13 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTSO 14 NO’LU MESLEK GRUBU SERVİS FİRMALARI VE ŞOFÖRLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

“Kontak Kapatmak İstemiyoruz, Çalışma Koşullarının Ağırlaşması Servis Ücretlerine %25 Artışı Zorunlu Kılıyor”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ağırlıklı olarak taşımacılık ve servis hizmetleri sektörlerinde faaliyet gösteren 14 numaralı meslek grubu üyeleri ile motorin, benzin ve LPG’ye yapılan zamlar, araç lastik ve bakım giderleri ile asgari ücretteki artışın servis ücretlerine nasıl yansıyacağı konularını görüşmek üzere bir araya gelindi.

ÇTSO 14 No’lu Meslek Grubundaki taşımacılık ve servis hizmetleri alanlarında faaliyet gösteren firmalar ve servis şoförleri ile bir araya gelinerek istişare toplantısı gerçekleştirildi.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde gerçekleşen istişare toplantısında bir konuşma yapan Çanakkale Ser-Tur Ltd. Şti sahibi,  14 No’lu Meslek Komitesi Başkanı Sezer Güner şunları söyledi ;

“Sayın Meslektaşlarım, Ülkemizin şirin ve çok güzel, her köşesi tarih kokan şehri Çanakkale’de olmak ve bu şehirde ticaret yapmak benim için gurur ve onur vericidir.

Covid-19 salgını nedeniyle okulların kapanması, taşımacılık sektörünü zor durumda bırakmıştır. Özellikle Çanakkale gibi küçük şehir konumunda olan yerlerde taşımacılık sektörü farklı iş kollarında faaliyet gösterememiş sadece okul bazlı çalıştıkları için salgından iki kat fazla etkilenmiştir. 2020-2021 yılında okulların açılma durumunun belirsizliği, açıldıktan sonra hibrit sistemde eğitime devam etmesi, bizlere daha çok darbe vurmuştur. Hem taşıdığımız öğrenci sayısının azalması hem de taşıdığımız öğrencilerin farklı günlerde okula gitmeleri bize zarar vermiştir.

Pandemi döneminde olduğumuz için masraflarımız da bir o kadar artmıştır. Para kazanamadığımız gibi olağan giderlerimize maske, kolonya ve dezenfektan giderleri de eklenmiştir. Motorlu taşıt vergisi, sigorta, koltuk sigortası, güzergah belgesi, muayene gibi standart giderler zaten her yıl artmaktadır.

2021-2022 eğitim yılında okulların açılmasını sabırsızlıkla beklerken hizmet vermeye başladıktan sonra gelen zamlar nedeniyle servisçilik sektörü bir darbe daha almıştır. Araç parçalarının fiyatlarına üst üste gelen zamlar, araç sigortalarına gelen zamlar, asgari ücrete gelen zam ve sigortalar çalışma koşullarımızı güçleştirmektedir.

Velilerimizi, öğrencilerimizi zor durumda bırakmamak adına kontak kapatmak istemiyoruz. Türkiye’nin çeşitli İllerinde servisçilerimiz artan zamlardan dolayı kontak kapatmak zorunda kalmıştır ve öğrencilerimiz okullarına yürüyerek gitmişlerdir. Biz Çanakkale İli olarak bu duruma düşmemek için elimizden geldiğince özverili çalışıyoruz.

Servisçilik karşıdan bakıldığı gibi kolay değil. En ufak detayları düşünmek zorundayız. Servis araçlarında 3 noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası, sensörlü koltuk ve araç takip hizmeti olması gerekmekte olup ayrı ekonomik gideri vardır.

Ayrıca sabit işletmelerde denetimler yılda en fazla 2 kez yapılırken servisçiler her gün denetleniyor ve trafik cezası da bu giderlere ekleniyor.

Tüm bunlara istinaden 2021-2022 yılı için 2. dönem Şubat ayından itibaren geçerli olmak üzere öğrenci fiyat tarifesinde değişiklik yapılması şart olmuş olup, %25 oranında artış yapılması gerektiğini düşünüyorum. Katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyorum.”

Toplantı da söz alan firma sahipleri de artan maliyetlerin faaliyetlerini sürdürmelerini zorlaştırdığını ifade ederek kimsenin mağdur olmayacağı bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

About Post Author