20 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTB’nın İlk İftarı Gelibolu’da Yapıldı

ÇTB’nın İlk İftarı Gelibolu’da Yapıldı

09062016_5_0001

 

Çanakkale Ticaret Borsasının Merkez ve ilçelerde geleneksel olarak düzenlemiş olduğu iftar yemeklerinde bu yıl 2016 yılının Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından Uluslararası Bakliyat Yılı olarak ilan edilmesi ana tema olarak belirlendi.

 

Çanakkale Ticaret Borsası Gelibolu’da verdiği ilk iftar yemeğinde; Kamu kurumu yöneticilerini, bürokratları, iş dünyası temsilcilerini, borsa üyelerini, genç ve kadın girişimcilerini, meclis üyelerini, personelini, ve basını bu tema çerçevesinde bir araya getirerek bakliyat ürünlerinin tanıtımının yapılması, hedef kitleler tarafından benimsenmesi ve konuyla ilgili farkındalık oluşturulması hedeflendi.  

 

Geniş bir katılım ile düzenlenen iftar yemeğine Gelibolu Kaymakamı Oktay Çağatay, Gelibolu Belediye Başkanı M.Mustafa Özacar, Vergi Dairesi Müdürü Osman Ercan Aydın, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Özen, Genel Sekreter Hüseyin Çakmak Gıda,Tarım İlçe Müdürü Özgür Zeybek, TOBB Çanakkale Genç Girişimciler Kurulu İcra komitesi Başkan Yrd. Ali Rıza Yüzügüler, TOBB Çanakkale Kadın Girişimciler Kurulu İcra komitesi üyeleri Sadiye Yüzügüler ve Kadriye Erol, İlçe Müftüsü İbrahim Özler, Ziraat Odası Başkanı Atilla Erarslan, Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Nalbant, Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, Meclis Başkan yardımcısı İzzet Arıcı, Meclis Katip Üye Ahmet Uzun,Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salamon Halyo, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Uysal, Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Yıldırım, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Zakir Tanrıkulu,Genel Sekreter Sevcan Elver,Gelibolu, Bolayır, Evreşe Tarım Kredi Kooperatif Müdürleri ve temsilcileri, Gelibolu TMO temsilcileri, Gelibolu Yağlı Tohumlar Tarım Satış Koop. Müdür ve çalışanları, Borsa üyeleri, muhasebecileri ve basın mensupları katıldılar.

 

09062016_5_0002

 

Yemek sonrasında bir konuşma yapan Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen; Borsamızın geleneksel hale getirdiği, hem üyelerimizle kaynaşmanın sağlandığı hem de hasat sezonunu, sorunlarımızı çalışmalarımızı gözden geçirme imkanını bulduğumuz iftarlarımızın ilkini bu yıl Gelibolu ilçemizde gerçekleştiriyoruz.  İftar programımıza teşrif eden başta Sayın Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız olmak üzere katılan tüm yetkililerimize, üyelerimize ailelerine çok teşekkür ediyorum, hoş geldiniz diyorum.” dedi.

 

Borsa Başkanı Üzen konuşmasının devamında, “Malumlarınız olduğu üzere Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Kuruluşu FAO 2016 yılını Bakliyat Yılı ilan etti. Bakliyat, en az on bin yıldır tüketilen ve dünyada kullanım alanı açısından en geniş coğrafyaya sahip gıda ürünüdür. Dolayısıyla besin açısından olduğu kadar ticaret açısından da önemli bir değerdir. Birçok üniversite ve uluslararası laboratuvar; bakliyatın sağlık açısından kalp damar hastalıkları, diyabet, kanser ve benzeri hastalıklara karşı bir kalkan olduğunu ortaya koymuştur. Bütün bunları bir kenara bırakacak olursak dahi bakliyat geleneksel kültürümüzün bir parçası olması sebebiyle bir emtianın ötesinde, sahip çıkmak zorunda olduğumuz bir mirastır. Bugün de, tıpkı yüzlerce yıldır olduğu gibi bakliyat yemeklerinden oluşan bu sofra bizleri bir araya getirdi. İnanıyorum ki, ilk adımını bakliyat ürünleri ağırlıklı bu güzel yemek eşliğinde hep beraber attığımız faaliyetlerimizle yıl boyunca güzel sonuçlar elde edeceğiz. Bu vesile ile de Bakliyatların faydaları konusunda bir farkındalık yaratacak ve bakliyatların üretim, tüketim ve ticaretini artıracağız.” dedi.

 

09062016_5_0003

 

Çanakkale Ticaret Borsası olarak yapılan faaliyetler ile ilgili de bilgilendirme yapan Başkan Üzen; Ticaret Borsası olarak bizler üyelerimizin sektörlerinde gelişmelerini sağlamak için uygun ortamlar hazırlamak ve bölgemizin ekonomisini geliştirmek amacıyla ülkemizde ve dünyada Çanakkale’mizin, firmalarımızın ve markalarımızın en iyi şekilde tanıtımını yapmaya çalışmaktayız. Bu çalışmalarımızda bizleri yalnız bırakmayan tüm kurum ve kuruluşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize ve değerli üyelerimize huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum” dedi.

 

Başkan ÜZEN devamla “Çanakkale Ticaret Borsası ailesi olarak mübarek Ramazan Ayının ülkemizde ve özellikle İslam Dünyasında barış, huzur ve istikrarın yeniden sağlanmasına tekrar hakim olmasına vesile olmasını temenni ediyoruz.  Son yıllarda göç, iç savaş, terör, yıkımlar ile yorulan İslam Dünyasına tekrar huzur ve istikrarın gelmesini temenni ediyoruz.”dedi.

 

Borsa Başkan Üzen Çanakkale iş dünyası adına, bütün İslam âleminin mübarek Ramazan ayını kutlayarak sözlerine son verdi.

 

İftar yemeğinin sonuna doğru masaları dolaşarak herkese teşekkür eden Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen ve Yönetim Kurulu üyeleri misafirler ile sohbet ederek, sorunlarını dinleyip görüş alışverişinde bulundular. İftar yemeği yapılan dua ile son buldu.

 

09062016_5_0004

 

09062016_5_0005

 

09062016_5_0006

 

09062016_5_0007