25 Kasım 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Ticaret Borsası ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Türk Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu’nun katılımı ile ÇTB Toplantı Salonunda  “Türk- Alman İşbirliği Toplantısı” düzenlendi.

 

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun ev sahipliği yaptığı işbirliği toplantısına, Çanakkale Ticaret Borsası ve Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası ihracat ve ithalat yapan sanayici ve iş insanları katılım sağladı.

 

Toplantıda öncelikle katılımcılar kendilerini tanıtırken ardından firmaları, ürünleri ve ihracat bağlantıları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen, “Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla kurulan ve Borsamızın da üyesi olduğu Türk- Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sn. Okan Özoğlu’nu Borsamızda ağırlamaktan son derece mutluyuz.

 

Almanya ve Türkiye birbirine bağlayan çok kuvvetli ekonomik ve kültürel bağları var.

 

Türkiye’nin uluslararası ilişkilerinin en yoğun olduğu ülke Almanya… 3.5 milyon Türk Almanya’da yaşıyor. Alman sermayeli 8 bin civarında şirket Türkiye’de faal.

 

İki ülke arasında ithalat ve ihracat yapanları da eklersek, rakam, küçük bir Avrupa ülkesindeki toplam şirket sayısına ulaşmaktadır. Bu şirketlerin Türkiye’de istihdam ettikleri kişi sayısı tahminen 500 bin kişi. Almanya’da Türklere ait iş yerlerinin sayısı 75 bin, istihdam da 350 bin kişiye ulaşmaktadır. Bu bilgilerden hareketle, Türkiye ile Almanya sağlam bir ekonomik partnerdir.

 

Başkan Üzen son olarak “TATSO’nun Türkiye ile Almanya arasında bir köprü görevi üstlenerek, Almanya’da iş yapmak isteyen Türkiye’deki girişimcilere yardımcı olmayı hedeflemeniz ve Oda ve Borsalarımıza bağlı iş insanları için yaptığınız çabalar son derece memnuniyet vericidir. Sizlere bu bağlamda teşekkürlerimi sunarım.” dedi.

 

Başkan Üzen’in konuşmasının ardından, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu öncelikle Türk- Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreterini Çanakkale’de ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Almanya’nın, dünyanın dördüncü, Avrupa’nın da en büyük ekonomisi olduğuna dikkat çeken Semizoğlu. “Almanya’nın; entegrasyon ve mesleki eğitim alanındaki başarısı, diğer birçok alanda olduğu gibi, Almanya’nın küresel başarı hikayeleri arasında yer almakta. Bu başarıda, Türk- Alman Ticaret ve Sanayi Odasınında emeği ve katkısı bulunmakta” dedi.

 

Türkiye ve Almanya’nın arasındaki ticari ilişkinin önemini vurgulayan Başkan Semizoğlu, “Ticari hacmin geliştirilmesinde Türkiye ve Almanya’da yaşayan Türk iş adamlarına büyük bir sorumluluk ve görev düşmekte. Bu sorumlulukları yerine getirirken en büyük görev de Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’na düşmekte. Bizlere yol göstererek, emin adımlarla yürümemizi sağlayabilmek adına.

 

TATSO, Oda ve Borsa Üyelerinin yurt dışı yapılanma çalışmalarında örnek bir proje olduğunu belirten Başkan Semizoğlu, tüm bunlar, oda-borsa sistemimizin yurtdışı networkünü daha da kuvvetlendireceği kanaatindeyim” dedi.

 

TATSO Genel Sekreteri Okan Özoğlu katılımcılara, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapısı, çalışmaları,  Almanya’da iş yapmak isteyen Türkiye’deki girişimcilere destekleri, Türkiye-Almanya ticari ilişkileri, ithalat-ihracat imkânları hususlarında da ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

 

Sunumun ardından TATSO Genel Sekreteri Özoğlu, Almanya’da iş yapma potansiyeli olan Oda ve Borsa üyelerine yardımcı olmaktan şeref duyacaklarını, Almanya’ya geldiklerinde ilk uğrayacakları yerin TATSO olmasını ve kapılarının her zaman açık olduğunu, vize veya diğer konularda karşılaşılan sorunlarda destek ve rehber olmaya hazır olduklarını belirtti.

 

Konuşmalar sonrasında, toplantıya katılım yapan iş adamları fuar katılımları,sektör bazında gerçekleşecek fuar önerileri, vize işlemleri, B2B görüşmeleri ve Almanya’da yapacakları iş bağlantıları konularında fikir alışverişinde bulundular.

 

Verimli geçen toplantının ardından, Türk- Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Sn. Okan Özoğlu’na, ÇTB Başkanı S.Kaya Üzen ve ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu tarafından yöresel ürün takdiminde bulunuldu.