha sonra Afganistan’a geçerek cihatçılara katılmış, 2009yılında Pakistan’da yakalanarak Türkiye’yegönderilmiş, havalimanında polis tarafından karşılanıp sadece bilgi alma tutanağı tutularak serbest bırakılmıştı.

Gaziantep 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından IŞİD’in Diyarbakır, Suruç, Ankara ve Taksim’deki bombalı saldırıları nedeniyle Yunus Durmaz hakkında, 2016 yılının Nisan ayında “iletişimin dinlenmesi, kayda alınması ve sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi” kararı alınmıştır. 29 Nisan-19 Mayıs 2016 tarihleri arasında Yunus Durmaz’ın görüşmelerinin dinlenmesinin yanı sıra, telefon sinyali üzerinden yeri 19 kez tespit edildiği, ama gözaltına alınmadığı belirtilmektedir.

Teknik takipte olmasına rağmenYunus Durmaz, planlayıcısı olduğu ve 3 polisin şehit edilmesine yol açan Gaziantep Emniyetine yönelik 1 Mayıs 2016 günü bombalı araçla yapılan saldırıdan sonra bile yakalanmamıştır.

Yunus Durmaz, 19 Mayıs etkinlikleri ve 22 Mayıs’ta yapılmış olan AKParti kongresine saldırı planlandığı istihbaratı nedeniyle 19 Mayıs günü, Gaziantep’te bulunan hücre evine yapılan baskındaölü olarak ele geçirilmiştir. Aynı baskında kardeşi sağ biçimde yaralanabilmiştir. Durmaz’ın ölümüyle birliktetüm veriler imha edilmiş, imha nedeniyle bazı dosyalara dair bilgilerin yok edildiği kaydedilmiştir.

Bu bağlamda: Bahsi geçen iddialar doğru mudur? , 1 Mayıs 2016 tarihinde Gaziantep Emniyetinde düzenlenen bombalı saldırının ardından kentte çok sayıda gözaltı yapıldığı halde teknik takip altındaki Yunus Durmaz neden yakalanmamıştır?, 22 Mayıs’taki AKParti kongresi istihbaratı olmasaydı Yunus Durmaz hakkında bir operasyon yapılmayacak mıydı? 22 Mayıs AK Parti kongresi için istihbarati bilgi sağlayanlar, 1 Mayıs Gaziantep Emniyetine yapılan saldırı için herhangi bir istihbarat sağlamışlar mıdır?, Diyarbakır, Suruç, Ankara ve Taksim’deki bombalı saldırılar nedeniyle şüpheli olan Yunus Durmaz’ın yakalanması talimatı verilmiş midir? Verilmediyse yetkililer hakkında yasal işlem yapılmış mıdır?, 19 kez yeri tespit edildiği halde bir türlü yakalanmayan Yunus Durmaz’ın iletişim kayıtları neden silinmiştir? Bu kayıtların silinmesinin hangi soruşturma dosyası ve yargılamalara etkisi olduğu araştırılmış mıdır?, Yunus Durmaz’ı kimler, neden korumuştur? Şahsın, Bakanlığınız bünyesinde ya da istihbarati başka birimlerde gizli ya da açık herhangi bir görevi var mıydı? “