12 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTSO, COSME AVRUPA İŞLETMELER AĞI EEN WEST-MAR KONSORSİYUMU FİNAL RAPORU ÇALIŞTAYINA KATILDI

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı COSME EASME kapsamında yer alan EEN WEST-MAR Konsorsiyumunun 2019 proje dönemindeki faaliyetlerini gözden geçirme, değerlendirme ve Teknik Rapor ile Finansal Rapor olarak toplamda iki ana kısımdan oluşan 2019 yılı Nihai Raporunu hazırlama Çalıştayına katıldı.

20 – 21 Şubat 2020 tarihlerinde Edirne KOSGEB Müdürlüğünde yapılan çalıştaya EEN WEST-MAR Konsorsiyumu koordinatörü KOSGEB Edirne Müdürü Veysel Vural, Uzman Tarık Altuntaş, ÇTSO Proje Uzmanı Gökhan Doğru ve Dış İlişkiler Uzmanı Mehtap Göynüer, Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Proje Uzmanları Figen Taşçı Durgut, Serpil Yılmaz ve Büşra Gür katıldı.

“ULUSLARARASI PAZARLARDA REKABET GÜCÜNÜ ARTTIRMAK İSTEYEN ÜYELERİMİZİ PROGRAMA KATILMAK ÜZERE ODAMIZA BEKLİYORUZ”

Raporlama Çalıştayı hakkında bilgi veren ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, “İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı (Competitiveness of Enterprises and SMEs-COSME) WEST-MAR konsorsiyumu tarafından 2015 yılından beri yürütülmekte olup 2.3 Milyar Avro bütçeli program Türkiye’de 11 farklı Konsorsiyum bölgesini kapsamaktadır. Çanakkale, Edirne ve Tekirdağ bölgelerinde yer alan EEN WEST-MAR konsorsiyumu, işletmelerinin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin güçlendirilmesi, girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi ile KOBİ’lerin kurulması ve büyümesinin desteklenmesinin hedeflemektedir. Programın temel hedefleri; KOBİ’lerin finansmana erişimlerinin geliştirilmesi (öz sermaye ve borç finansmanı ile), Birlik ve aynı zamanda küresel düzeyde pazarlara erişimin geliştirilmesi, Birlik işletmelerinin ve özellikle KOBİ’lerin rekabet edebilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin iyileştirilmesi (turizm sektörü de dahil olmak üzere), girişimcilik ve girişimcilik kültürünün teşvik edilmesi şekiinde dört ana başlık altında özetlenebilir. Uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırmak isteyen firmalarımızı program katılmak üzere Odamız davet ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Programın 2020 ve 2021 yıllarında da devam edeceğini belirten Genel Sekreter Sandal, ihracata başlamak isteyen veya ihracatta alternatif pazar arayışında bulunnan KOBİ statüsündeki üyelerin bilgi almak üzere Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası COSME birimine başvurabileceklerini söyledi. 

 

About Post Author