14 Nisan 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇTSO, GMKA Gıda Kümesi Derneği İle Portekiz’de

ÇTSO, GMKA Gıda Kümesi Derneği İle Portekiz’de

????????????????????????????????????

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Güney Marmara Gıda Kümesi Derneği’nin Portekiz’deki proje ortağı Inovcluster’ı ziyaret programına katıldı.

 

ÇTSO, Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Sanayi Odası’nın iştirakçi olduğu ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan “Güney Marmara Gıda Kümelenmesi” projesi kapsamında kurulan Güney Marmara Gıda Kümesi Derneği’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

 

14 Temmuz 2016 tarihinde yapılan ilk Genel Kurul toplantısının ardından Dernek 18-22 Temmuz tarihleri arasında Proje Ortağı InıvCluster’ı ziyaret etti. 

 

Gıda Kümesi proje ortağı “InovCluster” ziyaret edildi.

 

Ziyarete Dernek Başkanı ve Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Özdamar ile Dernek Başkan Yardımcısı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy, Dernek Sekreteri Odamız 4 no’lu Komite Başkanı Bahar Yurt ve Genel Sekreter Sema Sandal’ın da katıldığı ziyarette Balıkesir’den Dernek üyeleri ve gıda sektör temsilcileri Mehmet Ali Özer, Hüseyin Finiş, Faruk Özen, Özberk Dinç, Buse Tellioğlu ve Yiğit Tellioğlu ile  GMKA’dan Emrah Bozkurt, Mustafa Cem Kırankabeş ve Tarık Yalçınkaya da katıldı.

 

24072016_1_0011

 

Ziyaret kapsamında ilk olarak InovCluster gıda kümesine üye “Rodoliv” Kooperatifi ziyaret edildi. Kooperatife ait;  çiftlik, ödüllü geleneksel ve bölgesel peynir fabrikası, zeytinyağı ve mısır tesislerini gezen heyet, öğleden sonra Avrupa Birliği Kümeler Ağında “ Altın Etiket” e sahip  InovCluster gıda kümesinin merkezine hareket etti. Küme  yöneticilerinin Türk heyetine sunumları sırasında aynı zamanda InovCluster’ın da başkanlığını yapan  Castelo Branco şehrinin Belediye Başkanı Luís Correia ile Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Luís Pinto de Andrade  da hazır bulundu. InovCluster gıda kümesinde kuruluşundan beri büyük emek ve gayreti olan Prof. Dr. Luís Pinto de Andrade 4 günlük ziyaret sırasında devamlı olarak GMKA heyetine eşlik etti. Prof. Dr. Luís Pinto de Andrade, üniversitedeki görevinin yanı sıra yoğun mesai harcadığı InovCluster Gıda Kümesinde gönüllü olarak hizmet verdiğini ayrıca bir ücret almadığını belirtti.  

 

20 Temmuz Çarşamba günü;  “Centauro” adlı soğuk hava malzemeleri üreten bir tesis, ardından Danone Yoğurt Fabrikası , Castelo Branco ESACB Tarım Okulu , Dayana  adlı et ürünleri tesisi,  Hint inciri üretimi ve işleme tesisi olan “Figos” adlı firma ve “Fio da Beira” adlı zeytinyağı firması ziyaret edildi. Her tesisin üretim ve pazarlama konularında tesis kurucu ve yetkilileri tarafından heyete sunum yapıldı.

 

24072016_1_0013

CASTELO BRANCO BELEDİYE BAŞKANI LUIS CORREIA:  “ BİZ, ÜRETİM YAPAN, YAPMAK İSTEYEN GİRİŞİMCİLERİMİZE SONUNA KADAR DESTEK OLUYORUZ. AB FONLARI DESTEĞİ YETMEZSE BELEDİYE DESTEĞİ SAĞLIYORUZ. GİRİŞİMCİLERİMİZİN EVRAK VS PROSEDÜR İŞLERİNİ DE TAKİP EDİYORUZ, BELGE İLE BOĞMUYORUZ “

 

Günün sonunda ise Castelo Branco Belediye Başkanı Sayın Luís Correia, heyeti Belediyenin Onur Salonu’nda kabul ederek kurucusu olduğu Kümenin faaliyetleri, destekler hakkında bizzat kendisi bilgi verdi ve “Biz; üretim yapan, yapmak isteyen girişimcilerimize sonuna kadar destek oluyoruz. AB Fonları desteği yetmiyorsa Belediye desteği sağlıyoruz. Girişimcilerimizin evrak vs prosedür işlerini de takip ediyoruz, belge ile boğmuyoruz.” diye konuştu.

 

21 Temmuz Perşembe günü; vişne üreticisi Gardunhagro, CEI Kuluçka Merkezi ve ardından bal işleme tesisi “Melaria” firması yerinde görüldü.

 

Görüşmeler ve ziyaretlerin tamamlanmasının ardından heyet, 22 Temmuz Cuma günü yurda döndü.

 

24072016_1_0012

 

DERNEK BAŞKAN YARDIMCISI FAHRETTİN ERSOY “ INOVCLUSTER MODELİNİ BÖLGEMİZDE UYGULAMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

 

Güney Marmara Gıda Kümesi Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy ziyaret ile ilgili olarak “ Teknik gezimiz oldukça verimli geçti. InovCluster adlı gıda kümesi, gıda sektöründe büyük başarılara imza atmış, altın etikete sahip bir oluşum. InovCluster modelini bölgemizde uygulamak için elimizden geleni yapacağız ve oda üyelerimizi de bu konu hakkında en kısa sürede bilgilendireceğiz.” diye konuştu.

 

????????????????????????????????????

 

24072016_1_0009

 

????????????????????????????????????

 

 

????????????????????????????????????

 

24072016_1_0005

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

????????????????????????????????????

 

About Post Author