27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTSO EYLÜL AYI OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI VİDEO KONFERANS YÖNTEMİYLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı olağan Meclis toplantısı koronavirüs tedbirleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı.

Meclis Başkanı Osman Okyay: “KÜRESEL COVID-19 SALGINI, GİDEREK BÜTÜN DÜNYANIN YAŞAM BİÇIMINI, ALIŞKANLIKLARI VE YERLEŞİK DÜZENİ SARSAN BÜYÜK BİR STRES TESTİNE DÖNÜŞTÜ. DUYARLI VE SORUMLU LİDERLİĞİN MUMLA ARANDIĞI, AYRIŞMANIN VE CEPHELEŞMENİN HIZ KAZANDIĞI, ADI KONMAMIŞ BİR SOĞUK SAVAŞA DOĞRU GİTTİĞİMİZ ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ.”

Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “PANDEMİ, TÜM DÜNYADA OLDUĞU GİBİ ÜLKEMİZDE DE GÜNDEMDEKİ YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRARAK KORUYOR MAALESEF.COVİD19, MART AYINDAN BERİ EN ÖNEMLİ BİR RİSK FAKTÖRÜ OLARAK EKONOMİK FAALİYETLERİMİZDEN SOSYAL YAŞANTIMIZA KADAR TÜM HAYATIMIZA ETKİLERİNİ SÜRDÜRÜYOR. İŞ DÜNYASI OLARAK BİR YANDAN SAĞLIĞIMIZI KORUMAYA ÇALIŞIP BİR YANDAN DA İŞLERİMİZİ TEDBİRLERLE SÜRDÜRMEYE ÇALIŞIRKEN BU SÜRECİN ETKİLERİNİ DE EN AZA İNDİRMEK İÇİN AYRI BİR ÇABA GÖSTERİYORUZ.”

 

Meclis açılış konuşmasını yapan Osman Okyay; “Meclisimizin değerli üyeleri, Kıymetli misafirler,Sevgili medya mensupları,

 

Odamızın Eylül ayı olağan Meclis toplantısını açarken hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum.Şanlı tarihimizin zaferler ayı olan Ağustos’u geride bıraktık.26 Ağustos 1071’de adım attığımız bu topraklarda sonsuza kadar kalacağımızı 30 Ağustos 1922’de tüm dünyaya kabul ettirdik ve varlığımızı mühürledik. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bu topraklarda huzurla yaşamamızı sağlayan vatan evlatlarını minnet ve saygıyla bir kez daha anıyorum.Bu vesileyle, İslam dünyasında fitne ve ayrılığın ancak azap getirdiğini hatırlatan Aşure gününü yad ettiğimiz Muharrem ayının da ülkemize hayırlar getirmesini niyaz ediyorum.

 

Kıymetli üyeler,Küresel Covid-19 salgını, giderek bütün dünyanın yaşam biçimini, alışkanlıkları ve yerleşik düzeni sarsan büyük bir stres testine dönüştü.Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere, dünyaya refah getirmek üzere kurulan küresel örgütlerin işlevlerinin son derece zayıfladığı çok net olarak gün yüzüne çıktı.Duyarlı ve sorumlu liderliğin mumla arandığı, ayrışmanın ve cepheleşmenin hız kazandığı, adı konmamış bir soğuk savaşa doğru gittiğimiz zor bir dönemden geçiyoruz.Aradan 9 ay geçmesine rağmen aşı konusunda ikna edici bir seviyeye gelinememesi, güven bunalımını küresel ölçekte derinleştirdi.

 

“İNSANLIK TARİHİNİN EN DÜŞÜK FAİZ ORANLARI, HATTA NEGATİF FAİZLER DEVREDE OLDUĞU HALDE EKONOMİLERDE DRAMATİK KÜÇÜLMELER YAŞANIYOR.YILIN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE OECD BÖLGESİNDE EKONOMİ, TARİHİN EN SERT KÜÇÜLMESİNİ YAŞADI VE YÜZDE 9.8 DARALDI”

 

Japonya’da ikinci dünya savaşından bu yana en sert düşüş yaşandı. En büyük pazarımız olan Euro bölgesinde küçülme yüzde 12.1 oldu.Euro bölgesinde bu yıl ekonominin yüzde 8.7 küçüleceği tahmin ediliyor.Ülkemiz ekonomisi iyi başladığı ilk çeyreğin ardından ikinci çeyrekte yüzde 9.9 daraldı. Ancak geçen Meclis’te de ifade ettiğim üzere, Haziran ayıyla birlikte, istediğimiz düzeyde olmasa da ekonomide bir toparlanma başladı.

Bu dönemde petrol fiyatlarının düşük seyri ve Karadeniz’de bulduğumuz gaz rezervinin yarattığı olumlu hava da bu trende destek veriyor.Elbette çok zor bir yıl yaşıyoruz ama doğrusu en kötünün geride kaldığına dair bir beklentinin de güçlendiğini görüyoruz.Umudumuz, 2021 yılına salgının hasarını gidermiş olarak girmek ve sonrasında sürdürülebilir büyümeyi yakalamak.Ekonomi yönetiminin öncelediği, cari açık yaratan bir sistemden cari fazla veren bir anlayışa doğru eksen değiştirme hedefinin ülkemiz için çok değerli bir hedef olduğunu düşünüyorum.Türkiye’nin 2023’e doğru ilerlerken, açık verdiği tüm alanlarda kalıcı iyileştirme sağlaması hayati önemde. Bu önemli açıklardan biri, teknoloji açığı.Teknoloji açığının ve bu açığı yaratan katılıkların, büyük problemlerimizden biri olduğunu düşünüyorum. Yüksek teknoloji ürünlerin sanayi üretim ve ihracatımızdaki payı ne yazık ki yüzde 5’i bulmuyor. 2013-2018 yılları arasındaki beş yılda yüksek teknoloji dış ticaret açığımız 107 milyar dolar.Bunu değiştirmemiz lazım.Kıymetli Meclis üyeleri,Bakın, bu noktada Amerika başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde çok tartışılan bir konuyu dikkatinize sunmak isterim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“SAYILARI GİTTİKÇE ARTAN UZMANLAR, DÜNYA EKONOMİSİNDE TOPARLANMANIN K ŞEKLİNDE SÜRECEĞİNİ SÖYLÜYOR. GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNE K HARFİNİ GETİRİN. K’NİN YUKARIYA GİDEN UZANTISI TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİNİ, AŞAĞIYA GİDEN UZANTISI REEL EKONOMİYİ SİMGELİYOR”

 

Korona sürecinde reel ekonomiyi temsil eden şirketlerin değeri dibe vururken teknoloji şirketleri katlanarak büyüdü ve beklentiler, bu trendin hızlanarak süreceği yönünde.K şeklinde büyüme ne yazık ki teknolojiye yatırım yapmayanların arkada bırakıldığı bir dönemi simgeliyor.Salgınla birlikte tüm dünyada teknoloji yatırımlarının hızla öne çekildiğini görüyoruz. Çünkü bu artık bir ihtiyaç değil, zaruret haline geldi. Koronadan önce bu yıl Türkiye’de e-ticaret hacminin yüzde 40 büyüyeceği tahmin edilirken bu beklenti, tüketimdeki daralmaya rağmen yüzde 100’ün üzerinde çıktı.Bugünün dünyasında işinin gerektirdiği teknolojiye yatırım yapmayanların durumu, yel değirmeniyle savaşan Don Kişot’tan farklı değil. Üstelik salgının yarattığı hasarla mücadele için açıklanan ve yıl sonuna kadar 20 trilyon doları bulması beklenen toparlanma paketlerinin ortaya çıkardığı kaynak bolluğunun, gelecekte finansal piyasalar kanalıyla teknoloji şirketlerine akacağına dair güçlü bir beklenti var.Hepimizin işlerimize bu gözle bakmamızın şart olduğuna inanıyorum.Şimdi müsaadenizle Meclis gündemine geçiyorum.

 

Yönetim Kurulu adına konuşan Başkan Selçuk Semizoğlu; “Sayın Meclis Başkanım, Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım, Pandemi, tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de gündemdeki yerini sağlamlaştırarak koruyor maalesef. Yüz yüze yaptığımız iki toplantıdan sonra tekrar bu yöntemle bir aradayız. Tüm Meclis üyelerimizi şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygı ile selamlıyorum. Covid19, Mart ayından beri en önemli bir risk faktörü olarak ekonomik faaliyetlerimizden sosyal yaşantımıza kadar tüm hayatımıza etkilerini sürdürüyor. İş dünyası olarak bir yandan sağlığımızı korumaya çalışıp bir yandan da işlerimizi tedbirlerle sürdürmeye çalışırken bu sürecin etkilerini de en aza indirmek için ayrı bir çaba gösteriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“MORAL VE MOTİVASYONUMUZU GÜÇLÜ TUTMAYA ÇALIŞIYORUZ. TÜRK İŞ ALEMİ KRİZLERE ALIŞIKTIR VE GÜÇLÜDÜR ANCAK BELİRSİZLİĞİ SEVMEZ. BELİRSİZLİĞİN ORTADAN KALKMASI DA TEDBİRLERE NE KADAR UYDUĞUMUZA BAĞLI.”

 

Ne yazık ki, normalleşme süreci ile birlikte tedbirlerden uzaklaştık ve onca emeğe, özellikle sağlık çalışanlarımızın çabalarına saygı göstermediğimizi düşünüyorum. En güncel bir örnek ile; daha önce 05 Ekim’de açılacağı ve eğitimin % 40 uzaktan, % 60 yüz yüze yapılacağı açıklanan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitemizde dün yapılan Senato toplantısında güz döneminin tamamen uzaktan eğitim ile yapılması kararlaştırıldı. Bu karar; 50 bin’e yakın  üniversite öğrencisinin Çanakkale’ye gelmeyeceği, öğrenci yurtlarında kalmayacağı, kırtasiyeciye gitmeyeceği, mahallesindeki bakkaldan alışveriş yapmayacağı, restoran veya kafeye gitmeyeceği, ev tutup eşya almayacağı  anlamına da geliyor. Tedbirsizliğin ve dikkatsizliğin, ne büyük bir kitleyi olumsuz etkilediğini hep birlikte oturup düşünmemiz gerekiyor ki,  bu kitle de özellikle merkez ilçede birçok üyemizi ihtiva ediyor.

 

Sayın Meclis Üyeleri, dün öğrendiğimiz bir haber ile bir Belediye Meclis Üyesinde de covid 19 pozitif çıktığını ve Meclis üyelerinin karantinaya alındığını öğrendik. Hasta olan arkadaşımıza ve tüm Meclis üyelerine, Belediye yetkililerine ve basın mensuplarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Allah acil şifalar versin. Gördüğümüz gibi covid 19 artık çok yakınımızda. Lütfen dikkat edelim.

Normalleşme süreci ile birlikte üye ziyaretlerimize ve İlimizin tanıtımı ile ilgili etkinliklere kurallara riayet ederek katılmaya gayret ettik. Bayramiç’te Domates Hasat Şenliğine katıldım.

Sayın Valimiz ile birlikte Ezine’de üye ziyaretleri gerçekleştirdik.Meclis Üyemiz Erkan Çetin’i işyerinde ziyaret ettim.

Japonya’da düzenlenen Joop 2020 Japan Olive Oil Prize yarışmasında tek tip zeytinyağ değerlendirme kategorsinde altın madalya ödülü kazanan üyemiz Zeyyat Zeytincilik Şirketi yetkilisi Sami Ulus Bey Odamızı ziyaret etti. Marka değerlerimizi böyle bir platformda temsil edip başarı ile döndüğü için kendisine teşekkür ettim. Bunun gibi ziyarete gelen birçok üyemiz ile Odamızda sohbet ettim ve sorunlarının çözümü noktasında yardımcı olmaya çalıştık.

 

Çanakkale OSB yatırımcısı ÇEBİ Kilit A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çebi ve Art Metal Firması sahibi sanayici Halil Art Bey’in ziyaretleri oldu. Ardından Başkan Yardımcımız Fahrettin Bey,  yatırımcılarımız ile birlikte Sayın Bülent Turan’ı ziyaret ettik. ÇEBİ Kilit’in Çanakkale Organize Sanayi Yönetimi ile olan sorunları konusunda arabulucu olmaya çalıştık. Buradan da OSB Yönetimini sağduyuya ve empati yapmaya davet ediyorum. Verilere göre OSB’deki firmalarda toplam çalışan sayısı 795. ÇEBİ Kilit 250 kişi çalıştıracağını ifade ediyor. Önümüzdeki 1 yılda da faaliyete geçecek. Bu rakamın Çanakkale Merkez için önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi yetkilileri ile tekrar görüştük.Üyelerimizin özellikle bu süreçte artan finansman ihtiyaçları için banka yetkilileri ile sık sık biraraya geliyoruz. Halkbank Balıkesir Bölge Koordinatörü Erdoğan Başıhoş ve Çanakkale Şube Müdürümüz Ali Devrim Önder Bey’in ziyaretleri oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“PANDEMİNİN GÖLGESİNDE,  ÜLKEMİZDE GÜZEL GELİŞMELER DE OLUYOR.  KARADENİZ’DE BULUNAN 320 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ REZERVİ MÜJDESİ İLE İNŞALLAH ENERJİ İHTİYACIMIZI YERLİ VE MİLLİ KAYNAKLARDAN SAĞLAYACAĞIZ.”

 

En çok morale ihtiyacımız olan bu dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın bu müjdesinin hepimizi motive ettiğine inanıyorum. Cari açığımızı değil, cari fazlamızı konuşacağımız bir Türkiye’nin uzakta olmadığına olan inancımız artmıştır. Vatanımıza ve Milletimize hayırlı olsun.

 

Çanakkale bu süreçte özellikle yerli turistin en çok tercih ettiği şehirlerden oldu. Özellikle büyük şehirlerden gelen nitelikli turist olarak adlandırdığımız kişiler için cazibe merkezi haline geldi. Sürecin sektöre yansıyan olumsuz etkilerinin kısmen atlatıldığını düşünüyor ve devamını diliyoruz.

02-05 Eylül 2020 tarihleri arasında Kepez’de gerçekleştirilen Çanakkale 3.Tarım Fuarı’na katılım sağladık. 

CHP Milletvekillerimiz, İl ve İlçe Başkanı, Genel Merkez Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi ve parti yetkililerini Odamızda ağırladık ve istişarede bulunduk.

Hemen ardından, aynı zamanda Belediye Meclis Üyeleri de olan Meclis üyelerimiz Kanber Koç ve Burak Kunt Bey ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret ettik. Çanakkale’nin ortak akıl ile yönetilmesi gerektiğini ve diyalogun önemini vurguladık. 

 

Sayın Meclis Üyeleri, bu süreçte üyeler ile olan iletişimimizi daha da arttırdık. Bilgilendirme sistemimiz ile ilgili üyelerimizden güzel geri dönüşler alıyoruz. Anket çalışmamızın sonuçlarını daha önceki toplantılarımızda paylaşmıştık. Sema Hanım bugün sonuçların meslek gruplarına göre değerlendirmesini paylaşacak sizlerle.

 

Üye durumumuz ile de ilgili bilgi vereyim. Son Meclis toplantımızdan bu yana 45 üyemiz aramıza katılırken 9 üyemiz kaydını sildirdi. Bugün itibarıyla üye sayımız 7786.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“DÜN 81 İL’E GÖNDERİLEN GENELGE İLE TEKRAR BAZI KISITLAMALAR GETİRİLDİ. ÜLKE OLARAK BAŞARI İLE SÜRDÜRÜLEN BU MÜCADELEYE BİREY OLARAK DESTEK VERMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR. TEDBİRLERE ISRARLA UYMAMAK İSE BU SAATTEN SONRA ARTIK HAİNLİK İLE EŞ DEĞERDİR.”

 

Sözlerime son verirken farklı saflarda mücadele verirken şehit olan Mehmetçiklerimize, covid 19 sebebi ile hayatını kaybeden vatandaşlarımıza, bugün görevi başında rahatsızlanarak şehit olduğu haberini aldığımız Suriye’de görev yapan 47. Tugay Komutanı değerli hemşehrimiz Tuğgeneral Sezgin Erdoğan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, tüm hastalara da acil şifalar diliyorum. 

 

Sayın Bakanımızın dediği gibi “Virüse karşı gücümüz birlikte tedbir”. Sağlığımız, sevdiklerimiz için bu tedbirlere uymaktan başka çaremiz yok. Bugün İzmir’in Yunan işgalinden kurtuluşunun, düşmanın denize dökülüşünün 98. Yılı. Türk Milletinin bağımsızlığına ve vatanına olan düşkünlüğünün bir kez daha tarihe yazıldığı bugünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu Vatan için şehit düşen tüm kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.Tüm Meclis Üyelerimize sevdikleriyle birlikte sağlıklı günler diliyor, saygılarımı sunuyorum.” diyerek Meclis konuşmasını tamamladı.

 

Eylül ayı olağan Meclis toplantısında Genel Sekreter Sema Sandal tarafından, yaklaşık 1.500’ü aşkın üyenin katılımıyla gerçekleştirilen “ÇTSO Covid-19 Üye Talep ve Öneri Anketi” sonuçları Meclis üyeleri ile paylaşıldı.

 

ÇTSO Eylül ayı olağan Meclis toplantısında gündemde yer alan konuşmaların ardından, Genel Sekreter Sema Sandal tarafından Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2020 Ağustos ayı mizanı ile ilgili raporunun okunması ve 2020  Temmuz ayı mizanının  tetkik ve onayı ile Azami Fiyat Tarife tarifeleri görüşüldü.

 

Gündeme gelebilecek konularda söz alan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Anket sonuçları Odamız için önemli bir veri. Bu sonuçları süreç zarfında değerlendirdiğinizi biliyorum. Verilen cevaplardaki samimiyet ankete olan güveni de arttırıyor. Çok güzel bir çalışma olmuş, Meclisimiz adına teşekkür ediyorum. Çanakkale 18 Mart Üniversitemize öğrencilerin uzaktan eğitimle katılması içinden çıkılması zor bir denklem, esnafımızı büyük ölçüde etkileyecektir. Ancak başka çözüm olmaması konusunda da çaresizlik var.”

 Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Çanakkale 18 Mart Üniversitemizin ilk döneminin uzaktan eğitimle gerçekleştirilecek olması başta hizmet sektörü olmak üzere, eğitimle ilişkili faaliyet gösteren birçok sektörümüzü olumsuz etkileyecek. Yılsonuna doğru bazı kredilerin geri ödeme dönemleri ile vergi ertelemeleri başlayacak. Eğitim ve hizmet sektörünün çok hızlı bir şekilde mücbir sebep kapsamına dahil edilmesi gerektiğini düşünüyorum.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“BENİM ŞAHSİ KANAATİMCE İKİNCİ DALGA BAŞLADI”

Başkan Semizoğlu konuşmasının devamında; “Koronavirüs için çok yakınımızdaki insanların isimlerini teker teker telaffuz etmeye başladık. Bence bu çok net olarak ikinci dalganın başladığının bir göstergesi. Belirtmek istediğim bir diğer husus ise Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından başlatılan tablet ve internet kampanyası. Ben şahsen katılacağım.”diyerek Eğitimde fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için başlatılan bu kampanyayı şahsen ve gönülden desteklediğini ifade etti.

 

????????????????????????????????????